Juromania - Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

14 września 2024 r. krakowski Las Wolski tonął w strugach deszczu, ale w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” panowała gorąca atmosfera. Placówka gościła wystawców i uczestników tegorocznej Juromanii, zorganizowanej tym razem pod hasłem „W krainie baśni i legend”. Wzięli w nim udział także pracownicy Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Krakowie.

Organizowane od 2018 r. Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej (czyli po prostu Juromania) to cykl imprez plenerowych obejmujących między innymi warsztaty, pikniki, koncerty, pokazy historyczne, degustacje lokalnych produktów, wycieczki w głąb jaskiń. Wydarzenia organizowane są niemal w każdym miejscu na Jurze i przyciągają całe rzesze uczestników oraz wystawców. Takim miejscem w tym roku był dla krakowian Las Wolski, popularnie nazywany Laskiem Wolskim. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest bez wątpienia istniejący od 1929 roku ogród zoologiczny, ale nie tylko. Przemierzając urokliwe ścieżki i szlaki turystyczne można dotrzeć w takie miejsca, jak na przykład Kopiec Piłsudskiego, Panieńskie Skały czy Kawalerskie Skały.

My gościliśmy na Polanie Juliusza Lea (prezydenta Krakowa w latach 1904-1918). To tutaj znajduje się wybudowany w 1936 roku Pawilon Okocimski, gdzie od 2017 roku mieści się Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Oprócz Oddziału Karpackiego PIG-PIB wśród zaproszonych wystawców byli gospodarze tegorocznej edycji, czyli zespól Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” ZZM, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, krakowskie ZOO, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Kształtowania Środowiska UMK.

Pracownicy Oddziału Karpackiego PIG-PIB zaproponowali uczestnikom Juromanii wycieczkę do świata skał i minerałów. Pokazali i objaśnili, jakie są cechy charakterystyczne minerałów, jak można je odróżnić najprostszymi metodami, do czego służy skala Mohsa i jak można sobie radzić bez niej, dlaczego jedne skały wchodzą w reakcję z kwasem solnym a inne nie, do czego służy moździerz i po co kruszy się w nim skały, jak działa kompas geologiczny i co można nim zmierzyć, do czego używa się urządzenia GPS, do czego potrzebny jest kask i młotek, co widać pod lupą binokularną i wiele, wiele innych informacji i ciekawostek.

stoisko edukacyjne

Stoisko PIG-PIB na Juromanii

Teoria została sprawdzona w praktyce, co pokazało, że edukacja wcale nie musi być nudna, o czym świadczyło duże zainteresowanie ze strony zwiedzających, zwłaszcza najmłodszych.

Stoisko na festynie popularnonaukowym, dużo ludzi ogląda okazy geologiczne

Zajęcia edukacyjne na stoisku PIG-PIB podczas Juromanii

Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i wszystkim, którzy gościli na naszym stoisku!

Zdjęcia: arch. Związku Gmin Jurajskich, fot. Lighthouse Media

Nasz udział w wydarzeniu został przygotowany i sfinansowany w ramach projektu: 22.9611.2301.00.1 „Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka”, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

logo sfinansowano nfosigw