W dniach 19-21 sierpnia 2024 r. w Estonii odbyła się XI Bałtycka Konferencja Stratygraficzna. W konferencji wzięło udział 40 uczestników z 9 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Niemiec, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Polski.
Podobnie jak w przypadku wcześniejszych konferencji (poprzednia odbyła się w Chęcinach w 2017 r.), prezentacje nie ograniczały się tylko do zagadnień stratygrafii, lecz obejmowały także wiele ciekawych tematów dotyczących regionalnych badań geologicznych. Konferencję zorganizowało Estońskie Stowarzyszenie Geologów, Uniwersytet TalTech w Tallinie, Uniwersytet w Tartu oraz Estońska Służba Geologiczna.
Grupowe zdjęcie uczestników konferencji przed budynkiem Wydziału Chemii Uniwersytetu w Tartu (fot. Reet Männik)
Konferencja była okazją do przedstawienia nowych wyników badań i podjęcia dyskusji na temat interesujących zagadnień. Łącznie wygłoszono 19 referatów oraz zaprezentowano 8 posterów.
Państwowy Instytut Geologiczny-PIB reprezentował Tomasz Janczylik z posterem „Ordovician trilobite fauna from erratic boulders from northern Poland”. W posterze przedstawiono wyniki z rozpoznania terenowego osadowych eratyków pochodzenia skandynawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem fauny trylobitowej.
Sesje naukowe w Tartu i Arbavere Research Centre były uzupełnione wycieczkami geologicznymi po centralnej, północnej i zachodniej Estonii. W dniach 20 i 22-25 sierpnia 2024 r. odwiedzono 20 różnych odsłonięć i wyrobisk, ukazujących różnorodność skał osadowych Estonii. Wiele z zaprezentowanych odsłonięć ukazywało najbardziej charakterystyczne profile geologiczne skał osadowych ordowiku i syluru (stratotypy). Z każdego odsłonięcia pobrano materiał badawczy, który zostanie porównany ze skałami osadowymi występującymi w osadach polodowcowych na obszarze Polski.
Odsłonięcie w kamieniołomie Põhja Kiviõli, mechanicznie wydobywającym ropę naftową z bardzo bogatych w organikę ordowickich łupków - kukersite (fot. T. Janczylik)
Tomasz Janczylik (PIG-PIB) i Helje Pärnaste (TalTech) badający nowy hypostom trylobita znalezionego w kamieniołomie Põhja Kiviõli – kukruse stage (fot. Reet Männik)
Badania wychodni sylurskich na wybrzeżu wyspy Saaremaa, Kaugatuma (fot. Ursula Toom)
Dzięki uprzejmości organizatorów możliwe było także zbadanie kolekcji skał i skamieniałości zgromadzonych na Uniwersytecie TalTech w Tallinie oraz Uniwersytecie w Tartu.
Abstrakty w wystąpień wraz z opisem odwiedzonych odsłonięć geologicznych, w formie przewodnika terenowego, dostępny jest na stronie internetowej: https://stratigraafia.info/11bsc/.
Tekst: Tomasz Janczylik