W dniach 2-5 marca 2025 r. w Toronto odbyły się targi PDAC 2025. To już 93 odsłona tego wielkiego, górniczego wydarzenia zrzeszającego tysiące geologów i górników zaangażowanych w poszukiwanie i wydobywanie surowców mineralnych na świecie. Nie mogło zabraknąć tam pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Joanna Roszkowska-Remin i Remus Weekes z Zakładu Polityki Surowcowej dumnie reprezentowali Instytut i służbę geologiczną na stoisku Unii Europejskiej oraz podczas towarzyszących targom wydarzeń. Wraz z przedstawicielem z Ministerstwa Klimatu i Środowiska Michałem Nowosielskim aktywnie uczestniczyli w promowaniu potencjału surowcowego Polski oraz polityki naszego państwa w tym zakresie.
Reprezentacja Polski na PDAC 2025 (od lewej): Remus Weekes i Joanna Roszkowska-Remin z Zakładu Polityki Surowcowej PIG-PIB oraz Michał Nowosielski z Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Wystawa PDAC to jedno z największych na świecie branżowych wydarzeń. Co roku do Toronto zjeżdżają tysiące przedstawicieli przemysłu, firm serwisowych, środowisk naukowych i akademickich, służb geologicznych oraz delegacji rządowych z każdego kontynentu. W tym roku ponad 27 tysięcy osób w ciągu 4 dni, w 3 halach wystawowych wspólnie dyskutowało nad surowcami mineralnymi i dobijało targów. Swoją ofertę przedstawiło 1100 wystawców, wśród których byli przedstawiciele rządów, liderzy korporacyjni i specjaliści techniczni z całego świata.
Jedna z trzech hal wystawowych na PDAC 2025
Byli tu zarówno najwięksi gracze na rynku wydobywczym, tacy jak: BHP, Vale, Zijin Mining, jak i setki firm typu junior companies, których celem było wybicie się na rynku i zaprezentowanie swoich odkryć. Swój potencjał surowcowy prezentowały także kraje, takie jak: Kanada, Uzbekistan, Kazachstan, Mongolia, Brazylia, Chile, Argentyna, kraje afrykańskie, a także państwa Europy. Przedstawiciele PIG-PIB wraz z MKIŚ, jako reprezentanci Polski czynnie włączyli się w działalność stoiska Unii Europejskiej, prezentując potencjał surowcowy naszego kraju oraz działalność państwowej służby geologicznej.
Stoisko Unii Europejskiej w sercu hali targowej
Polska reprezentacja na stoisku Unii Europejskiej
Materiały promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających stoisko i znikały jak „świeże bułeczki”
W ramach działań promocyjnych odbyła się prezentacja pt. "Raw Materials in Poland – Key priorities and offer from Polish Geological Survey”, wygłoszona przez Michała Nowosielskiego (MKiŚ) w pierwszej części dotyczącej priorytetów rządu oraz przez Remusa Weekesa w drugiej części, z ofertą służby geologicznej. Podczas prezentacji, dyskusji z odwiedzającymi oraz dystrybucji materiałów promocyjnych przedstawiono kluczowe informacje o zasobach mineralnych Polski oraz możliwościach współpracy z Polską w zakresie geologii i górnictwa.
Michał Nowosielski (MKiŚ) i Remus Weekes (PIG-PIB) prezentują "Raw Materials in Poland – Key priorities and offer from Polish Geological Survey”
Nie zabrakło nas również na „EU Day at PDAC”, gdzie w panelu Exploration and Extraction Potential in Europe, poświęconemu poszukiwaniom złóż w Unii Europejskiej Joanna Roszkowska-Remin wzięła udział w dyskusji o potencjale eksploracji w Unii Europejskiej i przygotowaniach Polski do Krajowego Programu Poszukiwań surowców krytycznych, a także o wyzwaniach, które stoją przed służbą geologiczną w kontekście zachęcenia inwestorów do działalności w krajach Europy.
Joanna Roszkowska-Remin podczas panelu Exploration and Extraction Potential in Europe
Udział w targach był również wspaniałą okazją do poznania nowych metod badawczych, zaawansowanych technologii oraz wiedzy naukowców i praktyków z zakresu poszukiwań surowców. Nie zabrakło rozmów i wymiany doświadczeń ze służbami geologicznymi z całego świata. Uczestniczyliśmy także w „Dniu Mongolii”, w „Dniu Indyjskim”, w spotkaniu z liderami górnictwa Uzbekistanu, a także w spotkaniu z przedstawicielami biznesu i rządu Dominikany. Podczas targów zaprezentowano najnowsze nowinki technologiczne, takie jak autonomiczne roboty przeznaczone do penetracji trudno dostępnych korytarzy górniczych. Urządzenia te służą do mapowania terenu, a niektóre z nich mają również zdolność pobierania próbek.
Czy autonomiczne roboty są w stanie zagrozić pracy geologów w przyszłości?
PDAC to najlepsze źródło wiedzy w którym kierunku idzie współczesne górnictwo i jakie są najbardziej aktualne światowe trendy surowcowe, choć w tym roku bez zaskoczenia – targi zdominowało górnictwo miedzi i złota. Cztery dni na odwiedzenie wszystkich stoisk i rozmowę na wszystkie interesujące tematy były zaledwie chwilą, która pozostawia niedosyt i chęć powrotu za rok na kolejną edycję targów, aby zdobywać wiedzę i doświadczenie, a także promować osiągnięcia Instytutu w zakresie prowadzonych badań i odkryć geologicznych.
Do zobaczenia na PDAC 2026!
Tekst: Joanna Roszkowska-Remin, Remus Weekes
Zdjęcia: Remus Weekes, Joanna Roszkowska-Remin, Morgan Hotston