GEOGRA – prezent gwiazdkowy dla dzieci

W dniu 20 grudnia w Muzeum Geologicznym PIG-PIB główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Henryk Jacek Jezierski i dyrektor PIG-PIB Jerzy Nawrocki przetestowali wraz z grupą zaproszonej młodzieży multimedialną grę edukacyjną o tematyce geologicznej, pod nazwą „Gdy kamienie były żywe", opracowaną przez Ministerstwo Środowiska i Muzeum Geologiczne PIG-PIB.


Moment odpalenia gry poprzedziła lekcja muzealna „Lód w roli głównej", poprowadzona przez mgr Katarzynę Skurczyńską-Garwolińską dla dzieci z V klasy Szkoły Podstawowej im. Stefana Krasińskiego w Chotomowie

Do przetestowania gry zostali zaproszeni uczniowie klasy V szkoły w Chotomowie. Gra prowadzona była na czterech specjalnie przygotowanych stanowiskach komputerowych, usytuowanych pod największym z eksponatów muzealnych – mamutem. Uroczystość prowadził pan Paweł Mikusek, naczelnik Wydziału II Departamentu Edukacji Ekologicznej Ministerstwa Środowiska.

6
Dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki powitał wszystkich i zwracając się szczególnie do uczniów podkreślił atrakcyjność i walory poznawcze gry

Dyrektor J. Nawrocki wyraził nadzieję, że w niektórych młodych graczach wzbudzi ona na tyle poważne zainteresowanie naukami o Ziemi, że w konsekwencji doprowadzi ich do pracy w PIG.
Następnie głos zabrał minister Jacek Jezierski. Żartobliwie podkreślił, że geologia jest na tyle ważną dziedziną, że ma nawet swojego ministra, po czym powiedział „Dajemy Wam grę, która nie tylko pozwoli miło spędzić czas, ale jednocześnie przybliży Was do spraw związanych z przeszłością Ziemi" i jednym kliknięciem w klawiaturę komputera uruchomił grę.

7
Moment odpalenia gry

 

 8

 


Chwila po uruchomieniu

Dzieci natychmiast zaczęły otwierać kolejne plansze (gra składa się z 10 różnych plansz) i próbowały złożyć puzzle z wulkanem, uratować amonita przez drapieżnymi ichtiozaurami, poznać zwyczaje sympatycznego dilofozaura czy odnaleźć ukryte w skałach trylobity.

2
Testowanie gry

W tym czasie minister Jezierski i dyrektor Nawrocki odpowiadali na pytania przedstawicieli mediów. Kiedy dzieci oswoiły się trochę z grą, ogłoszono konkurs na najszybsze zakończenie składania wulkanu. Czwórka dzieci w ciągu zaledwie kilku minut uporała się z zadaniem, oczywiście musiał być zwycięzca. O ułamek sekundy Zuzia wyprzedziła Oliwkę, nieco później grę zakończyli dwaj ich koledzy.
Minister Jezierski wręczył dzieciom atrakcyjne nagrody.

4
Zuzia odbiera nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca

Odbyła się także kolejna tura konkursu, tym razem polegająca na odszukaniu trylobitów.
W powstaniu gry bardzo istotną rolę odegrała pomoc merytoryczna pracowników Muzeum Geologicznego, a szczególnie mgr Katarzyny Skurczyńskiej-Garwolińskiej.

1
 















W podziękowaniu minister Jezierski wręczył pani Katarzynie dyplom i piękny bukiet róż

Gra okazała się na tyle interesująca, że dzieci za nic nie chciały się od niej oderwać, grały do ostatniej chwili i tylko informacja, że czeka na nie poczęstunek, złożony m.in. z pizzy i Coca Coli, spowodowała, że odchodziły od komputerów na chwilę i szybko wracały. Na pożegnanie wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami od Ministerstwa i Instytutu.

link do gry on-line:

http://dzieci.mos.gov.pl/Gdy,kamienie,byly,zywe,397popup.html


tekst Barbara Żbikowska  i Anna Bagińska
zdjęcia Barbara Ruszkiewicz