Projekt pn.: „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie” został zrealizowany w ramach programu krajowego RID Rozwój Innowacji Drogowych ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Instytucjami finansującymi projekt jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Głównym celem projektu było opracowanie “Wytycznych badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego”. „Wytyczne...” zostały skierowane do grup zawodowych, instytucji, firm, których przedmiotem zainteresowań i obszarem działalności jest budownictwo drogowe. Opracowanie w sposób kompleksowy i nowoczesny przedstawiło problematykę rozpoznania podłoża gruntowego.
Projekt zrealizowało Konsorcjum naukowe w składzie:
- Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy Lider
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Partner
- Politechnika Warszawska Partner
Efekt rzeczowy projektu został wdrożony do działalności Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 27 czerwca 2019 r. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad podpisał zarządzenie nr 22 w sprawie wprowadzenia do stosowania w GDDKiA „Wytycznych badań podłoża budowlanego na potrzeby budownictwa drogowego”.
Wytyczne będą stosowane do nowych zamówień publicznych dla inwestycji drogowych realizowanych na drogach krajowych i autostradach w przypadku budowy i przebudowy, a także remontu dróg pod warunkiem szczegółowej analizy zakresu inwestycji.
Wytyczne składają się z trzech części:
- Część 1: Wytyczne badań podłoża budowlanego w drogownictwie - PDF
- Część 2: Wytyczne do oceny stateczności skarp i zboczy na potrzeby budownictwa drogowego - PDF
- Część 3: Geomonitoring. Monitoring podłoża budowlanego i elementów konstrukcyjnych
Więcej informacji na stronie www - https://www.pgi.gov.pl/drogi