Modernizujemy i rozwijamy krajowy system monitoringu wód podziemnych

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) rozpoczął realizację projektu z akronimem FEnIKS_Inwestycje, którego celem jest modernizacja i rozwój krajowego systemu monitoringu wód podziemnych. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich projekt ten pozwoli na rozbudowę infrastruktury pomiarowo-badawczej oraz zakup nowoczesnego sprzętu terenowego i analitycznego.

Dlaczego to ważne?

Wody podziemne, ze względu na stabilność chemizmu oraz wysokość udokumentowanych zasobów, są znacząco lepszym gwarantem zaopatrzenia ludności Polski w wodę przeznaczoną do spożycia niż wody powierzchniowe. Ich udział w ogólnym bilansie wynosi ponad 70%. Aby skutecznie chronić i zarządzać zasobami wód podziemnych, niezbędne jest prowadzenie regularnego monitoringu, który dostarcza aktualnych i precyzyjnych danych na temat ich ilości i jakości. Systematyczne badania pozwalają wykrywać zmiany i reagować na potencjalne zagrożenia, takie jak susze czy zanieczyszczenia.

Monitoring wód podziemnych realizowany jest przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy na mocy ustawy Prawo wodne. Badania ilości i jakości wód podziemnych realizowane są w ponad 2000 punktach monitoringowych tworzących Sieć Obserwacyjno-Badawczą Wód Podziemnych (SOBWP). Dane pozyskane w ramach krajowego systemu monitoringu wód podziemnych realizowanego przez PIG-PIB zasilają system Państwowego Monitoringu Środowiska.

Co obejmuje projekt?

W ramach nowego projektu planowane są następujące inwestycje:

  • zakup nowoczesnej wiertnicy samojezdnej i samochodu ciężarowego z dźwigiem HDS do transportu osprzętu i materiałów,
  • zakup pojazdów terenowych do prowadzenia badań monitoringowych,
  • zakup i instalacja automatycznych urządzeń do pomiaru położenia zwierciadła wody w punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, które w czasie rzeczywistym będą monitorować poziom wód,
  • doposażenie w terenową aparaturę, w tym sondy wieloparametryczne i sprzęt GPS.

Korzyści dla społeczeństwa

Nowoczesny system monitoringu przyniesie korzyści zarówno administracji państwowej, jak i obywatelom. Dzięki ulepszonym metodom zbierania i analizowania danych:

  • możliwe będzie szybsze reagowanie na zagrożenia dla wód podziemnych,
  • poprawi się jakość raportowania dla instytucji krajowych i europejskich,
  • dane będą bardziej precyzyjne i łatwiej dostępne dla naukowców, urzędników i przedsiębiorstw,
  • zapewniona zostanie wysoka jakość danych pomiarowych.

Finansowanie projektu Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.

Całkowity budżet projektu wynosi 19 985 342,30 PLN, z czego 15 930 316,35 PLN pochodzi z dofinansowania unijnego.

Dzięki realizacji projektu FEnIKS_Inwestycje Polska zyska nowoczesny i bardziej efektywny system monitorowania wód podziemnych, co pozwoli lepiej zarządzać tym cennym zasobem dla obecnych i przyszłych pokoleń.

grafika ilustracyjna