1 marca w gmachu Muzeum Geologicznego uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy po II wojnie światowej podjęli walkę z terrorem komunistycznym. W uroczystości udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek, kombatanci, dyrekcja PIG-PIB, delegacje Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych z prof. Michałem Mierzejewskim na czele.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, począwszy od 2011 r. Jego celem jest upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski z sowieckim okupantem.
Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek wraz z kombatantami złożył wieniec pod tablicą w holu Muzeum Geologicznego, upamiętniającą pomordowanych, więzionych i prześladowanych geologów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Przed tablicą, w hołdzie poległym, stanęła warta honorowa Wojska Polskiego. Obok żołnierzy, wartę wystawili również leśnicy, a przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych złożyli wieniec. W imieniu pracowników Instytutu wieniec złożył dyrektor PIG-PIB dr Tomasz Nowacki. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wzięli udział także licznie przybyli pracownicy PIG-PIB.
Złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą i warta honorowa Wojska Polskiego
- Być może jest to pierwsza patriotyczna uroczystość, która odbywa się tu po II wojnie światowej. Z jednej strony jest to smutne, ale też należy się cieszyć, że wreszcie to się odbywa oraz uczestniczą z nami świadkowie tych dni. Należy pamiętać, że to dzięki Wam, drodzy kombatanci, możemy tu być – powiedział prof. Jędrysek. Zapewnił także pracowników PIG-u, że planowane w geologii zmiany instytucjonalno-prawne nie pociągną za sobą negatywnych skutków dla ich zatrudnienia.
Przemawia Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek
- Budujemy drugą część geologii, poza badawczą – czyli agencję wykonawczą, która będzie ściśle współpracowała z PIG. Liczę na to, że te dwie odnogi – wykonawcza agencja i naukowo-badawczy PIG będą bardzo silne. Liczę na państwa wsparcie i zaangażowanie. Chcę zapewnić, że robię wszystko, by rozwijać Polskę w oparciu o zasoby geologiczne – powiedział Główny Geolog Kraju. Dodał, że zwiększy się finansowanie na geologię, z obecnych 100 milionów rocznie do nawet 400 milionów złotych.
Dyrektor PIG-PIB dr Tomasz Nowacki w swoim wystąpieniu wspomniał o honorze przejawiającym się w walce o niepodległą Polskę.
- Dzięki poświęceniu Żołnierzy Wyklętych, ale również dzięki poświęceniu Powstańców Warszawskich, ludności cywilnej i całego polskiego narodu udało nam się, w sprzyjającym momencie, odzyskać suwerenność. Niestety zdarzyli się też tacy, którzy ochoczo wspierali zbrodniczy system. Jedną z najbardziej hańbiących kart zapisali m. in. wojskowi prokuratorzy i sędziowie, którzy w mordach sądowych skazywali na śmierć lub długoletnie więzienia bohaterów. Niestety – co jest bardzo wśród nas PIG-owców smutne – tacy ludzie pracowali także w PIG-u – przyznał dyrektor.
Wystąpienie dyrektora PIG-PIB dr Tomasza Nowackiego
Głos zabrali także obecni kombatanci, Żołnierze Wyklęci, w tym prezes Koła Leśników Kombatantów przy Ministerstwie Środowiska ppłk Mieczysław Orzełek, który jest zarazem prezesem Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz były sekretarz stanu, założyciel i kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych płk Zbigniew Zieliński.
– Jako Żołnierz Wyklęty, jestem mile zaskoczony, patrząc na tyle osób, które przyszły tutaj oddać hołd naszemu dowódcy, naszym kolegom, bohaterom i żołnierzom. 1 marca jest uroczyście obchodzony w całej Polsce i to nie jest slogan. I dziś, patrząc na tę salę, rośnie mi serce, że doczekałem tego momentu, że o Żołnierzach Wyklętych mówi się dobrze – nie ukrywał wzruszenia ppłk Mieczysław Orzełek.
Ppłk Mieczysław Orzełek wspominał o działaniach w podziemiu antykomunistycznym
- Powinienem już nie żyć dawno, ale żyję i działam. I panie ministrze, dopóki będę żył, będę działał na rzecz Rzeczypospolitej – dodał płk Zbigniew Zieliński. Oba przemówienia zostały przyjęte owacjami na stojąco.
Wystąpienie płk Zbigniewa Zielińskiego zostało uhonorowane owacją na stojąco
W dalszej części uroczystości goście wysłuchali prelekcji o prof. Józefie Zwierzyckim – autorze koncepcji poszukiwań rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej, którą wygłosił prof. dr hab. Michał Mierzejewski. W uznaniu jego zasług został utworzony Społeczny Komitet Budowy Pomnika Profesora Józefa Zwierzyckiego, któremu patronuje prof. Mariusz Orion Jedrysek.
Goście zgromadzeni podczas uroczystości
Część artystyczną wypełniły pieśni patriotyczne zaśpiewane przez Wojciecha Popkiewicza wraz z Inną Kamaryan.
Wojciech Popkiewicz i Inna Kamaryan podczas koncertu
Tekst: Jarosław Chilmon
Zdjęcia: Barbara Ruszkiewicz, Jarosław Chilmon