W dniach 21 i 22 maja 2024 r. odbyły się jednodniowe warsztaty terenowe „Badania geologiczno-inżynierskie” zorganizowane przez PIG-PIB przy współudziale Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego. Wydarzenie było dedykowane pracownikom administracji samorządowej. Tegoroczne spotkanie dotyczyło badań geologiczno-inżynierskich w zakresie wierceń badawczych, pobierania próbek gruntów, skał i wód gruntowych oraz badań „in-situ”. Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji projektu pn.: „Geologia Samorządowa serwis informacyjno-edukacyjny Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa”.
Fot. 1 Uczestnicy warsztatów podczas prezentacji sprzętu (autor: Piotr Jarzębowski)
Szkolenie odbyło się w Baranowie pod Warszawą i było prowadzone przez przedstawicieli Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego. Uczestnicy mieli okazję obserwować pracę geologów i pracowników wiertni, którzy prowadzili badania geologiczno-inżynierskie związane z inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Pierwszą część warsztatów prowadził Pan Sławomir Krysiak. Na początek zaprezentowane zostało sondowanie CPT oraz omówione sondowanie CPTU. Prowadzący szczegółowo omawiał każdy etap badania, od instalacji urządzenia w gruncie, przez wprowadzenie sondy, aż po interpretację wyników. Zaprezentował również inne rodzaje sond, omawiając ich charakterystykę, działanie i specyfikę wyników. Kolejnym punktem programu było wykonanie wiercenia przy użyciu wiertnicy mechanicznej, z zastosowaniem świdra spiralnego (szneka). Podczas tej demonstracji omówiono specyficzne cechy tej techniki wiercenia. Kolejnym punktem programu było wykonanie wiercenia przy użyciu wiertnicy mechanicznej, z zastosowaniem świdra spiralnego (szneka). Podczas tej demonstracji omówiono specyficzne cechy tej techniki wiercenia.
Fot. 2 Uczestnicy przyglądają się pracom przygotowawczym do przeprowadzenia badania gruntu sondą CPT
Fot.3 Pan Sławomir Krysiak prezentuje i omawia wyniki prowadzonych badań "in-situ"
Fot. 4 Pan Sławomir Krysiak prezentuje i omawia działanie wiercenia z zastosowaniem świdra spiralnego.
W drugiej części spotkania, Pan Maciej Pawlak zaprezentował wiercenie rdzeniowe z rurowaniem. Przedstawiciel PZW BPG szeroko omówił rodzaje wierceń oraz wykorzystywanego sprzętu, zwracając uwagę na odpowiedni dobór narzędzi w zależności od celu prowadzonych badań. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na najważniejsze czynniki wpływające na jakość badań gruntu. Szczególnie skupiono się na czasie trwania prac oraz konieczności stałego nadzoru. Podkreślono, że tego rodzaju praktyki nie tylko poprawiają jakość uzyskiwanych wyników, ale również wspierają firmy działające zgodnie z przepisami. Uczestnicy warsztatów aktywnie dyskutowali na temat zalet i wad różnych metod badawczych. Wymieniano się także poglądami o celowości prowadzonych badań, wyborze najbardziej efektywnych metod oraz znaczeniu dobrej komunikacji między geologiem a pracownikiem wiertni.
Fot. 5 Pan Maciej Pawlak omawia z uczestnikami wiercenie rdzeniowe z rurowaniem.
Fot. 6 Pracownicy wierni prezentują pobór prób gruntu metodą rdzeniową z rurowaniem (autor: Piotr Jarzębowski)
Treść merytoryczna dotycząca omówionych zagadnień na warsztatach, jak również zakres tematyczny związany z realizacją obowiązków pracowników branży geologiczno-górniczej, zostaną szerzej rozwinięte na kolejnej, już 3. edycji konferencji Współczesna Geologia Samorządowa, która odbędzie się w dniach 19-22 listopada 2024 r. Będzie to doskonała okazja do kontynuowania rozpoczętych rozmów i dyskusji oraz dalszego promowania dobrych praktyk zawodowych.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach, jak również do udziału w 3. Ogólnopolskiej Konferencji Współczesna Geologia Samorządowa. Wszystkie potrzebne informacje są umieszczane na stronie internetowej Geologii Samorządowej w zakładce Warsztaty oraz w zakładce Konferencje.
Fot. 7 Uczestnicy warsztatów wraz z prowadzącymi (22.05)