Obrazek Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych na okres od 01.03.2025 do 31.03.2025 Popularny
357 pobrań
Prognoza hydrogeologiczna PSG nr 2_2025.pdf

Prognoza oddziaływania zmian położenia zwierciadła, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach w okresie od 01.03.2025 r. do 31.03.2025 r.
Przy założeniu wystąpienia w najbliższych tygodniach niekorzystnych warunków meteorologicznych (deficyt opadów atmosferycznych), niżówka hydrogeologiczna w prognozowanym okresie może występować na znacznych obszarach kraju, głównie we wschodniej jego części. Zjawisko niżówki o zasięgu regionalnym prognozuje się w obrębie następujących województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego oraz lubelskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Ponadto zwierciadło pierwszego poziomu wodonośnego poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) może występować także w skali lokalnej na innych niż wymienione powyżej obszarach kraju.
Występowanie zwierciadła wód pierwszego poziomu wodonośnego poniżej poziomu SNO może powodować utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.
PROGNOZA ZMIAN POŁOŻENIA ZWIERCIADŁA WÓD PODZIEMNYCH
W okresie od 1 do 31 marca 2025 r., według przeprowadzonych analiz, zwierciadło płytkich wód podziemnych na przeważającym obszarze kraju będzie układać się w strefie powyżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO), tj. w bezpiecznej strefie wahań. Tym niemniej na części obszarów w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, małopolskim oraz lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim zwierciadło może układać się w strefie poniżej stanu niskiego ostrzegawczego.
W okresie objętym prognozą stosunkowo często na terenie kraju zwierciadło pierwszego poziomu wodonośnego może układać się w strefie stanów SNG-SNO, czyli powyżej wartości ostrzegawczej, a poniżej średniego stanu niskiego z wielolecia. Jednak tego typu sytuacje nie powinny powodować problemów w zaopatrzeniu w wodę.
PROGNOZA ZMIAN ZASOBÓW WÓD PODZIEMNYCH
W okresie objętym prognozą na przeważającym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych kształtować się będzie na bezpiecznym poziomie (wskaźnik Rz większy niż 1). Jednocześnie prognozuje się, że brak rezerw zasobów w odniesieniu do najniższego obserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych może wystąpić w niektórych rejonach, głównie we wschodniej części kraju, szczególnie w obrębie województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, małopolskiego, podkarpackiego, i świętokrzyskiego (Ryc. 1).
Ryc. 1. Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych na marzec 2025 r. według scenariusza B w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG)
PROGNOZA ZAGROŻENIA WÓD PODZIEMNYCH
Według tego wariantu w okresie od 1 do 31 marca 2025 r. prognozuje się wystąpienie niżówki hydrogeologicznej w skali regionalnej w obrębie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego, a także, w mniejszym stopniu, w województwach: lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Obniżenie zwierciadła płytkich wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) może występować także w skali lokalnej na innych niż wymienione powyżej obszarach kraju. W związku z obecną i prognozowaną sytuacją hydrogeologiczną państwowa służba geologiczna wydaje Ostrzeżenie hydrogeologiczne nr 2/2025, zgodnie z którym w marcu 2025 r. stan zagrożenia hydrogeologicznego będzie obowiązywać w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, małopolskim oraz lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim.
Czas aktualizacji prognozy będzie dostosowany do wyników bieżącej analizy sytuacji hydrogeologicznej w kraju.
Ryc. 2. Prognoza zagrożeń wód podziemnych - występowanie niżówki hydrogeologicznej w okresie 1-31.03.2025 r. według scenariusza B.