Największa w Europie impreza popularnonaukowa pod gołym niebem - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - odbyła się 28 maja 2011 w Warszawie w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego. Swoją codzienną pracę i prowadzone badania zaprezentowało ponad 250 instytucji naukowych, badawczych i edukacyjnych z Polski i zagranicy, w tym Muzeum Geologiczne PIG-PIB. Ideą pikniku jest przystępne i atrakcyjne przedstawienie osiągnięć różnych dziedzin nauki. Można na nim nie tylko oglądać pokazy i słuchać wykładów, ale i samodzielnie obsługiwać interaktywne eksponaty, a nawet prowadzić eksperymenty.
Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy była Wolność. Nawiązując do tego hasła, pracownicy Muzeum Geologicznego PIG-PIB zaproponowali „uwalnianie minerałów” uwięzionych w skale. Zabawa pt. Uwięzione w skałach dowody wolnego świata polegała na wykuciu młotkiem minerałów ukrytych w specjalnie spreparowanej skale. Dzięki tej zabawie uczestnicy mogli poczuć się jak geolodzy pracujący w terenie.
Młodzież w wieku szkolnym z zapałem uczestniczyła w interaktywnej grze pt. Poszukiwanie skarbów w kopalni. Kopalnia to tajemnicze miejsce dla poszukiwaczy skarbów. W labiryntach kopalni dzieci musiały znaleźć ukryte minerały, rozwiązać rebusy oraz zagadki geologiczne. Ponieważ w naszej kopalni panowała ciemność, każdy uczestnik przy wejściu do tunelu otrzymywał czołówkę. Przejście przez wszystkie etapy gry było premiowane nagrodą.
Również najmłodsi uczestnicy pikniku mogli na naszym stoisku znaleźć coś dla siebie. Dla nich była przygotowana piaskownica z bursztynowymi okruchami. Zabawa polegała na przesianiu z piasku garści bursztynów. Wykonanie zadania było nagradzane geologicznym upominkiem.
Wszyscy odwiedzający nasz namiot mogli pogłębić wiedzę na temat niektórych polskich złóż dzięki wystawie plansz edukacyjnych wykonanych przez pracowników PIG-PIB w ramach cyklu Geotropy. Plansze przedstawiały wybrane złoża soli kamiennej i węgla kamiennego.
Ozdobą stoiska była Księga edukacyjna Jak powstał węgiel. Na wielu kartach trówymiarowej księgi przedstawiono etapy powstawania węgla kamiennego. Wspaniałe płaskorzeźby oraz rysunki ukazywały proces przemiany „uwięzionej” materii roślinnej w skałę.
W tym roku, po raz pierwszy, pracownicy z PIG-PIB pojawili się również na stanowisku Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej w ramach przedstawianego tam zagadnienia „Energia w XXI w.”. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć tematyki niekonwencjonalnych złóż gazu, w tym gazu łupkowego. Zwiedzający mogli się dowiedzieć, jak powstaje gaz łupkowy oraz gdzie w Polsce poszukuje się błękitnego surowca. Nasi eksperci chętnie dzielili się fachową wiedzą i odpowiadali na liczne, niekiedy bardzo profesjonalne pytania zwiedzających.
Stoisko Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej goszczące ekspertów PIG-PIB
Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, w ciągu 9 godzin odwiedziło nas około 1400 uczestników pikniku.
Miło nam też poinformować, że zostało wysoko ocenione przez organizatorów pikniku, którzy przysłali list z gratulacjami.
Jolanta Iwańczuk