Wizyta Ambasadora Maroka w Instytucie


Na zaproszenie Dyrektora Jerzego Nawrockiego, w dniu 24 lutego br. Instytut odwiedził Ambasador Królestwa Maroka w Polsce, Jego Ekscelencja Moha Ouali Tagma. Celem spotkania było rozpoczęcie rozmów na temat możliwości odbudowy współpracy z Marokiem oraz innymi krajami Maghrebu, stąd w rozmowach wziął także udział JE Ambasador Tytularny MSZ Andrzej M. Łupina, wybitny znawca problemów Afryki. Pełnił on funkcję konsultanta Programu Ochrony Środowiska ONZ oraz piastował funkcję Ambasadora RP w Zairze (1990-1996), Algierii (1998-2002) i Senegalu (2005-2009). Gospodarzem spotkania był zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej Marek Graniczny, a w rozmowach udział wzięli: Stanisław Wołkowicz z Zakładu Geologii Złóż oraz Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z Samodzielnej Sekcji Współpracy z Zagranicą.


Po powitaniu dostojnych gości dyrektor Marek Graniczny przedstawił dotychczasowe doświadczenie Instytutu z prac w Maroku oraz innych krajach Afryki Północnej i podkreślił duże zainteresowanie dalszą współpracą z administracją geologiczną tych krajów. Ta deklaracja została uzupełniona prezentacją Instytutu oraz jego potencjału, zarówno w dziedzinie klasycznych badań geologicznych, jak i nowych kierunków, takich jak energia geotermalna (włącznie z HDR), poszukiwania gazu łupkowego, CCS, identyfikacja i monitorowanie osuwisk i innych zagrożeń naturalnych oraz, co jest szczególnie ważne dla krajów Maghrebu, dokumentacja i ochrona zasobów wód podziemnych i zrównoważone wykorzystanie surowców mineralnych. Marek Graniczny podkreślił też, że Instytut, pełniący funkcję państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej kraju członkowskiego UE, może wesprzeć w pracach administracje tych krajów.


Dziękując za prezentację i wprowadzenie, JE Moha Ouali Tagma podkreślił znaczenie, jakiego nabierają obecnie kwestie zmian klimatycznych oraz zaopatrzenia w wodę i zrównoważonego wykorzystania surowców mineralnych dla gospodarki Maroka. Szczególnie dotyczy to zaopatrzenia w wodę, które ma kluczowe znaczenie dla rozwoju turystyki, nawet w rejonach bliskich wybrzeżom Atlantyku i Morza Śródziemnego. Maroko ze swoim klimatem, słońcem i zabytkami historycznymi oraz różnorodnością przyrody nieożywionej ma wszelkie szanse, by stać się bardzo atrakcyjnym celem turystycznych wojaży. O dużych szansach na współpracę w rozwiązywaniu problemów tego kraju najlepiej świadczą słowa JE Ambasadora Tagmy, że w trakcie swojego pobytu w Polsce, to jest od stycznia 2009, bardzo często spotyka się z polskimi ekspertami, którzy bardzo dobrze wspominają pracę w instytucjach i programach rządowych oraz na uniwersytetach Królestwa Maroka. Z kolei z tychże instytucji dochodzą do niego sygnały, jak pomocni byli nasi eksperci. W tej sytuacji JE Ambasador zadeklarował, że podejmie starania, aby już w ciągu kilku tygodni doszło do wizyty przedstawicieli ministerstwa odpowiedzialnego za gospodarkę surowcami mineralnymi i wodami podziemnymi w naszym Instytucie, w celu podjęcia bezpośrednich rozmów na temat współpracy. JE Ambasador zaznaczył także, że taką współpracę powinny znacznie ułatwić umowy pomocowe, jakie Królestwo Maroka ma zawarte z UE. JE Ambasasador Tagma podkreślił swoje przekonanie o potrzebie wzmocnienia wielostronnych więzi miedzy naszymi krajami oraz nadania im nowej dynamiki na bazie doskonałych historycznych tradycji.

 

W dalszej części spotkania JE Ambasador wyjaśnił złożone przyczyny obecnego kryzysu politycznego w krajach arabskich od Maghrebu po Półwysep Arabski, podobieństwa i różnice pomiędzy sytuacją w poszczególnych krajach tego regionu oraz szczególną rolę Królestwa Maroka jako czynnika stabilizacji i dynamiki rozwojowej w rejonie basenu Morza Śródziemnego i Afryki Zachodniej. Spotkanie zakończyła wizyta w Muzeum Geologicznym Instytutu, połączona z prezentacją najciekawszych eksponatów oraz ze zwiedzaniem odrestaurowanych, reprezentacyjnych wnętrz sali spotkań Rady Naukowej PIG-PIB i czytelni bibliotecznej.


Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński