Ukazał się nowy numer czasopisma Volumina Jurassica - Tom XXII (2024). Wydawnictwo jest dostępne także w bezpłatnej wersji online.
Aktualny numer zawiera 7 artykułów naukowych i został poświęcony pamięci prof. Grzegorza Pieńkowskiego, który zmarł w kwietniu 2023 r. Czasopismo ukazuje się w języku angielskim i stanowi forum wymiany informacji o systemie jurajskim na całym świecie.
Volumina Jurassica to recenzowane międzynarodowe czasopismo geologiczne, adresowane do naukowców zajmujących się systemem jurajskim. Czasopismo jest wydawane przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz wspierane przez Międzynarodową Podkomisję Stratygrafii Jurajskiej (ISJS) Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS).
Redaktorami czasopisma są naukowcy badający system jurajski, pochodzący z obu instytucji redakcyjnych. Rada doradcza ds. redakcji reprezentuje międzynarodowe grono specjalistów, którzy są znanymi ekspertami w różnych dziedzinach systemu jurajskiego, w tym tych, które ściśle dotyczą ISJS – zapewniając w ten sposób ścisły związek między polityką redakcyjną czasopisma, a działalnością tej międzynarodowej organizacji.
Historia czasopisma rozpoczęła się w 2003 r., kiedy to pierwotnie zostało założone pod nazwą Tomy Jurajskie, zmienioną później (od 2006 r.) na Volumina Jurassica. Redagował je wówczas Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2010 r. czasopismo jest redagowane przez obie instytucje.
Volumina Jurassica publikuje zarówno oryginalne artykuły badawcze na temat wszystkich aspektów systemu jurajskiego, w tym jego granic z triasem i kredą, jak i recenzje – specjalne prace przedstawiające kompleksową analizę materiałów opublikowanych wcześniej. Oprócz recenzowanych artykułów, czasopismo publikuje krótkie notatki szczegółowo opisujące postępy w działaniach grup roboczych ISJS, zwłaszcza w odniesieniu do rozpoznawania GSSP etapów, dyskusji, recenzji książek, raportów i innych krótkich notatek.
Volumina Jurassica jest wydawana raz lub dwa razy w roku, w zależności od liczby nadesłanych manuskryptów. Czasopismo zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do swoich treści i jest streszczane oraz indeksowane w bazach Scopus, BazTech, BIOSIS previews, Index Copernicus, Zoological Record, Biological Abstracts, Biosis Previews i Geological Bibliography of Poland.
Redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. Hubert Wierzbowski.
Zapraszamy do lektury!