Opublikowany 17 sierpień 2023 Zmodyfikowany 13 wrzesień 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 lipca 2023 r.
Opublikowany 13 październik 2021 Zmodyfikowany 09 listopad 2021
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 sierpnia 2021 r.
Opublikowany 15 wrzesień 2022 Zmodyfikowany 02 listopad 2022
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 sierpnia 2022 r.
Opublikowany 13 wrzesień 2023 Zmodyfikowany 18 grudzień 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 sierpnia 2023 r.
Opublikowany 13 wrzesień 2024 Zmodyfikowany 15 październik 2024
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.08 do 31.08 2024 r.
W sierpniu br. na przeważającym obszarze kraju nastąpiło obniżenie średniego poziomu wód podziemnych w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Punkty, w których odnotowano obniżenie stanowiły ponad 85% wszystkich analizowanych punktów obserwacyjnych. Wzrost średniego stanu zwierciadła wód podziemnych odnotowano w tym czasie w około 10% poddanych analizie punktów obserwacyjnych, przy czym sytuacja taka dotyczyła najczęściej południowej Polski oraz lokalnie północnej części kraju. W przypadku około 5% punktów obserwacyjnych poziom wód podziemnych pozostał bez zmian w odniesieniu do stanu z poprzedniego miesiąca.
W omawianym miesiącu wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw wód podziemnych stwierdzone zostało w niespełna 2% analizowanych punktów obserwacyjnych na ternie całego kraju, w tym ponad 1% stanowiły punkty, w których poziom wód podziemnych wskazywał na brak rezerw zasobów zmiennych w odniesieniu do najniższego położenia zwierciadła wody z wielolecia.
W sierpniu br. na części obszaru województw mazowieckiego i podlaskiego odnotowano występowanie zagrożenia hydrogeologicznego o charakterze regionalnym związanego z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego. Niżówkę hydrogeologiczną odnotowano również na obszarach województw: kujawsko-pomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, jednak zjawisko to miało na tych terenach charakter lokalny.
Opublikowany 13 październik 2021 Zmodyfikowany 17 listopad 2021
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 września 2021 r.
Opublikowany 19 październik 2022 Zmodyfikowany 17 listopad 2022
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 września 2022 r.
Opublikowany 13 październik 2023 Zmodyfikowany 18 grudzień 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 września 2023 r.
Opublikowany 17 listopad 2021 Zmodyfikowany 30 grudzień 2021
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 października 2021 r.
Opublikowany 17 listopad 2022 Zmodyfikowany 14 grudzień 2022
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 października 2022 r.
Opublikowany 17 listopad 2023 Zmodyfikowany 19 grudzień 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 października 2023 r.
Opublikowany 13 grudzień 2021 Zmodyfikowany 18 styczeń 2022
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 listopada 2021 r.
Opublikowany 13 grudzień 2022 Zmodyfikowany 16 styczeń 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 listopada 2022 r.
Opublikowany 18 grudzień 2023 Zmodyfikowany 18 styczeń 2024
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 listopada 2023 r.
Opublikowany 16 styczeń 2022 Zmodyfikowany 15 wrzesień 2022
Opublikowany 16 styczeń 2023 Zmodyfikowany 16 luty 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r.
Opublikowany 18 styczeń 2024 Zmodyfikowany 15 luty 2024
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 grudniu 2023 r.
W grudniu 2023 r. na obszarze niemal całego kraju nastąpił wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w ponad 83% analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych obserwowane było tylko lokalnie i zostało zarejestrowane w grupie punktów stanowiących ponad 13%ogólnej liczby punktów objętych analizą. W przypadku ponad 3% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w listopadzie 2023 r.
Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw w grudniu 2023 r. występowało najczęściej w Polsce północnej, natomiast brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany na obszarze województwa zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
W grudniu 2023 r., mimo wzrostów średnich miesięcznych stanów wód podziemnych odnotowanych w większości punktów obserwacyjno-badawczych, w północnej i centralnej Polsce nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Niżówka hydrogeologiczna w skali regionalnej w omawianym miesiącu obejmowała znaczną część obszarów województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodnią część województwa podlaskiego. Lokalne obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego stwierdzono w tym czasie również na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego.
Opublikowany 17 luty 2025 Zmodyfikowany 17 marzec 2025
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę: - położenia zwierciadła wód podziemnych - stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych - stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnymAnaliza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.01 do 31.01 2025 r.
Opublikowany 17 marzec 2025 Zmodyfikowany 15 kwiecień 2025
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę: - położenia zwierciadła wód podziemnych - stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych - stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnymAnaliza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.02 do 28.02 2025 r.
Opublikowany 13 listopad 2024 Zmodyfikowany 19 grudzień 2024
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę: - położenia zwierciadła wód podziemnych - stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych - stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnymAnaliza obejmuje obszar kraju w okresie od 1.10 do 31.10 2024 r.
Informacja o cookies. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ...
Korzystanie z zasobów aplikacji oznacza akceptację Zasad wykorzystywania informacji...
Deklaracja dostępności Zapoznaj się z deklaracją