26 września 2024 r. w Rzymie w siedzibie Włoskiej Służby Geologicznej (ISPRA) odbyło się coroczne spotkanie robocze grupy eksperckiej EuroGeoSurveys Spatial Information Expert Group (SIEG).
Z uwagi na to, że członkowie SIEG w zdecydowanej większości są również wykonawcami projektu GSEU, dlatego podczas spotkania skupiono się na tematach wykraczających poza kwestie GSEU. Te były przedmiotem rozmów w dniach poprzedzających.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji grup eksperckich EGS, gdyż współpraca z nimi jest jednym z priorytetów SIEG. Jest to szczególnie ważne w przypadku kształtowania wizji przyszłej EuroGeoSurveys. Dotyczy to na przykład definicji priorytetowych tematów badawczych dla SRIA.
Przedstawiciele grup eksperckich EGS odpowiadali na zadane im wcześniej pytania dotyczące oczekiwań wobec EGDI, ochrony i rozpowszechniania wyników projektów i odpowiedzialności za dane związane z dziedziną naukową poszczególnych grup eksperckich, oczekiwań użytkowników, a także komunikacji pomiędzy grupami eksperckimi. Dyskutowano propozycje zmiany formuły kolejnych spotkań. Zaproponowano, by w przyszłości służby geologiczne przedstawiały prezentacje dotyczące najlepszych praktyk lub konkretnych doświadczeń. Wszyscy powinni rozważyć swój wkład i przesłać propozycje do lidera SIEG.
Ważne jest również zwiększenie zaangażowania krajów członkowskich i promocja EGDI na poziomie krajowym, na krajowych konferencjach lub kongresach.
Zaplanowane zostało przygotowanie materiałów promocyjnych EGDI, które miałyby być przetłumaczone przez członków SIEG.
Podczas spotkania przedstawiono aktualności EGS dot. strategicznego rozwoju w ramach przyszłego serwisu geologicznego dla Europy (Geological Service for Europe, GSE). Ponadto dyskutowano kwestie opracowanego dokumentu Strategic Research and Innovation Agenda (SRIA), czym jest, jakie są jego cele i zakres. Następnie omawiano propozycje utworzenia Kolegium redakcyjnego (Editorial Board). Po sformułowania zasad funkcjonowania kolegium będą musiały być one zatwierdzone przez dyrektorów służ geologicznych.
Uczestnicy spotkania
Tekst: Urszula Stępień, Katarzyna Jóźwik, Marcin Słodkowski
Zdjęcie: Urszula Stępień