Newsletter Państwowej Służby Geologicznej nr 12/2024

Drodzy Czytelnicy,

Ukazał się najnowszy numer „Przeglądu Geologicznego” i jest już dostępny online.

Wszystkim Czytelnikom szczególnie polecamy artykuł prof. Krzysztofa Galosa – Głównego Geologa Kraju, który analizuje ostatnie zmiany w polskiej geologii – „Spojrzenie na proces zmian w polskiej geologii po pół roku od objęcia stanowiska Głównego Geologa Kraju” i pisze: Bez wątpienia najważniejszym obszarem planowanych zmian jest głęboka nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego. W tym względzie zainicjowaliśmy akcję zbierania wniosków dotyczących zmian w tej ustawie i zostaliśmy dosłownie „zasypani” różnego rodzaju propozycjami ze strony szeroko rozumianego środowiska geologiczno-górniczego (łącznie niemal 1000 propozycji zmian zapisów).

Bardzo ciekawy i na czasie jest artykuł autorstwa Ireny A. Wysockiej, Pauliny Kostrz-Sikory i Łukasza Wojcieszaka pt. „Podstawy metodyczne i formalno-prawne rozpoznania stanu chemicznego osadów wodnych w Polsce i na świecie”. Autorzy przedstawiają w nim problematykę osadów wodnych, które przez to, że kumulują w sobie coraz większe ilości i coraz bardziej zróżnicowanych związków chemicznych, stanowią zapis rozwoju przemysłu i rolnictwa w obszarze badanej zlewni. Pomimo tego, wciąż nie dopracowano się jednolitej metodyki monitoringu chemizmu tych osadów, nie tylko w skali świata, ale nawet w Unii Europejskiej.

Z kolei Maciej Dzięgiel w bogato ilustrowanym artykule pt. „Potencjał geoturystyczny wybranych stanowisk Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego”, zaprezentował walory geoturystyczne 12. stanowisk wapieni górnej jury oraz jednego lessów plejstoceńskich.


Oprócz tego bieżący „Przegląd Geologiczny” przynosi inne interesujące artykuły:

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Przeglądu Geologicznego”.

Wydanie czasopisma realizowane jest jako zadanie państwowej służby geologicznej i zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

grafika ilustracyjna