W Turku trwają zaawansowane prace nad budową nowoczesnej ciepłowni geotermalnej, która stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w Polsce. Realizacja tego przedsięwzięcia to kluczowy krok w kierunku transformacji energetycznej regionu, umożliwiający wykorzystanie stabilnego i ekologicznego źródła ciepła. Uruchomienie instalacji planowane jest na 30 czerwca 2026 roku, a jej działanie wpisuje się w strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, wspierając dekarbonizację i uniezależnienie się od paliw kopalnych.
Gmina Jabłonna kontynuuje realizację projektu badawczego związanego z wykonaniem pierwszego odwiertu geotermalnego na swoim terenie. Przedsięwzięcie to, wpisujące się w rządowy program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, ma na celu ocenę potencjału eksploatacyjnego lokalnych zasobów geotermalnych oraz ich przyszłego wykorzystania w kontekście energetycznym. Eksploracyjny odwiert Jabłonna GT-1 zostanie wykonany w pobliżu Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK), a zakończenie prac przewidywane jest na 2026 r.
W ostatnich latach rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii skłoniło wiele samorządów w Polsce do eksploracji potencjału geotermalnego. Gmina Radoszyce, wzorem innych ośrodków, podjęła inicjatywę badania zasobów wód termalnych, co stanowi krok w kierunku transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju.
Trwające prace związane z odwiertem "Jadwiga T-1" są kolejnym krokiem w rozwoju Trzebnicy w kierunku zrównoważonej energetyki i potencjalnego odzyskania statusu uzdrowiska. Inwestycja ta otwiera nowe możliwości dla lokalnej gospodarki oraz ochrony środowiska.
Głuszyca jest jednym z miast na Dolnym Śląsku, gdzie od pewnego czasu prowadzone są intensywne prace badawcze mające na celu potwierdzenie występowania wód geotermalnych. Celem tych działań jest ocena możliwości wykorzystania lokalnych zasobów geotermalnych do ogrzewania budynków oraz rozwijania infrastruktury turystycznej.
W dniach 27-30 listopada 2024 r. w Centrum Kongresowym Pałacu Schönbrunn w Wiedniu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa SGEM Vienna Green „Green Science for Green Life”. W wydarzeniu aktywny udział wzięła reprezentantka Państwowego Instytutu Geologicznego Paulina Kopera z Zakładu Wód Termalnych, Leczniczych i Solanek.
Sochaczew jest coraz bliżej uruchomienia miejskiego zakładu geotermalnego, który stanie się istotnym elementem transformacji energetycznej miasta. Najnowszy odwiert GT-2, wykonany na głębokość 1620 metrów, potwierdził zakładane parametry geotermalne. Wydobywana woda ma temperaturę 44,5°C, a wydajność wynosi aż 184 m³/h. Projekt, realizowany w ramach programu Polska Geotermia Plus, przewiduje pokrycie około 40% zapotrzebowania na ciepło w mieście i znaczną redukcję zużycia gazu ziemnego.
W Żyrardowie zakończono realizację otworu wiertniczego o głębokości 2680 m, umożliwiającego eksploatację wód termalnych o temperaturze 70,4°C oraz wydajności na poziomie 160 m³/h.
Geotermia Podhalańska intensyfikuje działania w zakresie wykorzystania zasobów geotermalnych, kontynuując rozwój infrastruktury energetycznej w regionie Zakopanego. Spółka rozpoczęła prace przygotowawcze związane z realizacją czwartego odwiertu geotermalnego (produkcyjnego), którego celem jest zasilenie sieci ciepłowniczej w tej popularnej miejscowości turystycznej. Odwiert Bańska PGP-7, o planowanej głębokości przekraczającej 4 kilometry, ma dostarczać wodę o spodziewanej temperaturze około 85°C, co pozwoli na podłączenie nowych odbiorców do systemu ciepłowniczego.
Energia geotermalna odgrywa istotną rolę w transformacji energetycznej Polski, i w przyszłości może przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienia stabilnych dostaw energii cieplnej dla odbiorców instytucjonalnych, biznesowych i indywidualnych. Równocześnie wykorzystanie energii geotermalnej promuje rozwiązania ekologiczne, wpisując się w globalne strategie zrównoważonego rozwoju. W ramach działań Państwowej Służby Geologicznej, Zakład Wód Termalnych, Leczniczych i Solanek realizuje projekt „Potencjał energetyczny, surowcowy i zagospodarowanie wód termalnych, leczniczych i solanek w Polsce”.
PIG-PIB dokonał oceny potencjału surowcowego i gospodarczego nieużytkowanych i wstępnie rozpoznanych złóż wód leczniczych w Sudetach wraz ze wskazaniem obszarów perspektywicznych dla ich ujmowania i zagospodarowania.
21 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Miejskim w Wołominie odbyło się uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy Gminą Wołomin a Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB). Dokument podpisali prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, Dyrektor PIG-PIB, oraz Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina. W wydarzeniu wzięli również udział dr Mariusz Socha, Kierownik Zakładu Wód Termalnych, Leczniczych i Solanek (PIG-PIB), dr inż. Mariusz Twardawa, pełnomocnik miasta ds. transformacji energetycznej oraz Małgorzata Izdebska, Sekretarz Miasta. Celem podpisania Listu Intencyjnego jest wyrażenie woli współpracy pomiędzy stronami w zakresie zagospodarowania i wykorzystania potencjału geotermalnego Wołomina.
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęła się rejestracja na 2. Forum "Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce: racjonalna gospodarka zasobami wód i energią geotermalną", które odbędzie się 3 października 2024 roku w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w Warszawie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło uruchomienie trzeciego konkursu w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”, przeznaczając na ten cel 400 milionów złotych.
W dniu 16 sierpnia 2024 roku przy ulicy Energetycznej w Sochaczewie zainaugurowano drugi odwiert geotermalny GT-2, co stanowi kluczowy etap w realizacji projektu budowy zakładu geotermalnego w tym regionie.
Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji pt. „2. Forum Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce: Racjonalna gospodarka zasobami wód i energią geotermalną”, która odbędzie się 3 października 2024 r. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie (wejście od ul. Wiśniowej).
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opublikował nowy Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce, który jest realizowany w ramach zadań państwowej służby geologicznej zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.
Od kwietnia 2023 roku w gminie Szaflary prowadzone są zaawansowane prace związane z odwiertem geotermalnym. Inwestycja ta jest całkowicie finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jej wartość wynosi 132 miliony złotych. Według ostatnich raportów, długość odwiertu osiągnęła już 5.9 km. Docelowa głębokość tego odwiertu, zlokalizowanego w pobliżu Zakopanego, wynosi 7 km, co oznacza, że do zakończenia prac pozostało około 1 km.
W Poznaniu rozpoczął się IV Polski Kongres Geologiczny. Zorganizował go Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geologicznego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Państwowy Instytut Geologiczny-PIB. Przed uczestnikami trzy dni wypełnione sesjami plenarnymi i tematycznymi. Uzupełnieniem sesji będą wycieczki terenowe do miejsc stanowiących największe atrakcje geologiczne Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Nadrzędnym celem Kongresu jest przegląd aktualnej tematyki badawczej oraz integracja środowiska polskich geologów.
Zakończył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024, który po raz piąty zorganizowała Fundacja Czyste Powietrze. Konferencja odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tej edycji w dyskusjach panelowych uczestniczyli przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego: dyrektor prof. dr hab. Krzysztof Szamałek oraz dr Sławomir Mazurek, kierownik Pracowni Polityki Surowcowej. Wydarzenie odbyło się w dniach 22-23 kwietnia 2024 roku w Warszawie.
W dniach 8-10 kwietnia 2024 r. w siedzibie węgierskiej służby geologicznej (obecnie SZTFH - SARA) w Budapeszcie odbyło się drugie stacjonarne spotkanie wykonawców pakietu roboczego WP3 - Geothermal Energy & Underground Storage projektu Geological Service for Europe (GSEU).