Anna Mikołajczyk, Jolanta Cabalska, Agnieszka Felter, Dorota Palak-Mazur, Anna Kuczyńska, publ. grudzień 2024
Analiza wykresów danych pomiarowych pokazuje, że na wahania o charakterze rocznym czy sezonowym nakładają się wahania wieloletnie. W wodach o zwierciadle swobodnym należy spodziewać się różnych położeń wód podziemnych, a w wodach o zwierciadle napiętym różnych ciśnień w poziomie wodonośnym – w zależności od momentu cyklu, w którym pomiar jest wykonywany. Informacje te powinny być brane pod uwagę na etapie projektowania instalacji ATES. Wartości archiwalne nie muszą w pełni odpowiadać wartościom z przyszłości, szczególnie w świetle zachodzących zmian klimatycznych lub zmian związanych z antropopresją (m.in. leje depresji spowodowane dużymi ujęciami wód podziemnych, odwodnienia na potrzeby eksploatacji górniczej w tym piaskowni, żwirowni itp.). Przy długookresowych ekstremalnych warunkach pogodowych wahania sezonowe przestają być widoczne.
Monitoring wód podziemnych w zakresie obserwacji wahań zwierciadła i wydajności źródeł prowadzony jest w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym (PIG-PIB) od lat 70. XX wieku, a w niektórych punktach dane pomiarowe dostępne są od lat 60. XX wieku (Przytuła E., Mikołajczyk A. i in., 2019).
Analiza wykresów danych pomiarowych pokazuje, że na wahania o charakterze rocznym czy sezonowym nakładają się wahania wieloletnie. W przeprowadzonej analizie, uwzględniono cały okres obserwacji (Zał. 1). W pokazanych poniżej przykładowych wykresach wahań zwierciadła wody w punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych zachowano numerację punktów wg monitoringu stanu ilościowego JCWPd. Przy długookresowych ekstremalnych warunkach pogodowych wahania sezonowe przestają być widoczne (Rys. 1). W wodach o zwierciadle swobodnym należy spodziewać się różnych położeń wód podziemnych, a w wodach o zwierciadle napiętym różnych ciśnień w poziomie wodonośnym – w zależności od momentu cyklu, w którym pomiar jest wykonywany. Informacje te powinny być brane pod uwagę na etapie projektowania instalacji ATES. Wartości archiwalne nie muszą w pełni odpowiadać wartościom z przyszłości, szczególnie w świetle zachodzących zmian klimatycznych lub zmian związanych z antropopresją (m.in. leje depresji spowodowane dużymi ujęciami wód podziemnych, odwodnienia na potrzeby eksploatacji górniczej w tym piaskowni, żwirowni itp.). Ocena stanu jednolitych części wód podziemnych w dorzeczach – stan na rok 2022 w części poświęconej analizie położenia zwierciadła wody podziemnej wykazała, że w wielu rejonach kraju ostatnie najwyższe stany wód podziemnych notowano, po okresie suszy z lat 2015–2016, w 2018 roku (Palak-Mazur i in., 2023). W Polsce północnej i północno-zachodniej od tego momentu notowano obniżanie się zwierciadła wód podziemnych, które zostało lekko zahamowane w 2024 roku. Po uwzględnieniu dwóch warunków brzegowych przyjętych dla ATES przy ocenie możliwości magazynowania energii cieplnej w poziomach wodonośnych, tj. porowy charakter warstw wodonośnych i głębokość nawierconego zwierciadła wody nie mniejsza niż 10 m, z aktualnie obserwowanych punktów monitoringowych PIG-PIB wybrano 407 spełniających powyższe warunki. Spośród nich 75 punktów monitoringowych ujmuje wody o zwierciadle swobodnym (Rys. 2). O tym, w którym momencie cyklu dany punkt się aktualnie znajduje informacji może dostarczyć strefa stanów, którą określa się na podstawie wartości statystycznych z danego wielolecia dla konkretnego punktu (Rys. 3):
WGw - stan najwyższy w reprezentatywnym wieloleciu (najmniejsza w ww. wieloleciu wartość głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej); SGW - stan średni w reprezentatywnym wieloleciu – średnia arytmetyczna z wszystkich cotygodniowych pomiarów głębokości zwierciadła wody w reprezentatywnym wieloleciu; NGW - stan najniższy w reprezentatywnym wieloleciu (największa w ww. wieloleciu wartość głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej. |
Rys. 1. Przykładowe wykresy zmian położenia |
- podstawowe informacje o punktach monitoringowych wraz z przyporządkowaniem do jednostek administracyjnych, jednolitych części wód podziemnych (JCWPd) i mezoregionów fizycznogeograficznych – podział według Regionalnej geografii fizycznej Polski (Richling i inni, 2021);
- strefy stanów z lat hydrologicznych 2014–2024 obliczane na podstawie wielolecia 1991–2020;
- informacje o maksymalnych i minimalnych odczytach głębokości zwierciadła wody podziemnej, mierzonych od powierzchni terenu [m] dla poszczególnych 407 punktów monitoringowych z całego okresu obserwacji wraz informacją, w których miesiącach i latach dane wartości zostały zaobserwowane.