PIG-PIB był partnerem strategicznym Szkoły Eksploatacji Podziemnej w cyfryzacji i bezpieczeństwie transformacji górnictwa

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) był strategicznym partnerem XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej (SEP) – najważniejszej konferencji środowiska górniczego w Polsce. Współpraca PIG-PIB z SEP to kolejny krok w kierunku cyfrowej transformacji sektora surowcowego, w którym nowoczesna geoinformacja i zaawansowane technologie modelowania danych geologicznych odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu bezpiecznych procesów eksploatacyjnych i rekultywacyjnych. Wydarzenie odbyło się w dniach 24-26 lutego 2025 r. w Krakowie.

ludzie pozujący do zdjęcia w dużej sali

Uczestnicy wydarzenia (fot. Grzegorz Łyko, Archiwum Szkoły Eksploatacji Podziemnej)

PIG-PIB w centrum kluczowych debat na temat przyszłości górnictwa

Podczas SEP 2025 przedstawiciele PIG-PIB zaprezentowali kluczowe referaty, które wpisują się w strategię cyfrowej transformacji sektora górniczego w Polsce. Prezentacje przedstawili:

  1. Joanna Fajfer, Michał Rolka: Practical aspects of the use of machine learning on the example of evaluation mining and processing heaps after iron ore exploitation in the Częstochowa region,

  2. Janusz Jureczka: Unijne regulacje dotyczące emisji metanu w górnictwie węgla,

  3. Zbigniew Kaczorowski, Marcin Pasternak: Model hydrogeologiczny GZW dla oceny wpływu działalności górniczej na wody podziemne,

  4. Dominik Krasowski: Raport "Cyberbezpieczeństwo w górnictwie – rok 2024",

  5. Zbigniew Małolepszy: Zintegrowane dane geologiczno-górnicze GZW w Centralnej Bazie Danych Geologicznych,

  6. Zbigniew Małolepszy: Udostępnianie trójwymiarowych modeli geologicznych w przeglądarce Geo3D - od złoża po cały kraj,

  7. Lidia Razowska-Jaworek, Małgorzata Woźnicka, Piotr Herbich, Monika Połujan-Kowalczyk, Katarzyna Rozkosz: Zmiana metodyki bilansowania Jednolitych Części Wód Podziemnych w kontekście działalności zakładów górniczych w GZW,

  8. Marta Składowska, Janusz Jureczka: Złożoność warunków geologiczno-górniczych GZW, a ocena wpływu działalności górniczej na wody podziemne.

mężczyzna w garniturze przemawia do pełnej sali na tle ekranu z prezentacją

Wystąpienie dr. Janusza Jureczki z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB (fot. Jarosław Mgłosiek)

Dr Zbigniew Małolepszy (PIG-PIB) w swoich wystąpieniach zaprezentował kompleksową integrację danych geologicznych i górniczych dla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (GZW). Omówił zalety wprowadzenia przez PIG - PIB jednolitych standardów geodezyjnych i nowoczesnych narzędzi analitycznych, takich jak WellMatch, które usprawniają zarządzanie informacją geologiczną oraz zwiększa jej dostępność dla administracji państwowej, górnictwa i sektora naukowego.

mężczyzna przemawia na tle ekranu z prezentacją

Wystąpienie dr. Zbigniewa Małolepszego (fot. Aleksandra Czul)

Dużym zainteresowaniem przyjęta została przez zebranych również druga prezentacja, pokazująca sposób udostępniania trójwymiarowych modeli geologicznych w przeglądarce Geo3D, technologii intensywnie rozwijanej aktualnie przez PIG-PIB. Przypomnijmy: przeglądarka Geo3D umożliwia interaktywną analizę warunków geologicznych w formie modeli 3D, obejmujących zarówno poszczególne złoża, jak i obszary o znaczeniu krajowym. To narzędzie wpisuje się w potrzeby nowoczesnej gospodarki surowcowej i znacząco usprawnia procesy decyzyjne w górnictwie.

- Udostępnianie danych geologicznych w formie interaktywnych modeli 3D to przyszłość geologii i górnictwa. Dzięki Geo3D specjaliści mogą w prosty sposób analizować warunki geologiczne na różnych poziomach szczegółowości, co zwiększa precyzję decyzji inwestycyjnych i naukowych”podkreślił dr Zbigniew Małolepszy.

O praktycznych aspektach wykorzystania uczenia maszynowego na przykładzie oceny hałd pogórniczych po eksploatacji rud żelaza w rejonie częstochowskim w swoim wystąpieniu mówiła dr Joanna Fajfer (PIG-PIB). Prezentacja wygłoszona w sesji „Urban-Industrial Novel Ecosystems as a Foundation of the Modern Economy and Development” spotkała się z dużym zainteresowaniem międzynarodowego grona słuchaczy i dotyczyła innowacyjnych metod analizy hałd pogórniczych w kontekście ich potencjału surowcowego. Dzięki wykorzystaniu przez naukowców PIG PIB algorytmów uczenia maszynowego możliwe jest bardziej precyzyjne określenie wartości zgromadzonych tam surowców oraz efektywne planowanie ich potencjalnego zagospodarowania.

- Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwala na identyfikację najbardziej wartościowych frakcji surowcowych w hałdach pogórniczych, co stanowi kluczowy element gospodarki o obiegu zamkniętymzaznaczyła Joanna Fajfer.

Nowoczesna geologia wspiera transformację górnictwa

PIG-PIB jako Państwowa Służba Geologiczna aktywnie angażuje się w modernizację sektora górniczego, dostarczając narzędzia analityczne niezbędne do przewidywania i minimalizacji zagrożeń wynikających z eksploatacji i likwidacji kopalń.

- Chcemy być bliżej transformacji górnictwa i aktywnie wspierać sektor surowcowy w zakresie zarządzania zasobami i bezpieczeństwa geologicznego. Dzięki cyfrowym rozwiązaniom PIG-PIB dostarcza dane kluczowe dla podejmowania strategicznych decyzji dotyczących przyszłości górnictwa i energetykipodkreślił prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, Dyrektor PIG-PIB.

mężczyzna w garniturze trzyma mikrofon w ręku i przemawia do słuchaczy

Dyrektor PIG-PIB prof. dr hab. Krzysztof Szamałek (z prawej) podczas swojego wystąpienia (fot. Grzegorz Łyko, Archiwum Szkoły Eksploatacji Podziemnej)

ludzie siedzący na sali konferencyjnej

Uczestnicy wydarzenia (fot. Grzegorz Łyko, Archiwum Szkoły Eksploatacji Podziemnej)

mężczyzna w garniturze przemawia do pełnej sali na tle ekranu z prezentacją

Jednym z prelegentów, a zarazem Sekretarzem Generalnym Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej był dr inż. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB (fot. Grzegorz Łyko, Archiwum Szkoły Eksploatacji Podziemnej)

sala konferencji podczas prezentacji, ekran z prezentacją, mównica i mówca oraz audytorium na sali, wsłuchane w słowa przemawiającego

Sala konferencyjna podczas jednego z wystąpień (fot. Grzegorz Łyko, Archiwum Szkoły Eksploatacji Podziemnej)

mężczyzna w garniturze przemawia do pełnej sali na tle ekranu z prezentacją

Dyrektor PIG-PIB prof. dr hab. Krzysztof Szamałek (z prawej) podczas jednej z sesji Szkoły Eksploatacji Podziemnej (fot. Grzegorz Łyko, Archiwum Szkoły Eksploatacji Podziemnej)

mężczyzna w garniturze przemawia do pełnej sali na tle ekranu z prezentacją

Wystąpienie Głównego Geologa Kraju prof. dr hab. Krzysztofa Galosa (fot. Grzegorz Łyko, Archiwum Szkoły Eksploatacji Podziemnej)

Udział w SEP 2025 to kolejny krok w kierunku cyfrowej transformacji PIG-PIB oraz rozwijania nowoczesnych metod monitorowania, analizy i udostępniania danych geologicznych dla administracji publicznej, przemysłu i społeczeństwa.

na scenie stoi rząd osób, w tle ekran z logo instytucji

PIG-PIB na uroczystej sesji w Teatrze Słowackiego otrzymał nagrodę dla Partnerów SEP 2025, którą z rąk organizatorów odebrała Dyrektor Olimipa Kozłowska (pierwsza z prawej) (fot. Aleksandra Czul)

W trakcie całego spotkania na kilkunastu ekranach rozmieszczonych nie tylko w lobby konferencyjnym, ale i w każdej z pięciu sal referatowych był prezentowany najnowszy film PIG-PIB pt. Kartografia Geologiczna 3D. Film wyświetlany był w pętli z materiałami innych partnerów.


Jesteśmy przekonani, że każdy z uczestników spotkania zapoznał się bardzo dokładnie z zaprezentowanymi, innowacyjnymi pracami prowadzonymi w PIG-PIB.

Tekst: Leszek Maliniwski www.sep.pl, Zbigniew Małolepszy, Aleksandra Czul