Ładowanie...

Folder 2021 -

Dokumenty

pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.07.2023 r. do 31.07.2023 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.07.2023 r. do 31.07.2023 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 lipca 2023 r.

  • W lipcu br. na obszarze niemal całego kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w od-niesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w około 91% analizowanych punktów obserwacyjnych. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych zarejestrowano w tym czasie w grupie punktów stanowiących około 9% ogólnej liczby punktów objętych analizą. Najczęściej dotyczyło to punktów zlokalizowanych w południowej oraz wschodniej Polsce. W przypadku tylko jednego punktu obserwacyjnego średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w czerwcu br.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym w lipcu br. na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw występowało lokalnie, najczęściej w północno-zachodniej Polsce oraz w centrum i na południowym zachodzie kraju. Brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany lokalnie na obszarach województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, war-mińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
  • W lipcu br. na części obszaru Polski nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Występująca w skali regionalnej niżówka hydrogeologiczna w omawianym miesiącu obejmowała część obszarów województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy SNO stwierdzono w tym czasie również na terenie województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego.


pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2021 r do 31.08.2021 r Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2021 r do 31.08.2021 r

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 sierpnia 2021 r.

  • W większości kraju odnotowano obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych i wydajności źródeł w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca (zjawisko dotyczy systemów wód o zwierciadle swobodnym, napiętym).
  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę.
  • Zjawisko niżówki hydrogeologicznej występowało głównie w:
    - północnej Polsce
    - na pograniczu województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.
    Lokalne obniżenia poziomu wód podziemnych poniżej granicy stanu SNO odnotowano również w punktach monitoringowych zlokalizowanych w zachodniej, centralnej, południowej i północno-wschodniej Polsce na obszarach województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2022 r. do 31.08.2022 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2022 r. do 31.08.2022 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 sierpnia 2022 r.

  • W sierpniu br. na przeważającej części obszaru kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Sytuację taką odnotowano w około 72% punktów obserwacyjnych poddanych analizie. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych zarejestrowano w tym czasie w grupie punktów stanowiących około 25% ogólnej liczby punktów objętych analizą, najczęściej w centralnej i południowej części kraju.
  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym w sierpniu utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W przypadku około 89% punktów obserwacyjnych stan rezerw zasobów przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia.
  • W sierpniu br. stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) w skali regionalnej, występował na części obszarów województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ponadto, lokalne obniżenia poziomu wód podziemnych poniżej granicy stanu SNO odnotowano także na obszarach województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Obrazek Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2023 r. do 31.08.2023 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2023 r. do 31.08.2023 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 sierpnia 2023 r.

  • W sierpniu br. na obszarze niemal całego kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w ponad 65% analizowanych punktów obserwacyjnych. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych zarejestrowano w tym czasie w grupie punktów stanowiących ponad 29% ogólnej liczby punktów objętych analizą i najczęściej dotyczyło to punktów zlokalizowanych w zachodniej, centralnej oraz południowej Polsce. W przypadku 5% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w lipcu br.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw w sierpniu występowało najczęściej w północnej i centralnej Polsce, natomiast brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany lokalnie na obszarach województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i łódzkiego.

  • W sierpniu br. na części obszaru Polski nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Występująca w skali regionalnej niżówka hydrogeologiczna w omawianym miesiącu obejmowała część obszarów województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Ponadto niżówka hydrogeologiczna o charakterze regionalnym została odnotowana również na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy SNO stwierdzono w tym czasie również na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego.


dokument Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2024 r. do 31.08.2024 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.08.2024 r. do 31.08.2024 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.08 do 31.08 2024 r.

W sierpniu br. na przeważającym obszarze kraju nastąpiło obniżenie średniego poziomu wód podziemnych w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Punkty, w których odnotowano obniżenie stanowiły ponad 85% wszystkich analizowanych punktów obserwacyjnych. Wzrost średniego stanu zwierciadła wód podziemnych odnotowano w tym czasie w około 10% poddanych analizie punktów obserwacyjnych, przy czym sytuacja taka dotyczyła najczęściej południowej Polski oraz lokalnie północnej części kraju. W przypadku około 5% punktów obserwacyjnych poziom wód podziemnych pozostał bez zmian w odniesieniu do stanu z poprzedniego miesiąca.

W omawianym miesiącu wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw wód podziemnych stwierdzone zostało w niespełna 2% analizowanych punktów obserwacyjnych na ternie całego kraju, w tym ponad 1% stanowiły punkty, w których poziom wód podziemnych wskazywał na brak rezerw zasobów zmiennych w odniesieniu do najniższego położenia zwierciadła wody z wielolecia.

W sierpniu br. na części obszaru województw mazowieckiego i podlaskiego odnotowano występowanie zagrożenia hydrogeologicznego o charakterze regionalnym związanego z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego. Niżówkę hydrogeologiczną odnotowano również na obszarach województw: kujawsko-pomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, jednak zjawisko to miało na tych terenach charakter lokalny.

pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.09.2021 r. do 30.09.2021 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.09.2021 r. do 30.09.2021 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 września 2021 r.

  • Na przeważającym obszarze kraju nastąpił wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych, które zarejestrowano w około 38% punktów, objęło głównie północną i południowozachodnią część Polski.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę.

  • We wrześniu br. stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) w skali regionalnej, występował na pograniczu województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, w centralnej części woj. pomorskiego, a także w północnej części województwa wielkopolskiego. Lokalne obniżenia poziomu wód podziemnych poniżej granicy SNO odnotowano także w punktach monitoringowych zlokalizowanych w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego (2) oraz na obszarach województw lubuskiego (2), wielkopolskiego (1), kujawsko-pomorskiego (2), podlaskiego (2), śląskiego (3), świętokrzyskiego (1) i w południowej części woj. lubelskiego (2).

dokument Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.09.2022 r. do 30.09.2022 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.09.2022 r. do 30.09.2022 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 września 2022 r.

  • We wrześniu br. na przeważającej części obszaru kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Sytuację taką odnotowano w około 57% punktów obserwacyjnych poddanych analizie. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych zarejestrowano w tym czasie w grupie punktów stanowiących ponad 41% ogólnej liczby punktów objętych analizą, najczęściej w centralnej i południowo-zachodniej części kraju.
  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym we wrześniu br. utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W przypadku ponad 87% punktów obserwacyjnych stan rezerw zasobów przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia.
  • Stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) w skali regionalnej, występował na przeważającej części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Niżówka hydrogeologiczna odnotowana została również na znacznym obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, a także na pograniczu województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego.

Obrazek Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.09.2023 r. do 30.09.2023 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.09.2023 r. do 30.09.2023 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 września 2023 r.

  • We wrześniu br. na obszarze niemal całego kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w ponad 71% analizowanych punktów obserwacyjnych. Wzrost średniego poziomu wód pod-ziemnych zarejestrowano w tym czasie w grupie punktów stanowiących ponad 24% ogólnej liczby punktów objętych analizą i najczęściej dotyczyło to punktów zlokalizowanych w południowo-zachodniej oraz południowo-wschodniej Polsce. W przypadku 4% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem od-notowanym w sierpniu br.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw we wrześniu występowało najczęściej w północnej i centralnej Polsce, natomiast brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany lokalnie na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i łódzkiego.

  • We wrześniu br. na części obszaru Polski utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Występująca w skali regionalnej niżówka hydrogeologiczna w omawianym miesiącu obejmowała część obszarów województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz niewielki obszar w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Ponadto 4 niżówka hydrogeologiczna o charakterze regionalnym została odnotowana również na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy SNO stwierdzono w tym czasie również na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego.


pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.10.2021 r. do 31.10.2021 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.10.2021 r. do 31.10.2021 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 października 2021 r.

  • Na przeważającym obszarze kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych zarejestrowano tylko lokalnie, najczęściej w centralnej i wschodniej części kraju.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę.

  • W październiku br. na części obszaru Polski nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). W skali regionalnej, w omawianym miesiącu niżówka występowała na obszarach województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i podlaskiego. Lokalne obniżenia poziomu wód podziemnych poniżej granicy SNO odnotowano także w punktach monitoringowych zlokalizowanych w centralnej i południowej części kraju.

dokument Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.10.2022 r. do 31.10.2022 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.10.2022 r. do 31.10.2022 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 października 2022 r.

  • W październiku br. obniżenie średniego poziomu wód podziemnych odnotowane zostało głównie w północnej, centralnej, południowej i częściowo wschodniej Polsce i dotyczyło około 53% objętych analizą punktów obserwacyjnych. W przypadku około 42% analizowanych punktów obserwacyjnych nastąpił w tym czasie wzrost średniego położenia zwierciadła wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym. Wyższy, w stosunku do poprzedniego miesiąca, średni poziom wód podziemnych odnotowany został głównie zachodniej, centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej części kraju.
  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym w październiku br. utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W przypadku ponad 89% punktów obserwacyjnych stan rezerw zasobów przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia.
  • W październiku br. stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) w skali regionalnej, występował na znacznych obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Niżówka hydrogeologiczna odnotowana została również na pograniczu województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.


dokument Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.10.2023 r. do 31.10.2023 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.10.2023 r. do 31.10.2023 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 października 2023 r.

  • W październiku br. na obszarze niemal całego kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w około 73% analizowanych punktów obserwacyjnych. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych miał charakter lokalny i zarejestrowano go w tym czasie w grupie punktów stanowiących ponad 21% ogólnej liczby punktów objętych analizą i najczęściej dotyczyło to obszarów południowej i południowo-wschodniej Polski. W przypadku niemal 6% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym we wrześniu br.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw w październiku występowało najczęściej w północnej i centralnej Polsce, natomiast brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany głównie w północnej części kraju i występował na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

  • W październiku br. na części obszaru Polski utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Niżówka hydrogeologiczna w skali regionalnej w omawianym miesiącu obejmowała znaczną część obszarów województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz niewielkie obszary w granicach województw lubuskiego i dolnośląskiego. Ponadto niżówka hydrogeologiczna o charakterze regionalnym została odnotowana również na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego oraz w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego i południowej części województwa mazowieckiego. Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego stwierdzono w tym czasie również na terenie województw: łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego.


pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2021 r. do 30.11.2021 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2021 r. do 30.11.2021 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 listopada 2021 r.

  • Na przeważającym obszarze kraju nastąpiło obniżenie średnich miesięcznych stanów wód podziemnych  (68%) w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych (25%) zarejestrowano tylko lokalnie, najczęściej w północnej części kraju.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę.

  • W listopadzie br. na części obszaru Polski nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). W stosunku do stanu z poprzedniego miesiąca zasięg występowania tego zjawiska zwiększył się na obszarze województw wielkopolskiego i lubuskiego. Jednocześnie nieco zmniejszył się obszar objęty niżówką w północno-zachodniej i w północno-wschodniej części kraju. W skali regionalnej, w omawianym miesiącu niżówka hydrogeologiczna występowała na obszarach województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego. Lokalne obniżenia poziomu wód podziemnych poniżej granicy SNO odnotowano także w punktach monitoringowych zlokalizowanych w południowej i północno-wschodniej części kraju.

Obrazek Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2022 r. do 30.11.2022 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2022 r. do 30.11.2022 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 listopada 2022 r.

  • W listopadzie br. na niemal całym obszarze Polski odnotowano obniżenie poziomu wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym. Wyjątki stanowiły zachodnia część kraju oraz niewielkie obszary w północnej, centralnej, wschodniej i południo-wschodniej Polsce.
  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym w listopadzie br. utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę.
  • W listopadzie br. stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) w skali regionalnej, występował na znacznych obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Niżówka hydrogeologiczna odnotowana została również na pograniczu województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego


pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2023 r. do 30.11.2023 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2023 r. do 30.11.2023 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 listopada 2023 r.

  • W listopadzie br. na obszarze niemal całego kraju nastąpił wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w około 75% analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych zarejestrowano w tym czasie w grupie punktów stanowiących około 21% ogólnej liczby punktów objętych analizą i najczęściej dotyczyło to obszarów północnej, wschodniej oraz południowej Polski. W przypadku około 5% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w październiku br.

  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw w listopadzie występowało najczęściej w północnej i centralnej Polsce, natomiast brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany głównie w północnej części kraju i występował na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz na granicy województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

  • W listopadzie br. na części obszaru Polski, mimo wzrostu w większości punktów obserwacyjnych średnich miesięcznych stanów wód podziemnych, nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Niżówka hydrogeologiczna w skali regionalnej w omawianym miesiącu obejmowała znaczną część obszarów województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz niewielkie obszary w granicach województw mazowieckiego, dolnośląskiego i podlaskiego. Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego stwierdzono w tym czasie również na terenie województw: łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego.


pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.12.2022 r. do 31.12.2022 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.12.2022 r. do 31.12.2022 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r.

  • W grudniu ub.r. wzrost średniego poziomu wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego wód podziemnych zarejestrowany został głównie w południowej, wschodniej i miejscami w centralnej części kraju. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych odnotowano w punktach obserwacyjnych zlokalizowanych w zachodniej, północnej i miejscami w centralnej Polsce.
  • Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym w grudniu ub.r. na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Mniej korzystna sytuacja pod tym względem panowała w tym czasie w północnej Polsce, głównie na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, północnym Mazowszu, w południowej części Mazur oraz lokalnie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i we wschodniej części Śląska. Odnotowany na tych obszarach średni poziom wód podziemnych wskazywał na wystąpienie zagrożenia stanu rezerw zasobów wód podziemnych.Brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany lokalnie na obszarach województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.
  • W grudniu ub.r. stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) utrzymywał się na zbliżonym poziomie jak w poprzednim miesiącu. Niżówką hydrogeologiczną objęte były części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy SNO stwierdzono w tym czasie również na obszarach województw lubelskiego i śląskiego.


pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.12.2023 r. do 31.12.2023 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.12.2023 r. do 31.12.2023 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 grudniu 2023 r.

W grudniu 2023 r. na obszarze niemal całego kraju nastąpił wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w ponad 83% analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych obserwowane było tylko lokalnie i zostało zarejestrowane w grupie punktów stanowiących ponad 13%ogólnej liczby punktów objętych analizą. W przypadku ponad 3% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w listopadzie 2023 r.

Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw w grudniu 2023 r. występowało najczęściej w Polsce północnej, natomiast brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany na obszarze województwa zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W grudniu 2023 r., mimo wzrostów średnich miesięcznych stanów wód podziemnych odnotowanych w większości punktów obserwacyjno-badawczych, w północnej i centralnej Polsce nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Niżówka hydrogeologiczna w skali regionalnej w omawianym miesiącu obejmowała znaczną część obszarów województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodnią część województwa podlaskiego. Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego stwierdzono w tym czasie również na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego.

dokument Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 1.01 do 31.01 2025 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 1.01 do 31.01 2025 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
 - położenia zwierciadła wód podziemnych
 - stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
 - stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.01 do 31.01 2025 r.

Obrazek Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 1.02 do 28.02 2025 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 1.02 do 28.02 2025 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
 - położenia zwierciadła wód podziemnych
 - stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
 - stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.02 do 28.02 2025 r.

pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 1.10 do 31.10 2024 r. Popularny

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 1.10 do 31.10 2024 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
 - położenia zwierciadła wód podziemnych
 - stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
 - stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.10 do 31.10 2024 r.