Polsko-japońska wymiana doświadczeń

25 września 2024 r.  przedstawicielki Państwowego Instytutu Badawczego – PIB z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej wzięły udział w wydarzeniu dotyczącym postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Współorganizatorami spotkania byli Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Przemysłu oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Jądrowego.

grupa osób pozujących do zdjęcia

Organizatorzy konferencji

trzy kobiety pozują do zdjęcia

Przedstawicielki PIG–PIB z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej. Od lewej: Edyta Majer, Monika Szabłowska i Malwina Judkowiak

Głównym celem wydarzenia była wymiana doświadczeń Polski i Japonii we wspomnianym zakresie tematycznym. Swoją wiedzą podzielili się przedstawiciele: japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI), spółki Japan Nuclear Fuel Ltd (JNFL) zajmującej się produkcją paliwa jądrowego, przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych, japońskiej organizacji The Nuclear Waste Management Organization of Japan (NUMO), zajmującej się wdrażaniem bezpiecznej utylizacji odpadów promieniotwórczych oraz z ramienia organizatora JICC – Japan Atomic Industrial Forum (JAIF) International Cooperation Center, będący prywatną organizacją zajmująca się promowaniem działań związanych z szeroko pojętą atomistyką.

kilka osób siedzących za stołem na tle prezentacji

Uczestnicy panelu dyskusyjnego ze strony japońskiej. Od prawej: Mr. Uzuki Toda (JICC), Mr. Ryoichi Hojo (JNFL), Mr. Yoshito Kitagawa (Numo), Mr. Takayuki Kawamura (METI)

O postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym w Polsce opowiedzieli przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Przemysłu oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP). Wskazali również, jak dużą potrzebą jest poszukiwanie lokalizacji nowego składowiska powierzchniowego odpadów promieniotwórczych (NSPOP) w związku z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce oraz planami zamknięcia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie.

W prezentowanych referatach poruszone zostały także kwestie związane z kosztami, akceptacją społeczeństwa i szerzeniem wiedzy o efektywnym i bezpiecznym postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi.

sala konferencyjna wypełniona słuchaczami

Uczestnicy konferencji

Tekst: Malwina Judkowiak
Zdjęcia: Edyta Majer, Monika Szabłowska, Malwina Judkowiak

Udział w konferencji został sfinansowany ze środków Budżetu Państwa w ramach zadania państwowej służby geologicznej pn. „Wsparcie działań Ministra Klimatu i Środowiska w związku z poszukiwaniem lokalizacji Nowego Składowiska Powierzchniowego Odpadów Promieniotwórczych (NSPOP) w zakresie badań geologiczno-inżynierskich w roku 2024.”

grafika ilustracyjna