W dniach 30 września - 2 października 2024 r. w Busan (Republika Korei Południowej) odbyło się siódme spotkanie kontraktorów Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (MODM) zorganizowane przez Sekretariat tej agendy ONZ oraz Korea Institute of Ocean Science and Technology (KIOST). Z ramienia Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w wydarzeniu wziął udział dr Michał Tomczak z Oddziału Pomorskiego PIG-PIB.
Spotkania kontraktorów posiadających umowy z MODM na poszukiwanie surowców polimetalicznych w obszarach głębokomorskich położonych poza jurysdykcją krajową stanowią naturalną przestrzeń do spotkań pomiędzy kontraktorami a MODM i mają na celu dyskusję nad kwestiami technicznymi związanymi z wdrażaniem i zarządzaniem umowami z MODM, a także wspólnych wyzwań i identyfikowania możliwych obszarów współpracy. Spotkania te odbywają się w różnych krajach od 2017 r. (w 2018 odbyły się one w Polsce), stanowiąc jednocześnie doskonałą okazję dla kontraktorów i państw sponsorujących do wymiany doświadczeń i zaprezentowania swoich osiągnięć.
W tegorocznym spotkaniu odbywającym się pod hasłem wsparcia dialogu i wspólnych działań na rzecz wypracowania skutecznych narzędzi i regulacji dla prac prowadzonych w obszarze udział wzięło 51 osób reprezentujących 21 kontraktorów. Polskę reprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB oraz Interoceanmetal Joint Organization z siedzibą w Szczecinie.
Witając uczestników, Michael Lodge, Sekretarz Generalny MODM, Do-Hyung Kang, minister ds. oceanów i rybołówstwa Republiki Korei Południowej oraz Hyi-Seung Lee, prezes KIOST zgodnie podkreślali rolę międzynarodowej współpracy w celu skutecznego wdrożenia postanowień UNCLOS (United Nations Convention on the Law of the Sea - Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza), zwracając uwagę, że jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju zasobów morskich, a do tego niezbędne jest zgodne i skuteczne wdrażanie przepisów regulacyjnych. To one, wraz z inicjatywami monitorowania środowiska kształtowanymi przez MODM odgrywają kluczową rolę w poznaniu i ochronie ekosystemów głębokomorskich i zapewnieniu stabilności wspólnemu dziedzictwu ludzkości jakim są zasoby mineralne dna.
Kluczowe tematy obejmowały:
- postępy w opracowywaniu przepisów dotyczących zasad przyszłej eksploatacji minerałów z dna morskiego w obszarze kontraktu (tzw. Mining Code),
- zarzadzania i zgodności prac badawczych z regulacjami MODM,
- aktualizację w zakresie programów szkoleniowych dla kontraktorów.
Spotkanie było również okazją do omówienia inicjatyw w zakresie zarządzania i monitorowania środowiska naturalnego, odpowiednich strategii kontraktorów w zakresie przejścia od poszukiwań do eksploatacji, zgodnie z warunkami ich umów oraz potencjalnej współpracy z przedsiębiorstwami.
Wydarzenie to stanowiło także znakomitą okazję do promocji działalności oceanicznej naszego kraju oraz zaprezentowania stopnia zaawansowania prac prowadzonych przez PIG-PIB, w tym wyników dwóch rejsów badawczych w obszar Grzbietu Śródatlantyckiego. Dodatkowo, spotkanie to pozwoliło na kontynuację rozmów z delegacją Indii na temat zacieśnienia współpracy pomiędzy PIG-PIB a National Centre for Polar and Ocean Research (NCPOR), które prowadzi m.in. intensywne prace badawcze w obrębie Oceanu Indyjskiego.
Tekst: Michał Tomczak
Zdjęcie: Organizatorzy
Źródło: isa.org.jm