Instytut monitoruje zawartość CO2 w atmosferze

co2

Państwowy Instytut Geologiczny uruchomił 27 listopada 2010 r. stację pomiarową stężenia CO2 w powietrzu atmosferycznym. Aparaturę zainstalowano w archiwum rdzeni wiertniczych CAG w Leszczach k. Kłodawy.

Stacja przystosowana jest do pracy ciągłej. Dane przesyłane są za pomocą łącza internetowego do Zakładu Geologii Środowiskowej PIG w Warszawie, gdzie podlegają rejestracji i analizie. Celem pomiarów jest określenie tła geochemicznego stężenia dwutlenku węgla w powietrzu.

 

 

Stacja wyposażona jest w analizator CO2 w podczerwieni Thermo Scientific 410 i w moduł do pomiarów stanu atmosfery Vaisala Weather Transmitter (WXT 520), umożliwiający ciągłe obserwacje  temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz prędkości i kierunku wiatru. Stacja jest zautomatyzowana, przystosowana do prowadzenia pomiarów w systemie ciągłym i połączona z dataloggerem Airhopper. 

 


Pomiary stężenia dwutlenku węgla w powietrzu prowadzi od 1994 r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, korzystając z obserwatorium wysokogórskiego IMiGW na Kasprowym Wierchu. Dane pomiarowe z tej stacji stanowią element globalnego monitoringu klimatu i służą do uchwycenia wielkoskalowych trendów klimatycznych. W latach 2005-2008 czynna była również podobna stacja wysokogórska na Śnieżce. Badania zawartości CO2 w powietrzu prowadzą również stacje Instytutu Geofizyki PAN w Belsku i Instytutu Ochrony Środowiska w Puszczy Boreckiej.

MR