Ukazał się najnowszy numer Przeglądu Geologicznego (2025/01 Tom 73) i jest już bezpłatnie dostępny online. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas przygotowano już 863 numery.
„Przegląd Geologiczny” jest miesięcznikiem skierowanym do środowiska geologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin nauk o Ziemi. Zamieszczane są w nim recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydawane są także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi.
Co znajdziecie w bieżącym numerze? „Należy wyraźnie zaznaczyć, iż Polska aktywnie uczestniczy w kreowaniu i implementacji polityki surowcowej UE, w szczególności w obszarach dotyczących surowców krytycznych i strategicznych opisanych w Rozporządzeniu UE Critical Raw Materials Act” – pisze prof. Krzysztof Galos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w stałej rubryce „Mente et maleo Głównego Geologa Kraju”. Postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wołkowicz uzyskał tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauk o Ziemi i środowisku. Z tej okazji jego sylwetkę kreśli Ryszard Strzelecki w tekście „Nominacja profesorska – Stanisław Wołkowicz”.
W tym wydaniu „Przeglądu Geologicznego” ukazał się blok artykułów poświęconych XXIX Konferencji Naukowej „Kamień w złożu, krajobrazie i architekturze”. Polecamy artykuły: „Ocena morfologii powierzchni spękań rozdzielczych w piaskowcach metodą profilometrii laserowej” autorstwa Marka Rembisia i Łukasza Oczkowskiego oraz „Kamienie w murach bliźniaczych kościołów romańskich w Jędrzejowie i Prandocinie”, w którym autorzy - Jan Bromowicz, Beata Figarska-Warchoł i Janusz Magiera piszą: „Szczegółowe obserwacje makroskopowe i mikroskopowe lic murów wykazały, że w obu kościołach użyto szarych i szarobrązowych piaskowców wapiennych. Analiza wymiarów bloków kamiennych wskazuje, że piaskowce mają różne podłoże w badanych miejscach, co w połączeniu z różną wielkością ziaren pozwala określić pochodzenie kamienia z różnych odsłonięć”.
Ponadto w tematycznym bloku znalazły się, między innymi artykuły o: tradycyjnych materiałach budowlanych Arabii Saudyjskiej i ich wykorzystaniu (Barbara Radwanek-Bąk), historii eksploatacji rud żelaza w północnym skrzydle synkliny daleszyckiej (Bartosz Kozak, Anna Fijałkowska-Mader, Paweł Rutkiewicz) oraz charakterystyce geologicznej i historii eksploatacji wapieni górnego dewonu na wzgórzu Wietrznia w Kielcach (Zbigniew Złonkiewicz, Anna Fijałkowska-Mader, Paweł Król).
W bieżącym „Przeglądzie Geologicznym” przeczytacie także:
- o 3. Ogólnopolskiej Konferencji Współczesna Geologia Samorządowa (Kamila Broda, Mariusz Dyka, Anna Gabryś-Godlewska, Joanna Fajfer, Joanna Krasuska, Agata Spiżewska);
- o pozycji stratygraficznej antropocenu w czwartorzędzie (Leszek Marks);
- drugą część artykułu „80 lat Kopali Węgla Brunatnego Konin” (Marek Widera);
- w rubryce „Moje hobby” prof. Marek Nieć, wybitny znawca geologii złóż kopalin mineralnych opowiada prof. Krzysztofowi Galosowi, Głównemu Geologowi Kraju o swojej pasji.
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Przeglądu Geologicznego”.