25 września 2024 r. przedstawicielki Państwowego Instytutu Badawczego – PIB z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej wzięły udział w wydarzeniu dotyczącym postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Współorganizatorami spotkania byli Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Przemysłu oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Jądrowego.
Organizatorzy konferencji
Przedstawicielki PIG–PIB z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej. Od lewej: Edyta Majer, Monika Szabłowska i Malwina Judkowiak
Głównym celem wydarzenia była wymiana doświadczeń Polski i Japonii we wspomnianym zakresie tematycznym. Swoją wiedzą podzielili się przedstawiciele: japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI), spółki Japan Nuclear Fuel Ltd (JNFL) zajmującej się produkcją paliwa jądrowego, przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych, japońskiej organizacji The Nuclear Waste Management Organization of Japan (NUMO), zajmującej się wdrażaniem bezpiecznej utylizacji odpadów promieniotwórczych oraz z ramienia organizatora JICC – Japan Atomic Industrial Forum (JAIF) International Cooperation Center, będący prywatną organizacją zajmująca się promowaniem działań związanych z szeroko pojętą atomistyką.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego ze strony japońskiej. Od prawej: Mr. Uzuki Toda (JICC), Mr. Ryoichi Hojo (JNFL), Mr. Yoshito Kitagawa (Numo), Mr. Takayuki Kawamura (METI)
O postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym w Polsce opowiedzieli przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Przemysłu oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP). Wskazali również, jak dużą potrzebą jest poszukiwanie lokalizacji nowego składowiska powierzchniowego odpadów promieniotwórczych (NSPOP) w związku z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce oraz planami zamknięcia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie.
W prezentowanych referatach poruszone zostały także kwestie związane z kosztami, akceptacją społeczeństwa i szerzeniem wiedzy o efektywnym i bezpiecznym postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi.
Uczestnicy konferencji
Tekst: Malwina Judkowiak
Zdjęcia: Edyta Majer, Monika Szabłowska, Malwina Judkowiak
Udział w konferencji został sfinansowany ze środków Budżetu Państwa w ramach zadania państwowej służby geologicznej pn. „Wsparcie działań Ministra Klimatu i Środowiska w związku z poszukiwaniem lokalizacji Nowego Składowiska Powierzchniowego Odpadów Promieniotwórczych (NSPOP) w zakresie badań geologiczno-inżynierskich w roku 2024.”