W dniach 5-6 marca 2024 roku w Paryżu w siedzibie UNESCO, odbyły się obchody 10-lecia Międzynarodowego Programu Nauk Geologicznych i Geoparków (IGGP) oraz Wiosenne Spotkanie Komitetu Koordynacyjnego Europejskiej Sieci Geoparków (EGN). Spotkanie to stanowiło platformę do podsumowania dekady działań, wymiany doświadczeń oraz wytyczenia kierunków rozwoju geoparków w przyszłości. W wydarzeniu wziął udział Witold Wesołowski z Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB w Kielcach, który został powołany do Rady Programowej Geoparku Świętokrzyskiego, członka Sieci Globalnych Geoparków UNESCO Global Geoparks Networks.
Uczestnicy spotkania w Paryżu
Podczas spotkania Polskę reprezentowali także przedstawiciele trzech geoparków: Łuku Mużakowa (prof. Leszek Jerzak, wraz z przedstawicielem strony niemieckiej geoparku Nancy Sauer), Geoparku Świętokrzyskiego (Michał Poros) oraz Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów (Monika Cychowska-Nowak).
Podczas wydarzenia uczestnicy koncentrowali się na kluczowych aspektach związanych z geoparkami. Szczególnie istotne były dyskusje dotyczące roli geoparków w promowaniu zrównoważonego rozwoju poprzez ochronę dziedzictwa geologicznego, wspieranie lokalnych społeczności i edukację ekologiczną.
Przedstawiciele polskiej delegacji
Ponadto, omawiano wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i możliwości wykorzystania geoparków do budowania odporności społeczności oraz łagodzenia skutków tych zmian. Istotnym elementem spotkania była również wymiana poglądów na temat edukacji i komunikacji w geoparkach, a także znaczenia współpracy międzynarodowej dla ich efektywnego funkcjonowania i rozwoju. Poruszono ważny temat wsparcia badań naukowych w geoparkach poprzez programy finasowaniem poprzez agendy UNESCO.
Obrady plenarne
W ramach sesji otwartych odbyły się następujące prezentacje i panele dyskusyjne:
- Georóżnorodność dla zrównoważonego rozwoju - dyskutowano o znaczeniu ochrony georóżnorodności oraz rozwoju lokalnej gospodarki poprzez geoturystykę.
- Od lokalnego do globalnego: wpływ Światowych Geoparków UNESCO - prezentowano konkretne przykłady wpływu geoparków na społeczność, turystykę i edukację.
- Rozszerzanie sieci i wzmacnianie Światowych Geoparków UNESCO - omawiano wpływ zarządzania, współpracy i rozwoju sieci geoparków na całym świecie.
- Rozwijanie edukacji naukowej i środowiskowej - dyskutowano o roli edukacji zarówno na poziomie nieformalnym, jak i formalnym w tym akademickim.
- Powiązania dziedzictwa naturalnego i kulturowego - skupiono się na ochronie i zarządzaniu dziedzictwem naturalnym i kulturowym.
- Ochrona społeczności lokalnych - dyskutowano o redukcji ryzyka katastrof i zmian klimatycznych.
Wydarzenie miało charakter wielowymiarowy, obejmując zarówno sesje plenarne i panele dyskusyjne, jak i spotkania robocze poświęcone bieżącym sprawom EGN.
Sala plenarna
Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w uroczystym IGGP 10th Anniversary Cocktail Event, który stanowił doskonałą okazję do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń w mniej formalnej atmosferze. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele geoparków z różnych krajów prezentowali na stoiskach regionalne produkty do degustacji.
Ważnym punktem programu było ogłoszenie, że 18. Konferencja EGN w 2026 roku odbędzie się w Geoparku Saimaa w Finlandii. Wybór ten został dokonany poprzez głosowanie przedstawicieli Komitetu Koordynacyjnego.
5 marca 2025 r. polska delegacja spotkała się z Mariuszem Lewickim - Stałym Przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej przy UNESCO w Paryżu. Podczas spotkania omówiono możliwości współpracy i promocji polskich geoparków, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.
Przedstawiciele polskiej delegacji podczas jednego ze spotkań
Tekst: Witold Wesołowski