W sobotę, 19 października 2024 roku, w pawilonie wystawienniczym Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Kielcach miało miejsce uroczyste otwarcie Kącika Pamięci Technikum Geologicznego im. Stanisława Staszica w Kielcach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Geologicznego w Kielcach, przy współudziale Dyrekcji Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB i Oddziału Świętokrzyskiego PTGeol.
Uroczystość zgromadziła kadrę nauczycielską oraz absolwentów, pragnących powrócić do czasów szkolnych i upamiętnić historię tej ważnej, dla środowiska geologów, placówki, która na stałe wpisała się w historię kieleckiej edukacji. Wśród gości honorowych wymienić należy absolwenta pierwszego rocznika Technikum – mgr. inż. Stanisława Dziurę oraz długoletnią Dyrektor, pełniącą tę funkcję do dnia zamknięcia szkoły – mgr Jolantę Szajn.
Szkoła rozpoczęła działalność w 1953 r. Została zamknięta po ponad 50 latach, na skutek reform w szkolnictwie przeprowadzonych w 2005 r. Technikum Geologiczne w Kielcach ukończyło 2230 absolwentów. Wielu z nich zrobiło karierę zawodową i naukową nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. Pierwotnie Technikum Geologiczne, podlegające Centralnemu Urzędowi Geologii, mieściło się w budynku Technikum Chemicznego przy ul. J. Marchlewskiego 4, obecnie Alei Legionów, w Kielcach. Okres świetności Technikum przypadł na lata 155-1972, kiedy dyrektorem był nieżyjący już Jan Kamiński a szkołę przejęło Ministerstwo Oświaty i Wychowania. Powstał wówczas nowy budynek Technikum przy ul. Księdza P. Ściegiennego 13, który otworzył swe podwoje dla uczniów w 1962 r. W tym samym roku miał miejsce 35 Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Geologicznego a Walny Zjazd Delegatów obył się w sali gimnastycznej nowego gmachu Technikum. Na tym Zjeździe przyjęto wniosek o utworzeniu Oddziału Świętokrzyskiego PTGeol.
W 1972 roku odbył się I Zjazd Absolwentów Technikum Geologicznego a w 2009 r. powstało Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Geologicznego. Karą za zaangażowanie się kadry nauczycielskiej oraz uczniów Technikum w działalność opozycyjną NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981 była decyzja władz oświatowych z sierpnia 1982 r. o przeniesieniu Technikum Geologicznego do budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. J. Marchlewskiego (dawne Technikum Chemiczne) a gmach Technikum, wraz z wyposażeniem, przejął Zespół Zasadniczych Szkół Zawodowych nr 4. Od roku 2007 mieści się w nim Biblioteka Wojewódzka Publiczna im. Witolda Gombrowicza.
Od początku powstania istniała silna więź Technikum Geologicznego z Państwowym Instytutem Geologicznym. Część kadry pedagogicznej Technikum w latach 50. i 60. ubiegłego wieku stanowili pracownicy, początkowo Stacji Świętokrzyskiej a następnie Oddziału Świętokrzyskiego Instytutu Geologicznego. Także w okresie późniejszym pracownicy Instytutu prowadzili zajęcia dydaktyczne. Do grona absolwentów Technikum należą także byli dyrektorzy Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB: dr hab. Jan Prażak, profesor dr hab. Wiesław Trela oraz obecny dyrektor dr Sylwester Salwa.
Kącik Pamięci, przygotowany z pieczołowitością przez Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Geologicznego, ma na celu przybliżenie zwiedzającym historii szkoły kształcącej kadry techników geologów i wiertaczy w Kielcach – mieście o silnych tradycjach geologicznych i górniczych.
Ekspozycja zawiera wiele unikatowych eksponatów, w tym:
zdjęcia dokumentujące historię szkoły,sztandary nieistniejących już zakładów, które sprawowały patronat nad Technikum Geologicznym: Przedsiębiorstwa Robót Wiertniczych i Górniczych w Kielcach oraz Przedsiębiorstwa Geologicznego w Kielcachportret śp. Jana Kamińskiego, dyrektora Technikum,mundur szkolny,oryginalną, marmurową tablicę z nazwą szkoły,świadectwa i ordery,
Po otwarciu ekspozycji uczestnicy spotkania udali się dawny cmentarz prawosławny w Kielcach, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej doc. dr. inż. Zbigniewowi Rubinowskiemu, pracownikowi Oddziału Świętokrzyskiego PIG, wybitnemu geologowi, działaczowi na rzecz ochrony przyrody, alpiniście. Tablica umieszczona została na grobie ojca Zbigniewa - Rudolfa Rubinowskiego
Tekst: Anna Fijałkowska-Mader i Witold Wesołowski
Zdjęcia: Stefan Mader