W rejonie sudeckim powstała nowa sieć sejsmologiczna, której zadaniem jest rejestracja naturalnych mikrowstrząsów sejsmicznych. Projekt został zrealizowany w ramach czwartego etapu projektu „Monitoring Geodynamiczny Polski”, finansowanego przez NFOŚiGW i prowadzonego przez Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Za część sudecką odpowiadało Centrum Modelowania Procesów Geologicznych z Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB.
13 stycznia 2025 r. ekipa geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB wyruszyła do Antarktyki. To piąta wyprawa pod kierownictwem merytorycznym prof. dr. hab. Jerzego Nawrockiego, której celem jest Wyspa Króla Jerzego, położona w Antarktyce Zachodniej.
Z przyjemnością informujemy, że zdjęcie zatytułowane "Kiwon w odbiciu", wykonane przez mgr. Mariusza Fiałkiewicza z Centrum Modelowania Procesów Geologicznych w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu zostało wyróżnione w konkursie "Geologia w obiektywie 2024", zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
3 października 2024 r. miała miejsce wizyta pracowników z Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w siedzibie firmy Tescan Group w Brnie.
Nowy projekt realizowany przez Państwową Służbę Geologiczną podejmie istotne zagadnienie dotyczące wpływu różnorodności litologicznej pokładów soli na stabilność i szczelność podziemnych magazynów wodoru. Projekt obejmuje dwa główne obszary: badawczy oraz popularyzatorski, z naciskiem na podniesienie świadomości społecznej o podziemnym magazynowaniu substancji w kawernach solnych.
W czasopiśmie Journal of Structural Geology ukazał się artykuł, którego współautorem jest dr Marta Adamuszek.
11 maja 2024 r. pracownicy Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu już po raz piąty reprezentowali Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w Biegu Firmowym. W tym roku odbyła się dwunasta - rekordowa edycja tej imprezy. W biegu brało udział ponad 12,5 tys. uczestniczek i uczestników z przeszło 550 firm.
Kolejny raz pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB wzięli udział w przygotowaniu corocznej, międzynarodowej konferencji Central European Tectonic Studies Groups (CETEG). Tym razem była to jubileuszowa 20. edycja tej konferencji, która odbyła się w dniach 24-27 kwietnia 2024 r. w Srebrnej Górze w Sudetach.
Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (The General Assembly 2024 of the European Geosciences Union - EGU) jest największym i najważniejszym europejskim wydarzeniem dotyczącym geologii i dziedzin pokrewnych. Coroczna konferencja, która odbyła się w Wiedniu w dniach 15-19 kwietnia 2024 r. w formie hybrydowej przyciągnęła niemal 21 tysięcy naukowców ze 116 krajów, w tym również kilkuosobową reprezentację pracowników PIG-PIB. Łącznie zgłoszono niemal 19 tysięcy referatów, które zaowocowały 1044 sesjami. Podczas wydarzenia prezentowali się też wystawcy z całego świata związani z naukami o Ziemi.
W strukturze Centrum Modelowania Procesów Geologicznych w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB wydzielone zostało Laboratorium Petrofizyczne. Wykonuje ono badania podstawowych parametrów fizycznych skał ze szczególnym nastawieniem na parametry termiczne. Kierownikiem Laboratorium został dr inż. Łukasz Jasiński.
We wrześniu 2023 r. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z NORCE Norwegian Research Centre rozpoczął realizację projektu pn. Optimization of Shallow Geothermal Energy Resources for Green Transition (OptiSGE), finansowanego z Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Projekt ma na celu wzmocnienie zielonej transformacji poprzez wdrożenie innowacyjnych metod oceny i wykorzystania zasobów niskotemperaturowej energii geotermalnej dla wsparcia gospodarki i społeczeństw w Polsce i Norwegii. Kierownikiem tematu w PIG – PIB jest dr Maciej R. Kłonowski, natomiast w NORCE dr Kirsti Midttømme. Zakończenie projektu OptiSGE zaplanowane jest na sierpień 2024 r.
Jak nakazuje tradycja, z okazji Barbórki – święta geologów i górników, pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB spotkali się, żeby uroczyście podsumować miniony rok.
W dniach 11-13 października 2023 r. pracownicy PIG-PIB wzięli udział w XXVII Międzynarodowym Sympozjum Solnym QUO VADIS SAL, które odbyło się na Zamku w Uniejowie oraz w Kopalni Soli Kłodawa S.A. Tegorocznym tematem wiodącym spotkania były „Wysadowe złoża soli – ich rola w polityce energetycznej”. Międzynarodowe Sympozjum Solne QUO VADIS SAL jest największym solnym forum dyskusyjnym w Polsce i jednym z największych na świecie. Wydarzenie organizowane jest co roku przez Polskie Stowarzyszenie Górnictwa Solnego. Uczestniczą w nim przedstawiciele władz państwowych, pracownicy naukowi z uniwersytetów i instytutów badawczych oraz specjaliści z polskich i zagranicznych firm solnych oraz przedsiębiorstw górniczych.
W dniach 18-20 września 2023 r. w Rowach odbyła się konferencja naukowa pn. "Procesy geologiczne w morzu i strefie brzegowej – GEOST IV" ,poświęcona szeroko rozumianej problematyce procesów geologicznych zachodzących obecnie i w przeszłości, w środowisku otwartego morza oraz strefie brzegowej.
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB a Państwową Służbą Geologiczną Mongolii (NGS) pracownicy PIG-PIB prowadzili prace terenowe w pobliżu miejscowości Bayanbulag w ajmaku Bayankhongor, obszar badawczy Beliin Bulag. Celem badań jest analiza potencjału występowania surowców krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem molibdenu i wolframu.
Na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego pojawiły się dwa ogłoszenia o rekrutacji do szkoły doktorskiej, w ramach realizowanego w CMPG projektu POLARIS.
Konkurs na stanowisko młodszego specjalisty lub specjalisty lub starszego specjalisty ds. geofizyki w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu w Centrum Modelowania Procesów Geologicznych do realizacji projektu: „Atlas geotermalny Sudetów i ich przedpola” na okres 24 miesięcy. Więcej informacji tutaj.
W dziale PUBLIKACJE:
Adamuszek M., Dabrowski M., 2022, Deformation patterns in the mechanically stratified evaporites over an active basement fault, In: de Bresser, J.H.P., Drury, M.R., Fokker, P.A., Gazzani, M., Hangx, S.J.T., Niemeijer, A.R., & Spiers, C.J. (Eds.), The Mechanical Behavior of Salt X: Proceedings of the 10th Conference on the Mechanical Behavior of Salt (SaltMech X), Utrecht, The Netherlands, CRC Press, p. 343-352
W dziale PUBLIKACJE:
Mayrhofer F., Schöpfer M.P.J., Adamuszek M., Dąbrowski M., Grasemann B., 2022, Transtensional flanking structures, Journal of Structural Geology, Vol. 161, 104659
w dziale PUBLIKACJE:
Jarosiński, M., Araszkiewicz, A., Bobek, K., Gogołek, T., Contemporary state of stress in a stable plate interior (northern Poland): The integration of satellite geodesy, borehole and seismological data. Tectonophysics 831, 229336.