W dniach 10-11 października 2024 r. odbyła się IX edycja Ogólnopolskiego Forum GEO-PRODUKT. Hasło tegorocznego forum brzmiało: „Geoturystyka u źródeł. Od wód mineralnych do geo-produktu”.
Termin konferencji zbiegł się z obchodzonym corocznie 6 października Międzynarodowym Dniem Georóżnorodności. Gospodarzami tegorocznego Forum były Termy Chochołowskie i Gmina Czarny Dunajec. Organizatorami IX Forum byli: Geonatura Kielce-Centrum Geoedukacji, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Chochołowskie Termy, Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki Akademii Górniczo-Hutniczej, Geopark Świętokrzyski UNESCO oraz Geografický ústav Slovenskey Akademie Vied.
Przy organizacji Forum współpracował także Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
Założeniem odbywającego od 2013 roku Forum jest integracja różnych środowisk, między innymi naukowych, turystycznych oraz samorządowych zajmujących się udostępnianiem, promocją i ochroną dziedzictwa geologicznego naszego kraju. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, co ma wpływ na odpowiednie wykorzystanie dziedzictwa geologicznego w takich obszarach jak turystyka, edukacja, przedsiębiorczość.
W pierwszym dniu konferencji, 10 października, uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali dwóch wykładów inauguracyjnych, wygłoszonych przez prof. dr. hab. Krzysztofa Bąka z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz dr. hab. Józefa Chowańca, emerytowanego pracownika Oddziału Karpackiego PIG-PIB.
Po przerwie rozpoczęła się druga część Forum, podzielona na cztery panele tematyczne, z których każdy obejmował wprowadzenie i dyskusje panelowe. Były to:
- Geoturystyczny Water World, czyli źródła, wody mineralne i uzdrowiska w geoturystyce;
- Geopark to nie tylko geologia! Główne wyzwania i problemy związane z tworzeniem i funkcjonowaniem geoparków;
- Geoturystyka dla każdego, czyli jak przygotować kadry dla rozwoju geoturystyki w Polsce;
- Geostanowiska w Twoim sąsiedztwie – generatory rozwoju czy dodatkowych problemów?
W części panelowej-dyskusyjnej brali aktywnie udział obecni na IX Forum geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego z Oddziałów: Dolnośląskiego (zastępca dyrektora Oddziału Dolnośląskiego dr Katarzyna Szadkowska, mgr Magdalena Furca) i Karpackiego (dyrektor Oddziału Karpackiego dr inż. Izabela Laskowicz, mgr inż. Tomasz Operacz, dr Małgorzata Garecka) oraz z Muzeum Geologicznego PIG-IB w Warszawie (mgr inż. Monika Krzeczyńska).
Panel dyskusyjny
Pierwszy dzień konferencji zakończono odbywającą się w klimacie góralskim uroczystą kolacją w Chochołowskich Termach. W trakcie kolacji trwały dyskusje kuluarowe stanowiące kontynuację niedokończonych podczas oficjalnego panelu rozmów.
Dyskusja podczas jednego ze spotkań
W drugim dniu Forum, 11 października, mimo niesprzyjającej aury odbyła się wycieczka terenowa. Celem zaplanowanej przez Organizatorów wycieczki były: punkt widokowy na Bachledówce w Czerwiennem w gminie Czarny Dunajec, Skałka Rogoźnicka - będąca częścią rezerwatu przyrody nieożywionej Skałka Rogoźnicka, unikatowego w skali europejskiej stanowiska geologicznego z licznymi skamieniałościami amonitów, belemnitów, ramienionogów, małży, liliowców, koralowców, torfowisko Baligówka w Czarnym Dunajcu, punkt widokowy Oravska priehrada połączony ze zwiedzaniem Orawskiej Zapory Wodnej.
Warunki pogodowe i późna pora nie pozwoliły na obejrzenie ostatniej atrakcji geologicznej, jaką jest bez wątpienia Czerwona Skałka (Červená Skala) w Podbielu.
Wydarzenia tego rodzaju to doskonały przykład dobrych praktyk w zakresie integracji i współpracy środowisk naukowych, turystycznych i samorządowych w zakresie rozwoju geoturystyki, edukacji geoturystycznej, ochrony georóżnorodności, promocji produktu geoturystycznego i wykorzystania potencjału geokulturowego regionu.
Udział pracowników PIG-PIB został zorganizowany w ramach zadań: 22.9611.2301.00.1 oraz 22.8204.2401.00.1, finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Garecka