Kolejny numer czasopisma "Przegląd Geologiczny"

Nowy numer "Przeglądu Geologicznego" (2024/9 Tom 72) jest już bezpłatnie dostępny online. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas przygotowano już 857 numerów. Aktualne wydawnictwo zawiera artykuły informacyjne i naukowe z zakresu geologii gospodarczej, surowcowej, a także historii geologii i wspomnień.

W stałej rubryce „Mente et Malleo Głównego Geologa Kraju" pełniący tę funkcję prof. dr hab. Krzysztof Galos zadaje retoryczne pytanie: czy zawód geologa ma przyszłość? Odpowiadając, dzieli się osobistymi refleksjami i tłumaczy, dlaczego tak ważny i fascynujący obszar wiedzy jest i pozostanie ważny w wymiarze poznawczym społecznym oraz gospodarczym.

Wodór coraz częściej jest wymieniany jako energetyczny surowiec przyszłości. Jędrzej Jasielski, Grzegorz Lis i Piotr Wojtulek w artykule pt. "Ocena możliwości występowania złóż geologicznego wodoru w bloku dolnośląskim" dokonali przeglądu aktualnej wiedzy na temat źródeł pozyskiwana wodoru i jego rodzajów, występowania na świecie, a także geologicznych procesów wodorotwórczych. Wskazali też, że blok dolnośląski z różnymi zespołami skał krystalicznych (zarówno magmowych, jak i metamorficznych) jest interesującym regionem do poszukiwań wodoru.

W artykule pt. "Zagrożenia geologiczne w Polsce w 2022 r." zespół pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego (Tomasz Wojciechowski, Izabela Laskowicz, Jarosław Kos, Paweł Marciniec, Grzegorz Uścinowicz, Kamila Karkowska, Maria Przyłucka, Marcin Wódka, Sylwester Kamieniarz) podsumowali zdarzenia geologiczne, takie jak osuwiska, erozja brzegu morskiego, wstrząsy sejsmiczne, zapadliska i pionowe deformacje terenu, jakie miały miejsce w Polsce w 2022 roku. Celem artykułu było podnoszenie świadomości społecznej o zagrożeniach geologicznych.

Polecamy także artykuły:

W rubryce „Moje hobby” znalazła się rozmowa profesora Janusza Skoczylasa z profesorem Jerzym Fedorowskim, byłym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o jego pozazawodowych pasjach i zainteresowaniach. 

"Przegląd Geologiczny" jest miesięcznikiem skierowanym do środowiska geologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin nauk o Ziemi. Zamieszczane są w nim recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydawane są także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi. Od stycznia 2023 r. Przegląd Geologiczny ukazuje się wyłącznie w formie cyfrowej.

Zapraszamy do lektury: Przegląd Geologiczny (2024-09) tom 72

grafika ilustracyjna