Prognoza hydrogeologiczna PSG nr 3/2025

Prognoza oddziaływania zmian położenia zwierciadła, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach w okresie od 01.04.2025 r. do 30.04.2025 r.

Przy założeniu wystąpienia w najbliższych tygodniach niekorzystnych warunków meteorologicznych (deficyt opadów atmosferycznych), niżówka hydrogeologiczna w prognozowanym okresie może występować na znacznych obszarach kraju, głównie, podobnie jak w poprzednich miesiącach, we wschodniej jego części. Zjawisko niżówki o zasięgu regionalnym prognozuje się w obrębie następujących województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego oraz lubelskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego. Lokalnie, zwierciadło pierwszego poziomu wodonośnego poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) może układać się także na innych, niż wymienione powyżej, obszarach kraju.

Występowanie zwierciadła wód pierwszego poziomu wodonośnego poniżej poziomu SNO może powodować utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.

 PROGNOZA ZMIAN POŁOŻENIA ZWIERCIADŁA WÓD PODZIEMNYCH

W okresie od 1 do 30 kwietnia 2025 r., według przeprowadzonych analiz, zwierciadło płytkich wód podziemnych na przeważającym obszarze kraju będzie układać się w strefie powyżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO), tj. w bezpiecznej strefie wahań. Tym niemniej na części obszarów w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, małopolskim oraz lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim i podkarpackim zwierciadło może układać się w strefie poniżej stanu niskiego ostrzegawczego. Lokalnie takie obniżenia mogą być obserwowane również w innych województwach, np. w dolnośląskim i opolskim.

W okresie objętym prognozą często na terenie kraju zwierciadło pierwszego poziomu wodonośnego może układać się w strefie stanów SNG-SNO, czyli powyżej wartości ostrzegawczej, a poniżej średniego stanu niskiego z wielolecia. Jednak tego typu sytuacje nie powinny powodować problemów w zaopatrzeniu w wodę.

PROGNOZA ZMIAN ZASOBÓW WÓD PODZIEMNYCH

W okresie objętym prognozą na przeważającym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych kształtować się będzie na bezpiecznym poziomie (wskaźnik Rz większy niż 1). Jednocześnie prognozuje się, że brak rezerw zasobów w odniesieniu do najniższego obserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych może wystąpić w niektórych rejonach, głównie we wschodniej i południowej części kraju, szczególnie w obrębie województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego. Sporadycznie, lokalnie do braku rezerw zasobów zmiennych może dojść także na obszarze innych województw, w szczególności takich jak: lubelskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie (Ryc. 1).

Mapa przedstawiająca prognozę poziomu rezerw wód podziemnych na kwiecień 2025 r. według scenariusza B w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG)

Ryc. 1. Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych na kwiecień 2025 r. według scenariusza B w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG)
 

PROGNOZA ZAGROŻENIA WÓD PODZIEMNYCH

Według tego wariantu w okresie od 1 do 30 kwietnia 2025 r. prognozuje się wystąpienie niżówki hydrogeologicznej w skali regionalnej w obrębie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego, a także w mniejszym stopniu, w województwach: lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim i podkarpackim. Obniżenie zwierciadła płytkich wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) może występować także w skali lokalnej na innych niż wymienione powyżej obszarach kraju.

W związku z obecną i prognozowaną sytuacją hydrogeologiczną państwowa służba geologiczna wydaje Ostrzeżenie hydrogeologiczne nr 3/2025, zgodnie z którym w kwietniu 2025 r. stan zagrożenia hydrogeologicznego będzie obowiązywać w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, małopolskim oraz lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim  i podkarpackim.

Czas aktualizacji prognozy będzie dostosowany do wyników bieżącej analizy sytuacji hydrogeologicznej w kraju. 

Mapa przedstawiająca prognozę zagrożeń wód podziemnych - występowanie niżówki hydrogeologicznej w okresie 1-30.04.2025 r. według scenariusza B

Ryc. 2. Prognoza zagrożeń wód podziemnych - występowanie niżówki hydrogeologicznej w okresie 1-30.04.2025 r. według scenariusza B.