O projekcie

„Geologia Samorządowa – wsparcie administracji geologicznej w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska i przepisów prawa” to kompleksowy projekt, który łączy nowoczesne podejście do edukacji, doradztwa i współpracy w obszarze geologii oraz ochrony środowiska. Jego celem jest zapewnienie wsparcia jednostkom samorządu terytorialnego oraz terenowej administracji geologicznej, poprzez udostępnienie niezbędnej wiedzy, narzędzi i ekspertyz. W ramach projektu dążymy również do podniesienia kwalifikacji pracowników administracji publicznej, którzy każdego dnia zmagają się z wyzwaniami związanymi z gospodarką zasobami naturalnymi.

Projekt jest realizowany w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym od 2015 roku, na zlecenie Głównego Geologa Kraju w ramach działań państwowej służby geologicznej, z finansowaniem zapewnionym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2024 r. poz. 1290), nadzór nad realizacją zadania sprawuje Minister Klimatu i Środowiska, działający poprzez Głównego Geologa Kraju, zgodnie z art. 163 tej ustawy.

W 2025 roku rozpoczynamy kolejny etap realizacji projektu, który obejmuje lata 2025–2027. W ramach tego etapu będziemy kontynuować wspieranie samorządowej administracji geologicznej poprzez rozwijanie i udoskonalanie rozwiązań systemowych oraz dostarczanie niezbędnych danych i wiedzy z zakresu geologii, górnictwa, ochrony środowiska i przepisów prawnych.

W nadchodzących latach szczególną uwagę poświęcimy tworzeniu efektywnych i przejrzystych procedur administracyjnych, co wpłynie na poprawę funkcjonowania sektora geologicznego w Polsce. Projekt wpisuje się również w założenia zrównoważonego rozwoju, integrując ochronę środowiska z celami społeczno-gospodarczymi, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi regionów.

W ramach projektu przewidziano szereg działań edukacyjnych, doradczych oraz integrujących, które angażują środowisko geologiczne w Polsce. Do kluczowych elementów projektu należy m.in.:

  • prowadzenie ogólnodostępnego serwisu informacyjno-edukacyjnego „Geologia Samorządowa”, z aktualnościami z dziedziny geologii, ochrony środowiska, górnictwa i prawa;
  • dedykowana pomoc ekspercka, konsultacje online i telefoniczne, a także doradztwo w terenie;
  • organizacja szkoleń, warsztatów i konferencji (Współczesna Geologia Samorządowa);
  • stworzenie internetowego poradnika, wspierającego prowadzenie postępowań administracyjnych;
  • przeprowadzanie ogólnopolskiej ankiety i opracowanie raportów diagnozujących stan administracji geologicznej;
  • rozwój współpracy między geologami wojewódzkimi i powiatowymi poprzez cykliczne spotkania regionalne oraz spotkania geologów wojewódzkich;
  • utrzymanie oraz rozwój platformy internetowej i forum dyskusyjnego dla przedstawicieli administracji geologicznej.

Projekt zakłada również aktywne włączanie do współpracy instytucji i organów działających w obszarze przepisów prawa geologicznego i górniczego, ochrony środowiska i gospodarowania odpadami – takich jak Wyższy Urząd Górniczy, okręgowe urzędy górnicze, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, regionalne dyrekcje ochrony środowiska czy wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Celem jest stworzenie przestrzeni do dialogu i wymiany doświadczeń między wszystkimi uczestnikami systemu zarządzania zasobami geologicznymi i środowiskiem, co pozwoli na lepszą koordynację działań, unifikację interpretacji przepisów i wspólne rozwiązywanie problemów praktycznych.

W ramach projektu opracowane i udostępnione zostaną również specjalistyczne materiały edukacyjne – publikacje i poradniki oraz realizowane będą szkolenia online – z myślą o stałym podnoszeniu kwalifikacji osób zaangażowanych w działalność geologiczną i górniczą. Przewidziano także działania integrujące środowisko zawodowe, wspierające budowanie relacji i ujednolicanie dobrych praktyk.

logotyp nfosigw