W dniach 18-19 lutego 2025 r. przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB kolejny raz uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w Kielcach. Na stoisku prezentowali bazy danych geologicznych dostępne na stronach Instytutu, które ułatwiają projektowanie otworowych wymienników ciepła oraz systemów posadowienia farm fotowoltaicznych, morskich farm wiatrowych i innych inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Uczestnicy wydarzenia w hali wystawienniczej
Nasi eksperci odpowiadali na pytania związane z systemami gruntowych pomp ciepła oraz podziemnych magazynów ciepła, systemów zamkniętych BTES (Borehole Thermal Energy Storage) oraz otwartych ATES (Aquifer Thermal Energy Storage).
Stoisko Instytutu cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem
Przedstawiciele branży pomp ciepła chwalili rozwiązania znajdujące się na stronach internetowych Instytutu, które w przejrzysty sposób pomagają w projektowaniu otworowych wymienników ciepła, przede wszystkim ze szczególnym uznaniem spotykał się projekt „Mapa potencjału geotermii niskotemperaturowej Polski (MPGN) w skali 1:50 000”, umożliwiający przeglądanie różnego rodzaju informacji dotyczących właściwości termicznych gruntów i skał, na terenie całej Polski.
Nasi eksperci udzielili wielu wyjaśnień i konsultacji zainteresowanym uczestnikom wydarzenia
Podkreślano dużą ilość danych w zasobach Centralnej Bazy Danych Geologicznych, udostępnianych online w przeglądarkach mapowych Instytutu (http://geologia.pgi.gov.pl oraz http://geolog.pgi.gov.pl), które umożliwiają natychmiastowe sprawdzenie warunków geologicznych w niemalże każdym miejscu w Polsce, również z poziomu aplikacji na telefon.
Stoisko Instytutu
PIG-PIB wspiera rozwój technologii gruntowych pomp i magazynów ciepła, które ułatwiają transformację energetyczną Polski, zmniejszając liczbę szkodliwych dla środowiska urządzeń grzewczych i dywersyfikując system energetyczny i ciepłowniczy kraju.
Stoisko Instytutu
Ponadto podczas odbywającego się na Targach Forum Pomp Ciepła, dr Monika Konieczyńska z Zakładu Geologii Środowiskowej PIG-PIB przedstawiła referat pt. „Podziemne magazyny ciepła i chłodu – wsparcie Państwowej Służby Geologicznej”. Zaprezentowała rozwiązania dostarczane przez Państwowy Instytut Geologiczny wzmacniające rozwój geotermii niskotemperaturowej oraz systemów magazynowania ciepła i chłodu w płytkich warstwach litosfery, w tym między innymi "Mapę potencjału magazynowania ciepła i chłodu" oraz wspomniany projekt MPGN.
Wystąpienie dr Moniki Konieczyńskiej
Udział w tego typu wydarzeniach dowodzi, jak ważne jest merytoryczne uświadamianie inwestorów. Dzięki rzetelnej wiedzy o budowie geologicznej podłoża (rodzaju skał i gruntów, także ich przewodności cieplnej), mogą oni dobierać optymalną liczbę wierceń i w wielu przypadkach, kiedy warunki geologiczne są korzystne, zmniejszyć nakłady finansowe na wykonanie sytemu geotermalnego, co skutkuje krótszym czasem zwrotu poniesionych kosztów inwestycji.
Stoisko Instytutu
Tekst: Jakub Jabłoński
Zdjęcia: Michał Zieliński
Udział PIG-PIB w Targach ENEX sfinansowano ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.