Instytut odwiedzili przedstawiciele Ambasady Australii. Tematem rozmów prowadzonych z gośćmi były możliwości współpracy z australijskimi instytucjami geologicznymi, a zwłaszcza zagadnienia wdrażania nowoczesnych metod badawczych.
W dniu 2 lutego 2011 r. Instytut gościł panią Gabriele Tonkin, pierwszą sekretarz i konsul Ambasady Australii, oraz jej małżonka – pana Jeffa Tonkina. Celem wizyty było zaprezentowanie gościom potencjału Instytutu i zarazem uzyskanie porad, jak efektywniej zacieśniać współpracę z ośrodkami geologicznymi Australii. Ze względu na rangę wizyty oraz poruszanych tematów w spotkaniu ze strony Instytutu udział wzięli: dyrektor Jerzy Nawrocki, dyrektor ds. naukowych Grzegorz Pieńkowski i dyrektor ds. państwowej służby geologicznej Marek Graniczny oraz Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z Samodzielnej Sekcji Współpracy z Zagranicą.
Kontakty Państwowego Instytutu Geologicznego z Ambasadą Australii stały się bliższe po zaangażowaniu się Instytutu w działania promujące życie i dorobek Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego, naszego wybitnego rodaka, a zarazem zasłużonego badacza Australii. Z okazji 90. rocznicy utworzenia Instytutu, obchodzonej w 2009 roku, imieniem Pawła Edmunda Strzeleckiego nazwano główną salę wystawową Muzeum Geologicznego. Trzeba też wspomnieć o włączeniu się Instytutu wraz z Ambasadą Australii w organizację sesji upamiętniającej 170. rocznicę zdobycia najwyższego szczytu Australii i nadania mu nazwy Mt. Kościuszko. Sesja ta odbyła się w sierpniu 2010 r. z inicjatywy stowarzyszenia Strzelecki Heritage Inc. w ramach części oficjalnej 10. Mistrzostw Świata w Biegach Górskich w Korbielowie (W Korbielowie o sir Paulu E. Strzeleckim i roli imigrantów; tekst wraz z galerią zdjęć ukazał się także w wersji angielskiej na stronie http://kosciuszkorun.com.au).
Na atmosferę rozmów istotny wpływ miały wspomnienia dyr. G. Pieńkowskiego z 6-letniego pobytu w Australii, gdy piastował funkcję Konsula Generalnego w Sydney, jak również żywe zainteresowanie gości problematyką prac geologicznych i eksploatacji surowców w Polsce. Trzeba tu zauważyć, że zainteresowanie pana Jeffa Tonkina geologią i eksploatacją surowców mineralnych wiąże się z jego doświadczeniem zawodowym (inżynieria materiałowa i projektowa) i pracą w Broken Hill Proprietary Co. Ltd., jednym z największych koncernów wydobywczych świata. W rezultacie spotkanie pozwoliło na zaprezentowanie potencjału, doświadczenia oraz otwartości Instytutu na współpracę, jak również znalezienie licznych punktów wspólnych, poczynając od górnictwa węgla kamiennego i odmetanowania kopalń, przez programy CCS, po rolę i znaczenie kartografii geologicznej.
Sporo uwagi poświęcono zagadnieniom współpracy Instytutu z partnerami australijskimi w zakresie wdrażania nowoczesnych metod badawczych, przede wszystkim możliwościom, jakie stwarzają mikrosondy jonowe SHRIMP, które są unikalnymi produktami australijskiej myśli technicznej. Pracownicy Instytutu mieli już możliwość pracy na urządzeniach SHRIMP podczas wyjazdów szkoleniowych do Research School of Earth Science przy Uniwersytecie Canberra, a uzyskiwane datowania skał okazały się wyjątkowo ważne dla wyjaśnienia zagadek budowy geologicznej naszego kraju.
Pani Gabriele Tonkin, pierwsza sekretarz i konsul Ambasady Australii podczas zwiedzania wystawy poświęconej Sir Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu
Spotkanie konsultacyjne w Instytucie zakończyła prezentacja wystawy poświęconej Sir Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu oraz krótka wizyta w Sali Głównej Muzeum Geologicznego, połączona z prezentacją najciekawszych eksponatów. Warto wspomnieć o reakcji pana Jeffa Tonkina, gdy w jednej z gablot wystawy o Sir Paulu E. Strzeleckim dostrzegł kilka okazów skał z Broken Hill, czyli z miejsca, w którym się urodził i wychował i gdzie mieszczą się zakłady oraz biura Broken Hill Proprietary Ltd. – firmy, której jest pracownikiem.
Goście zwiedzają ekspozycję Muzeum Geologicznego PIG-PIB. Od lewej stoją: Grzegorz Pieńkowski, Jeff Tonkin, Gabriele Tonkin i Wojciech Brochwicz-Lewiński
Należy podkreślić, że spotkanie potwierdziło starą prawdę, że geologia nie zna granic i że pomimo odległości ponad 15 tysięcy kilometrów dzielących Polskę i Australię łatwo znaleźć wspólny język.
Tekst Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński
Zdjęcia Barbara Ruszkiewicz