W dniach 20-21 listopada 2023 r. w Warszawie odbyło się XVII Smart City Forum. W wydarzeniu wzięli udział geolodzy inżynierscy z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB. Smart City Forum jest najważniejszym w Polsce kongresem poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. W konferencji wzięli udział przedstawiciele branż takich jak transport, budownictwo, energetyka czy data science wraz z decydentami administracji rządowej i samorządowej ze szczebla krajowego. Geolodzy inżynierscy z PIG-PIB wzięli udział w sesji referatowej i panelu dyskusyjnym oraz prezentowali zasoby zgromadzone w bazach danych.
Geolodzy z PIG-PIB - Izabela Samel, Krzysztof Majer i Edyta Majer prezentują zasoby geologicznych baz danych
Tematyką przewodnią Smart City Forum były wyzwania i kierunki rozwoju polskich miast. Podczas dwóch dni obrad poruszane były zagadnienia związane z energetyką, technologią, mobilnością, urbanistyką oraz turystyką i promocją miast. Przedstawiono innowacyjne rozwiązania problemów napotykanych w planowaniu przestrzennym obszarów miejskich.
Podczas wydarzenia dr Edyta Majer – kierownik Zakładu Geologii Inżynierskiej wygłosiła referat pod tytułem: Geologia dla Smart City: dostęp do danych geologicznych. W swojej prezentacji skupiła się przede wszystkim na informacji o dostępie do danych geologiczno-inżynierskich i możliwościach ich wykorzystania.
Dr Edyta Majer wygłasza referat pn. „Geologia dla Smart City: dostęp do danych geologicznych”
Dodatkowo dr Edyta Majer wzięła udział w panelu dyskusyjnym pn. „Urbanistyka – miasto zaczyna się od planowania”. W trakcie debaty dyskutowano przede wszystkim o aspektach prawnych i organizacyjnych w całym procesie planowania i rozwoju miast. Wskazano również problemy i wyzwania związane m. in. z magazynowaniem energii oraz retencjonowaniem wody w przestrzeni miejskiej.
Dr Edyta Majer podczas debaty pn. „Urbanistyka – miasto zaczyna się od planowania”. W panelu udział wzięli także Mariusz Wołosz - Prezydent Miasta Bytomia, Artur Szymczyk - Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, prof. arch. Maciej Borsa - Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich i Dariusz Malinowski - CEO firmy Malinowski Design Urban & Landscape
Zasoby danych geologicznych pracownicy PIG-PIB prezentowali na stoisku ekspozycyjnym. Odwiedzający z zainteresowaniem przeglądali dane zgromadzone w Bazie Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI), zwłaszcza te, które stanowią ważne źródło informacji dla budownictwa (otwory wiertnicze, wyniki badań parametrów fizycznych i mechanicznych gruntów i skał, cyfrowe mapy geologiczno-inżynierskie) oraz geotermii niskotemperaturowej.
Pracownicy Zakładu Geologii Inżynierskiej i Zakładu Kartografii Geologicznej PIG-PIB prezentują zasoby geologicznych baz danych
Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i było doskonałą okazją do dyskusji oraz integracji różnych środowisk związanych z rozwojem inteligentnych miast.
Pracownicy Zakładu Geologii Inżynierskiej, Aneta Horbowicz i Szymon Zaręba, na stoisku wystawowym
Dostęp do danych geologicznych:
- Geologia dla miast - http://geoportal.pgi.gov.pl/atlasy_gi
- Dokumenty – http://dokumenty.pgi.gov.pl/wyszukiwarka/
- Otwory wiertnicze – http://otwory.pgi.gov.pl
- Usługi mapowe WMS/WFS – https://gis.pgi.gov.pl
- Pobieranie plików SHP – https://gis.pgi.gov.pl; http://dm.pgi.gov.pl
- Przeglądarka mapowa – http://geologia.pgi.gov.pl
- Przeglądarka mapowa mobilna – https://geolog.pgi.gov.pl/
- Bazy danych geologicznych - https://www.pgi.gov.pl/dane-geologiczne/geologiczne-bazy-danych.html
Tekst: Aneta Horbowicz, Szymon Zaręba, Izabela Samel, Krzysztof Majer, Edyta Majer
Zdjęcia: Anna Bagińska, Aneta Horbowicz
Organizacja stoiska ekspozycyjnego PIG-PIB została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.