46. Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii: Interdyscyplinarne wyzwania współczesnej geoinżynierii

W dniach 10–13 marca 2025 roku w Szklarskiej Porębie odbyła się 46. edycja Zimowej Szkoły Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii (ZSMGiG), pod honorowym patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB. To cykliczne wydarzenie o ugruntowanej renomie zgromadziło przedstawicieli nauki, praktyki inżynierskiej i biznesu, zajmujących się szeroko pojętymi zagadnieniami geoinżynierii w tym geotermii inżynierskiej. Organizatorami wydarzenia byli: Politechnika Wrocławska, Katedra Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Polski Komitet Geotechniki oddział Dolnośląski.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji były „Interdyscyplinarne wyzwania współczesnej geoinżynierii”. W trakcie obrad poruszono kluczowe zagadnienia, takie jak: budownictwo tunelowe, które w ostatnich latach przeżywa w Polsce renesans oraz wielkoobszarowe budowle geotechniczne, w tym obiekty unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, składowiska odpadów i suche zbiorniki przeciwpowodziowe. Dyskusje obejmowały szerokie spektrum zagadnień w ujęciu interdyscyplinarnym, nie ograniczając się wyłącznie do projektowania i wykonawstwa, ale także obejmując problematykę rozwoju i wdrażania nowych technologii, geotermii niskotemperaturowej, monitoringu i zarządzania.

grupa ludzi pozujących do zdjęcia

Uczestnicy konferencji (fot. Organizatorzy)

W drugim dniu konferencji, odbyły się warsztaty projektu naukowego RIDII pn. "Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych". Warsztaty RIDII dotyczyły realizowanego projektu naukowego pn. Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie https://www.pgi.gov.pl/drogi-2/16104-ridii-zsmgig.html.

Trzeciego dnia przedstawiciele Państwowego Instytut Geologicznego – PIB wzięli czynny udział w Sesji referatowej „Innowacyjne rozwiązania w analizie geotechnicznej. Geotermia niskotemperaturowa”. Grzegorz Ryżyński i Marta Szlasa z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej wygłosili dwa referaty: „Mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej wykonywane w PIG-PIB. Metodyka i narzędzia do wyznaczania efektywnej przewodności cieplnej (NumPy, ArcGIS Pro Model Builder)” oraz „Mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej jako narzędzie do analiz przedinwestycyjnych na przykładzie dużej spółdzielni mieszkaniowej”. Eksperci przedstawili metody pozyskiwania i wykorzystania płytkiej energii geotermalnej, ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowania w budownictwie i infrastrukturze miejskiej. Podczas dyskusji omówiono potencjał geotermii w kontekście transformacji energetycznej, a także wyzwania związane z implementacją tego typu rozwiązań w różnych warunkach geologicznych.

dwie osoby prezentują referat w sali

Dyskusja po referatach PIG-PIB na temat możliwości implementacji technologii gruntowych pomp ciepła (fot. Organizatorzy)

kobieta z mikrofonem w dłoni na tle ekranu z prezentacją

Marta Szlasa z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej PIG podczas wykładu dotyczącego Mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej (fot. Organizatorzy)

Ważnym elementem konferencji była integracja specjalistów z przemysłu i środowisk naukowych, co umożliwiło uaktualnienie i pogłębienie wiedzy oraz prezentację aktualnych problemów mechaniki górotworu i geoinżynierii. Szeroki zakres tematyczny 46. ZSMGiG dotyczył istotnych zagadnień, do rozwoju których konieczna jest kooperacja specjalistów z różnych branż.

Oprócz obrad prowadzonych w sześciu sesjach tematycznych dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko wystawowe PIG-PIB, na którym prezentowano możliwości przeglądania danych gromadzonych w ramach zadań państwowej służby geologicznej oraz projektów naukowych z wykorzystaniem tematycznej przeglądarki geologia.pgi.gov.pl. Z uwagi na zakres tematyczny konferencji dużym zainteresowaniem cieszyły się zakładki Budownictwo, Geotermia oraz Geozagrożenia.

stoisko promocyjne firmy

Stoisko informacyjne PIG-PIB (Fot. Marta Szlasa)

stoisko promocyjne

Kuluarowa dyskusja na temat danych geologicznych udostępnianych przez PIG-PIB (Fot. Marta Szlasa)

Zachęcamy do korzystania z aplikacji i stron internetowych, na których PIG-PIB udostępnia dane geologiczne:

Udział w konferencji został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania państwowej służby geologicznej pn. Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024 – 2026 (zadanie ciągłe psg).

logo sfinansowano nfosigw

Prezentowane dane pochodzą z zadań państwowej służby geologicznej oraz projektów naukowych w tym:

Zadanie państwowej służby geologicznej pn. „Mapa potencjału geotermii niskotemperaturowej Polski (MPGN) w skali 1:50 000. Etap I - zadanie ciągłe”:

https://www.pgi.gov.pl/inzynierska/1-geologia-inzynierska/gi-projekty/15624-mapa-potencjalu-geotermii-niskotemperaturowej.html

mpgn

Projekt naukowy pn. "Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych":

https://www.pgi.gov.pl/drogi-2

logo rid

Zadanie państwowej służby geologicznej pn. „Ocena możliwości magazynowania energii cieplnej w górotworze za pomocą systemów zamkniętych (BTES, PTES/TTES, EF) w wybranych lokalizacjach na terenie Polski:

https://www.pgi.gov.pl/inzynierska/1-geologia-inzynierska/gi-projekty/15623-btes.html

logo utes

Zadanie państwowej służby geologicznej pn. „Mapa potencjału geotermii niskotemperaturowej Polski (MPGN) w skali 1:50 000. Etap I - zadanie ciągłe”:

https://www.pgi.gov.pl/inzynierska/1-geologia-inzynierska/gi-projekty/13168-baza-danych-geologiczno-inzynierskich.html

bdgi logo

Zadanie państwowej służby geologicznej pn. „Opracowanie i przygotowanie do udostępniania cyfrowych map geologiczno-inżynierskich Polski w skali 1:50 000 w celu zwiększenia zasobu cyfrowego CBDG (zadanie ciągłe psg)”:

https://www.pgi.gov.pl/inzynierska/1-geologia-inzynierska/gi-projekty/13169-mapa-geologiczno-inzynierska-polski-w-skali-1-50-000.html

mkip50k logo

Więcej informacji o realizowanych pracach na stronie: https://www.pgi.gov.pl/inzynierska.html

Tekst: Marta Szlasa, Grzegorz Ryżyński, Edyta Majer
Zdjęcia: Marta Szlasa, Organizator