Muzeum Geologiczne
Muzeum Geologiczne

Serdecznie zapraszamy do udziału w lekcjach, spotkaniach oraz imprezach popularnonaukowych, organizowanych przez Muzeum Geologiczne w ramach Festiwalu Nauki. Jak co roku, przygotowaliśmy bogatą ofertę zarówno dla dużych jak i małych!
SPOTKANIA POPOŁUDNIOWE
Torfowiska – znaczenie dla środowiska, echo Światowego Dnia Mokradeł
wt., 2022-09-27 15:00, prowadzący: Andrzej Jagielski
Torfowiska to nie tylko siedliska rzadkich okazów flory i fauny. Zajmują niewielką powierzchnię lądów, ale mają ogromne znaczenie w bilansie wody słodkiej, a także pochłaniają CO2.
Skąd czerpiemy energię i co mówi nam o tym ekonomia biofizyczna
wt., 2022-09-20 17:00, prowadzący: Jan Krawczewski
Omówienie możliwość produkcji i zużycia energii w gospodarce w kontekście ekonomii biofizycznej.
WYDARZENIA CAŁODNIOWE
25. Urodziny dinozaura Dyzia - rodzinny piknik geologiczny
ndz., 2022-09-25 10:00
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 25. urodzin naszego dinozaura Dyzia. Na gości czeka moc geologicznych atrakcji.
Nasze stoisko odnajdziecie również na pikniku GeoLove – pokochaj Geologię organizowanym przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
LEKCJE DLA SZKÓŁ (zapisy na stronie Festiwalu Nauki)
Tajemniczy świat pradawnych mórz i oceanów
Lekcja przybliży uczniom zagadnienia ewolucji organizmów morskich od prekambru po czasy współczesne, w odniesieniu do zmian układu kontynentów oraz innych procesów geologicznych.
Świat zwierząt bezkręgowych w przeszłości geologicznej: zobacz i rozpoznaj
Jak odróżnić skamieniałego amonita od równie skamieniałego ślimaka? Jakie pradawne zwierzęta morskie można znaleźć w Polsce? Po zwiedzaniu wystawy każdy będzie mógł dotknąć skamieniałych bezkręgowców.
Mikroprzeszłość - co nam „mówi” pyłek?
Lekcja jest wprowadzeniem do palinologii. Dzięki prezentacji, rozpoznawaniu osadów organicznych, obejrzeniu preparatów pod mikroskopem, quizowi uczniowie poznają wybrane ziarna pyłków i zastosowanie.
Rozpoznawanie skał
Klasyfikacja skał, geneza, przykładowe okazy. Rozpoznawanie skał: cechy rozpoznawcze, metody pracy geologa terenowego. Zwiedzanie muzeum ze wskazaniem reprezentantów poszczególnych grup skał.
Grasz w zielone?
Świat minerałów zachwyca swym bogactwem. Na zajęciach przyjrzymy się zielonym okazom, poznamy ich bogactwo, odkryjemy, skąd się wziął ich kolor i odgadniemy, w jaki sposób można je wykorzystać.