Po raz piętnasty odbyły się w Kielcach w dniach 9-11 kwietnia 2010 r. Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ, organizowane corocznie przez Targi Kielce. Targom tym towarzyszyła jak zawsze interdyscyplinarna konferencja naukowa „Kamień w budownictwie”, której organizatorem jest Oddział Świętokrzyski Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w Kielcach.
Zaprezentowane zostały trzy referaty.
-
Marek W. Lorenc (profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) przedstawił referat pt. "Znaczenie badań petrograficznych w renowacji obiektów kamiennych." Na licznych przykładach pokazał prawidłowo wykonane renowacje oraz fatalne technicznie i estetycznie skutki napraw, gdy nie wykonano wcześniej badań petrograficznych i identyfikacji restaurowanego kamienia.
-
Stanisław Sitarz (prezes Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej z siedzibą w Strzegomiu i kamieniarski rzeczoznawca) przestawił referat pt. "Wyroby budowlane z kamieni naturalnych – wymagania w świetle norm unijnych." Nowe, unijne normy (PN–EN) z zakresu kamieniarstwa znacznie odbiegają od dawnych polskich norm (PN) w zakresie: metod badań, określanych parametrów kamienia i w zakresie wymagań dla wyrobów w zależności od ich zastosowania. Dla wielu wyrobów z kamienia naturalnego wymagany jest także od producenta certyfikat zgodności lub deklaracja zgodności z Polską Normą (nową).
-
Dariusz Wawrzynkiewicz (dwumiesięcznik „Nowy Kamieniarz” z Poznania) przedstawił "Nowe trendy designu kamienia naturalnego w architekturze." Projektanci wprowadzają wciąż nowe, zaskakujące niekiedy pomysły obróbki powierzchni kamienia (stosuje się tu dziś często nakładanie na siebie tradycyjnych faktur obróbki), fantazyjne kształty wyrobów (umożliwia to współczesna technika cięcia kamienia i komputerowego sterowania maszyną). Interesującym pomysłem jest także „fornirowanie” przedmiotów cieniuteńką warstewką kamienia podklejonego elastycznym materiałem. W ten sposób można już na przykład obłożyć labradorytem fortepian, a w przyszłości być może uszyć granitowy garnitur.
Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego (fot. Dominik Szrek)
Krzemienie pasiaste na stoisku Instytutu budzą zawsze
zainteresowanie dam (fot. Dominik Szrek)
Najbardziej efektownym stoiskiem targów INERKAMIEŃ było stoisko kieleckiej firmy KAMIENIARZ, nagrodzone medalem Targów za aranżację. Tym razem materiałem wystroju stoiska były nie eksploatowane przez firmę dolnośląskie i świętokrzyskie piaskowce, lecz slaby (płyty) niezwykle efektownych skał krystalicznych ze wspomnianymi wyżej modnymi fakturami obróbki powierzchni.
Polskie kamieniarstwo doznało w tym roku ciężkiej straty. Zmarła Bożena Modlińska (1959-2010), założycielka wraz z mężem firmy KAMIENIARZ, współzałożycielka Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej i jego długoletnia prezes. To druga – po śmierci w 2008 r. Jacka Serafina (1966-2008), redaktora naczelnego „Świata Kamienia”, autora referatów i dyskutanta na konferencjach „Kamień w budownictwie” – wielka strata dla środowiska związanego z kamieniem naturalnym.
Na targach działało stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Pracownicy Oddziału Świętokrzyskiego udzielali tu informacji geologicznych, informacji o działalności Instytutu oraz prowadzili sprzedaż jego wydawnictw.
W niedzielę 11 kwietnia o godzinie 12.00 uczestnicy targów dwuminutową ciszą, uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej nad Smoleńskiem.
Jerzy Gągol