1. Prawo geologiczne i górnicze w praktyce - projekty i dokumentacje geologiczne
Zakres tematyczny i program
Szkolenie ma na celu przedstawienie usystematyzowanej wiedzy w zakresie niezbędnym dla sprawnego funkcjonowania administracji geologicznej w tym poprawnego sporządzania stosownych rozstrzygnięć administracyjnych i oceny przedkładanych dokumentów.
Tematyka szkolenia będzie obejmowała prawne i praktyczne aspekty dotyczące zatwierdzania projektów robót geologicznych oraz dokumentacji geologicznych przez administrację geologiczną. Zostaną przedstawione i omówione w sposób szczegółowy wymagania wynikające z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2024 r., poz. 1240 z późn. zm.) jak również z ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r., poz. 572) w przedmiotowym zakresie z uwzględnieniem kompetencji organów administracyjnych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na interpretację przepisów prawa i ich bezpośrednie zastosowanie w trakcie postępowania zatwierdzającego omawiane dokumenty.
Formuła szkolenia przewiduje możliwość aktywnego udziału uczestników, w tym zadawanie pytań.
Program szkolenia:
1. Kluczowe pojęcia, definicje niezbędne dla poprawnego stosowania przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Kiedy mamy do czynienia z robotą geologiczną. Czy próbne pompowania powinny być traktowane jako robota geologiczna? Jak zdefiniować kopalinę? Czym jest informacja geologiczna?
2. Zakres stosowania ustawy Prawo geologiczne i górnicze,
Kiedy wykonywanie wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m nie podlega ustawie? Na czym polega różnica w wykonywaniu badań geotechnicznych gruntu i badań geologiczno-inżynierskich.
3. Postępowanie administracyjne a zatwierdzanie projektów robót geologicznych i dokumentacji geologicznych.
Kodeks postępowania administracyjnego a ustawa Prawo geologiczne i górnicze, które przepisy mają pierwszeństwo. Postępowanie z urzędu a na wniosek z czym mamy do czynienia przy zatwierdzaniu projektów i dokumentacji geologicznych. Czy zgłoszenia podlegają ustawie Kodeks postępowania administracyjnego? Zaświadczenia o nie wnoszeniu sprzeciwu a przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
4. Organy administracji geologicznej, podział kompetencji i problemy interpretacyjne – jakie zapisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze budzą dziś kontrowersje?
5. Projekt robót geologicznych jako podstawowy dokument umożliwiający ich wykonywanie.
Uprawnienia do wykonywania i dozorowania robót geologicznych a zapisy ustawy. Przegląd wymagań wobec projektu robót geologicznych. Jak powinno wyglądać postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia projektu robót geologicznych? Prace geologiczne wymagające zgłoszenia a zasady postępowania organu administracji geologicznej. Przesłanki odmowy zatwierdzenia projektu robót geologicznych oraz wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia – jakie są ograniczenia możliwości działania organu administracji geologicznej.
6. Przystąpienie do robót geologicznych – na co organ powinien zwracać uwagę?
7. Wykonywanie robót geologicznych a przepisy o ruchu zakładu górniczego – przegląd kluczowych przepisów i związanych nimi wyłączeń.
8. Dokumentacja geologiczna i jej zatwierdzanie – zasady działania organów administracji geologicznej.
Rodzaje dokumentacji geologicznych a ograniczenia dla ich sporządzania dla niektórych przedsięwzięć i badań. Jak powinna wyglądać procedura zatwierdzania dokumentacji geologicznej, kiedy można odmówić jej zatwierdzenia Jak postępować z dokumentacją inną? Archiwizacja dokumentacji geologicznej - jak postępować?
9. Podsumowanie - kluczowe problemy i dodatkowe pytania uczestników szkolenia.
2. Koncesje