Nowoczesna ciepłownia w Turku coraz bliżej – Otwór Turek GT-2 gotowy

W Turku trwają zaawansowane prace nad budową nowoczesnej ciepłowni geotermalnej, która stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w Polsce.

Realizacja tego przedsięwzięcia to kluczowy krok w kierunku transformacji energetycznej regionu, umożliwiający wykorzystanie stabilnego i ekologicznego źródła ciepła. Uruchomienie instalacji planowane jest na 30 czerwca 2026 roku, a jej działanie wpisuje się w strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, wspierając dekarbonizację i uniezależnienie się od paliw kopalnych.

Wiercenie drugiego odwiertu geotermalnego Turek GT-2 zostało zakończone, osiągając głębokość 2665 metrów. To kluczowy etap projektu, pozwalający na dokładne określenie parametrów wody geotermalnej. Próbki wody zostały już pobrane i są poddawane szczegółowej analizie w celu określenia ich właściwości fizykochemicznych oraz temperatury. Wyniki badań umożliwią ocenę wydajności odwiertu i dostosowanie dalszych działań eksploatacyjnych w celu optymalizacji funkcjonowania systemu geotermalnego. Równolegle postępują prace nad infrastrukturą ciepłowniczą, której budowa wkroczyła w finalny etap.

Zaawansowanie prac budowlanych ciepłowni geotermalnej w Turku wynosi już ponad 90%. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe w części socjalnej oraz finalizowane są instalacje trzeciego układu technologicznego. Równocześnie realizowane są roboty związane z infrastrukturą rurociągową oraz montażem urządzeń kluczowych dla funkcjonowania systemu. Na plac budowy dostarczone już zostały istotne elementy systemu grzewczego, co znacząco przyspieszy realizację końcowych etapów inwestycji. Demontaż wiertni, który nastąpi w najbliższym czasie, umożliwi zagospodarowanie terenu i budowę dróg wewnętrznych wokół ciepłowni. Planowane zakończenie wszystkich prac technologicznych przewidziane jest na koniec marca, pozostawiając jedynie finalne prace związane z integracją poszczególnych systemów.

252994 r0 940

Fot. Budowa odwiertu geotermalnego Turek GT-2 (źródło: PAP/Tomasz Wojtasik)

Projekt „Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertami Turek GT-1 i Turek GT-2” jest realizowany przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który przeznaczył na ten cel ponad 73 mln zł. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie nowoczesnych technologii oraz efektywne wykorzystanie odnawialnych zasobów energetycznych. Ciepłownia geotermalna w Turku przyniesie wymierne korzyści zarówno ekologiczne, jak i gospodarcze – mieszkańcy miasta zyskają dostęp do stabilnego i przyjaznego środowisku źródła ciepła, co przełoży się na poprawę jakości powietrza oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie realizacja projektu przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy oraz wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Ciepłownia w Turku będzie jedenastą tego typu instalacją w Polsce, dołączając do już funkcjonujących dziewięciu obiektów geotermalnych. Kolejne inwestycje, m.in. w Kole i Koninie, są w trakcie realizacji, co dowodzi rosnącego znaczenia geotermii w krajowej strategii energetycznej.


Tekst: Paulina Kopera
Zdjęcia: PAP/Tomasz Wojtasik oraz PGKiM Turek