O projekcie
TYTUŁ
MUSE Managing Urban Shallow geothermal Energy.
OKRES REALIZACJI
2018-2021
ZAMAWIAJĄCY/FINANSUJĄCY
Projekt został sfinansowany z Ramowego Programu Unii Europejskiej w Zakresie Badań Naukowych i Innowacji HORYZONT 2020, Programu GeoERA oraz umowy na udzielenie dotacji nr 731166.
WYKONAWCA
Partnerem projektu był Państwowy Instytut Geologiczny - PIB pod przewodnictwem Oddziału Dolnośląskiego.
ODBIORCY
Projekt był skierowany do:
- podmiotów gospodarczych i Inwestorów indywidualnych wstępnie szacujących efektywność GPC,
- organów administracji geologicznej w podejmowaniu decyzji urzędowych dotyczących projektów robót geologicznych sporządzonych w celu wykorzystania ciepła Ziemi,
- władz samorządowych w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii bądź planów ograniczania emisji CO2
Cele
Cele projektu była ocena możliwości wykorzystania płytkiej energii geotermalnej i konfliktów użytkowania, co umożliwiło wypracowanie strategii zarządzania płytką geotermią, uwzględniających jej efektywne planowanie i monitorowanie wpływu na środowisko.
Efekty
Opracowane metody i koncepcje zostały przetestowane i ocenione we współpracy z lokalnymi interesariuszami projektu dla 14 lokalizacji pilotażowych położonych na terenie obszarów zabudowanych w Europie. Poszczególne obszary pilotażowe są silnie zróżnicowane pod względem budowy geologicznej oraz warunków hydrogeologicznych i klimatycznych, a co za tym idzie wykazują dużą zmienność ogólnego dobowego zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie. Różnorodność ta umożliwiła wykorzystanie rezultatów projektu i wniosków płynących z jego realizacji w innych rejonach Europy i poza nią.
Sposoby postępowania zostały odpowiednio dostosowane w celu skoncentrowania się na badaniach w skali lokalnej, najbardziej przydatnej dla gęsto zaludnionych obszarów miejskich, w których zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie jest najwyższe, a które w przyszłości będą stanowiły najważniejszy segment rynku płytkiej energii geotermalnej.
Obszar pilotażowy w Polsce objął wybrane tereny obszaru metropolitalnego Warszawy. Działania koncentrowały się na weryfikacji, analizie i interpretacji danych geologicznych i hydrogeologicznych pochodzących z baz danych prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB. Interpolacja danych umożliwiła wykonanie serii map dla różnych cięć głębokościowych, w tym mapy potencjału płytkiej energii geotermalnej, mapy geologicznej, mapy hydrogeologicznej i mapy konfliktowości.
Efektem projektu było wygenerowanie danych dotyczących środowiska skalnego i wód podziemnych, które następnie zostały udostępnione poprzez platformę informacyjną programu GeoERA zamieszczoną w Internecie.
Udostępnianie
Informacje o projekcie oraz udostępnione dane znajdują się na platformie internetowej GeoERA.
Zebrane informacje mają charakter wyłącznie poglądowy i nie zastępują one szczegółowej, lokalnej analizy prowadzonej dla rozpatrywanej inwestycji (lokalizacji) na etapie sporządzania Projektu Robót Geologicznych lub innych opracowań eksperckich. PIG-PIB nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie ewentualnie straty i utracone korzyści, wynikające z korzystania z udostępnianych informacji.