W dniu 23 lutego br. Instytut gościł panią Nino Shekriladze, Radcę Ambasady Gruzji w Polsce. Celem wizyty było podjęcie rozmów na temat możliwości współpracy z gruzińskimi instytucjami zajmującymi się geologią, zwłaszcza w ramach Inicjatywy Partnerstwa Wschodniego UE (Eastern Partnership Initiative, EIP) oraz innych programów pomocowych. Gospodarzem spotkania był zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej Marek Graniczny, któremu towarzyszyli Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z Samodzielnej Sekcji Współpracy z Zagranicą.
Na początku spotkania dyrektor Marek Graniczny przedstawił zwięzłą prezentację na temat historii, doświadczenia i potencjału badawczego Instytutu oraz zadań wynikających z ustawowej roli państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej. Jako uzupełnienie tej prezentacji pani Radca otrzymała zestaw materiałów o Instytucie oraz monografię „Polscy geolodzy na pięciu kontynentach”, wydaną przez nasz Instytut w 2005 r. Ta właśnie monografia okazała się dobrym punktem wyjścia do rozmów o współpracy, gdyż życzeniem obu stron jest, aby dzięki nawiązywanym kontaktom w kolejnym, uzupełnionym wydaniu pojawił się obszerny rozdział poświęcony wspólnym pracom polskich i gruzińskich geologów.
Dalsze rozmowy dotyczyły uzgodnień polsko-gruzińskiej komisji ds. współpracy gospodarczej, przedstawionych w protokole z lutego 2010 r. W rozdziale na temat współpracy w dziedzinie ochrony środowiska zamieszczono zapis o zainteresowaniu Instytutu nawiązaniem kontaktu z właściwym organem administracji Gruzji, w celu opracowania i wdrożenia projektu dotyczącego zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych tego kraju. Instytut jest zainteresowany uzyskaniem informacji odnośnie do potrzeb Gruzji w dziedzinie gospodarki wodami podziemnymi i geologii. W tym kontekście poruszono sprawę możliwości wystąpień strony gruzińskiej do Komisji Europejskiej o projekty pomocowe w ramach programów Twinning i Partnerstwo Wschodnie, w jakich moglibyśmy współpracować z gruzińskimi agencjami i instytucjami, które pełnią funkcję służby geologicznej i hydrogeologicznej. Pani Radca została poproszona o wskazanie potencjalnych partnerów współpracy w celu nawiązania ściślejszego kontaktu oraz przekazanie zaproszenia do udziału w Spotkaniu Dyrektorów Europejskich Służb Geologicznych, które w tym roku odbędzie się w Warszawie w dniach 19-21 września, to jest w czasie polskiej prezydencji w UE.
Rozmowy przebiegały w bardzo miłej atmosferze, a poruszana tematyka była bliska naszemu Gościowi. Okazało się bowiem, że pani Nina Shekriladze wychowała się w rodzinie geologicznej, gdyż jej matka, Marina Mindeli, jest absolwentką Uniwersytetu w Tbilisi i w pracy zawodowej specjalizowała się w hydrogeologii oraz budowie i obsłudze baz danych.
Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński