W dniach 9-14.09.2024 r. w miejscowości Křtiny koło Brna oraz w czeskiej części Karpat zewnętrznych odbyła się piąta edycja międzynarodowej konferencji Slope Tectonics (5th Conference on Slope Tectonics). To cykliczne wydarzenie poświęcone jest badaniom nad związkami pomiędzy strukturą i tektoniką podłoża skalnego a przyczynami i rozwojem deformacji stoków. Udział w konferencji wzięło kilkadziesiąt osób z Czech, Francji, Izraela, Japonii, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwajcarii, Taiwanu, USA i Włoch. Państwowy Instytut Geologiczny – PIG reprezentował dr Rafał Sikora z Zakładu Geologii Regionalnej i Złożowej.
Konferencji towarzyszyły przed- oraz pokonferencyjna sesje terenowe. Tegoroczna edycja konferencji została przygotowana przez kolegów z Instytutu Struktury i Mechaniki Skał Czeskiej Akademii Nauk w Pradze i Wydział Nauk Geologicznych Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Komitetem organizacyjnym kierował dr Ivo Baroň (CAS), który odpowiadał też za warstwę merytoryczną zagadnień prezentowanych podczas sesji terenowych.
Dr Rafał Sikora przedstawił referat pt.: „Influence of lithology and flysch rocks structure on kinematics and landslide geometry, and the problem of initiating factors of mass movements – examples of slope tectonic processes from the Polish part of the Outer Carpathians and Sudetes” i przewodniczył jednej z sesji referatowych.
Rafał Sikora podczas referatu o zależnościach między strukturą masywu skalnego a rozwojem osuwisk (fot. K. Buczek)
Przewodniczący komitetu organizacyjnego Ivo Baroň (CAS) zaprezentował najnowsze wyniki badań dotyczących paleosejsmicznych implikacji rozwoju głębokich osuwisk w czeskiej części Karpat Zewnętrznych (fot. K. Buczek)
Konferencja dotyczyła procesów związanych z szeroko rozumianymi ruchami masowymi w ośrodku skalnym i odbywała się w pogarszających się warunkach atmosferycznych. Dlatego uczestnicy z uwagą śledzili najnowsze doniesienia dotyczące rozwoju sytuacji pogodowej, która bez wątpienia mogła nie tylko pokrzyżować plany sesji terenowych, ale też wpłynąć na aktywność prezentowanych osuwisk i bezpieczeństwo w terenie. Należy wspomnieć, że jednym z poruszanych problemów było zagadnienie dotyczące wpływu czynników klimatycznych na rozwój osuwisk skalnych i deformacji stoków oraz ich relacji do pozostałych czynników (m. in. aktywności sejsmicznej podłoża skalnego).
Uczestnicy sesji terenowej mieli m.in. okazję zapoznać się z przekrojem przez czoło osuwiska, którego rozwój był związany z holoceńską aktywnością uskoku w dolinie potoku Pulčin w Karpatach (fot. R. Sikora)
Wizyta w Archeopark Pavlov była okazją do zaprezentowania budowy geologicznej południowych Moraw i deformacji stoku w okolicy Mikulova (fot. R. Sikora)
Na zakończenie konferencji zapowiedziano, że jej kolejna edycja odbędzie się w 2027 r. w Mediolanie.