W dniach 25–28 marca 2025 roku w Pradze (Czechy) odbyło się spotkanie zespołu WP7, pracującego w ramach projektu GSEU (A Geological Service for Europe). Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań i zaplanowanie kolejnych kroków. Omówiono też postępy prac nad technologiami oraz kierunki rozwoju EGDI (European Geological Data Infrastructure - Europejska Infrastruktura Danych Geologicznych). W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB): Urszula Stępień, Katarzyna Jóźwik i Marcin Słodkowski.
Podczas rozmów omówiono potrzeby zespołów merytorycznych projektu (WP2-6) i statusowi prac związanych z przygotowaniem niezbędnych rozwiązań. Dużo uwagi poświęcono technicznym aspektom prezentacji wyników projektu. Przedstawiono wyniki testów narzędzi umożliwiających tworzenie i udostępnianie usług sieciowych w oparciu o otwarte standardy opracowane przez Open GeoSpatial Consortium (OGC), ze szczególnym naciskiem na OGC API Feature . API (ang. Application Programming Interface, czyli interfejs programowania aplikacji) to zestaw reguł i narzędzi, które pozwalają różnym programom komunikować się ze sobą. Szczególnie ważne jest sprawdzenie jak różne rozwiązania (m.in. GeoServer, MapServer, deegree, pygeoapi) radzą sobie z obsługą skomplikowanych danych geologicznych (tzw. Complex Feature).
Uczestnicy spotkania w Pradze
Szeroko dyskutowanym tematem był rozwój EGDI i przyszłe utrzymanie przyjętych rozwiązań. W październiku ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne (General Assembly) powołało zespól redakcyjny (Editorial Board) składający się z reprezentantów wszystkich grup eksperckich EuroGeoSurveys (EGS - organizacja zrzeszająca europejskie służby geologiczne). Zespół ten ma sprawować pieczę nad zasobem merytorycznym udostępnianym za pośrednictwem EGDI. Działanie to jest związane z Porozumieniem z Rovaniemi (Rovaniemi Accord), w którym sygnatariusze zobowiązali się m.in. do udostępniania wyników projektów za pośrednictwem EGDI. Aktualnie zespół redakcyjny zajmuje się weryfikacją o oceną zawartości przeglądarki mapowej EGDI.
Pokazano także nowe rozwiązania, które mają ułatwić korzystanie z wiedzy w EGDI: moduł bazy wiedzy, ulepszoną wyszukiwarkę informacji, nową przeglądarkę map.
Dyskutowano również o zasadach FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable - zestaw reguł mówiących o tym, jak udostępniać dane, aby były wyszukiwalne, dostępne, interoparacyjne i do ponownego wykorzystania)) o dostosowaniu danych do wymagań dyrektywy RE-USE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego).
Część uczestniczek spotkania
Zaprezentowano także propozycję wdrożenia walidatora INSPIRE, który został opracowany w ramach działań Komisji Europejskiej na potrzeby weryfikacji zgodności danych z wymaganiami stawianymi przez Dyrektywę INSPIRE (Dyrektywa 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE)).
Podjęte były też rozmowy na temat aktualizacji dokumentów strategicznych SRIA (Strategic Research and Innovation Agenda – Strategiczny Program Badań i Innowacji), lepszej współpracy między platformami EGDI, GSEU i EGS i przyszłego finansowania projektów w ramach partnerstw europejskich.
Uczestniczki spotkania podczas wycieczki terenowej
W ramach zespołu WP6.1 podsumowano prace związane z inwentaryzacją metadanych (informacje o danych), ich porządkowaniem i wyszukiwaniem oraz zaplanowano dalsze testy i współpracę między instytucjami. Omówiono także kolejny etap inwentaryzacji, który powinien rozpocząć się w najbliższych tygodniach.
Następne spotkanie zespołu WP7 zaplanowano na wrzesień 2025 roku w Lublanie (Słowenia). Spotkanie grupy eksperckiej SIEG odbędzie się w czerwcu w formie zdalnej (online). Więcej na temat projektu GSEU.
Tekst i zdjęcia: Urszula Stępień, Katarzyna Jóźwik, Marcin Słodkowski