Lądolód w Polsce – nasz nowy film

Lądolód to nagromadzenie lodu tworzące pokrywę o powierzchni nawet setek tysięcy kilometrów kwadratowych, która rozpływa się na wszystkie strony, niezależnie od rzeźby powierzchni podścielającej. W historii geologicznej Ziemi lądolody po raz ostatni rozwijały się w plejstocenie, czyli w okresie, który rozpoczął się dwa miliony sześćset tysięcy lat temu, a zakończył jedenaście tysięcy siedemset lat temu.

Podczas plejstoceńskich zlodowaceń lądolody rozwijały się, między innymi, w Skandynawii i docierały daleko na południe. W Polsce, podczas zlodowaceń południowopolskich najdalej lądolody dotarły aż do Karpat i Sudetów, co miało miejsce od 600 do 450 tysięcy lat temu.

Nasz nowy film opowiada o tym, jakie ślady pozostawiły lądolody w krajobrazach Polski oraz o ich wyjątkowej wartości geologicznej.

Zobacz film:

 

grafika ilustracyjna

Film został przygotowany w ramach zadania: „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024 – 2026” i był sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.