Barbórka w Państwowym Instytucie Geologicznym

www_budynekŚwięto górników i geologów uczciliśmy 10 grudnia. Dyrektor Instytutu złożył głównemu geologowi kraju meldunek barbórkowy. Zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia i stopnie górnicze. Ważną częścią uroczystości było podpisanie umowy o utworzeniu nowej organizacji naukowo-przemysłowej Geocentrum Polska.

 


Uroczyste obchody święta górników i geologów odbyły się w Państwowym Instytucie Geologicznym nieco po terminie, bo 10 grudnia zamiast w imieniny św. Barbary – czyli 4 grudnia. Nie przeszkodziło to w godnym podkreśleniu związków, jakie łączą przedstawicieli nauk geologicznych z ludźmi praktyki: górnikami, skalnikami, energetykami i wiertnikami - w przyćmionym blasku lamp reprezentacyjnej sali Muzeum Geologicznego błyszczały złotym szamerowaniem mundury górnicze, lśniły kolorowe pióra na czapkach.

 

Sala główna Muzeum Geologicznego w Warszawie zmieniła tego dnia swe przeznaczenie – eksponaty ustąpiły miejsca rzędom elegancko nakrytych stołów

 

Spotkanie rozpoczął o 15.30 Chór Państwowego Instytutu Geologicznego pod dyrekcją Wiesława Jelenia wykonaniem hymnu „Górniczy Stan”. Jak nakazuje obyczaj, zgromadzeni wysłuchali majestatycznej pieśni stojąc.

 

Dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki powitał szanownych gości i pracowników firmy z Warszawy i oddziałów terenowych. Nasze uroczystości zaszczycili swą obecnością m.in.:

 

  • doradca prezydenta RP Henryk Wujec
  • główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Min. Środowiska Henryk Jacek Jezierski
  • główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz
  • dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Min. Środowiska Ewa Zalewska
  • prezes KZGW Leszek Karwowski
  • były minister środowiska prof. Maciej Nowicki

 

 

Wśród gości nie zabrakło prezesów spółek górniczych, dyrektorów przedsiębiorstw surowcowych, energetycznych i geologiczno-poszukiwawczych. Przybyli przedstawiciele koncernów naftowych, w tym zagranicznych, aktualnie poszukujących gazu łupkowego w Polsce. Licznie reprezentowane były współpracujące z Instytutem ośrodki akademickie i jednostki naukowo-badawcze. Gościliśmy kolegów reprezentujących służby geologiczne Republiki Czeskiej i Ukrainy, a także zaprzyjaźnionych z Instytutem burmistrzów Olsztyna i Kłodawy.

Tradycyjną częścią każdej Barbórki jest meldunek dyrektora składany na ręce zwierzchnika. I tym razem tradycji stało się zadość – meldunek zawierający przegląd osiągnięć Instytutu został odczytany i przekazany na ręce głównego geologa kraju Henryka Jacka Jezierskiego.

TEKST MELDUNKU>>>

W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego serdeczne gratulacje odczytał legendarny działacz Solidarności Henryk Wujec.

 

List prezydenta na uroczystości w PIG

 

Do oficjalnego listu głowy państwa Henryk Wujec dodał garść osobistych refleksji. Wspomniał pierwsze kontakty z geologami na studiach i późniejsze, kiedy to wyszedł po trzyletnim pobycie z gościnnego zakładu na ul. Rakowieckiej, a koledzy – geolodzy podarowali mu agat, którego wstęgi układały się w zarys naszego kraju, co odczytywano jako znak, że Polska będzie kiedyś wolna.
Henryk Wujec przypomniał również o tradycjach solidarnościowych Instytutu, którego Komisja Zakładowa zarejestrowała się jako jedna z pierwszych w Regionie Mazowsze.
Na zakończenie swego wystąpienia doradca prezydenta poinformował o przyznaniu wysokiego odznaczenia państwowego – Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski prof. Ryszardowi Wagnerowi, po czym wręczył insygnia tego orderu wielce zasłużonemu Profesorowi, długoletniemu pracownikowi Instytutu.

 

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczył prof. Ryszardowi Wagnerowi doradca prezydenta RP Henryk Wujec

 

Dekoracje odznaczeniami resortowymi i instytutowymi kontynuowano podczas dalszej części uroczystości. Odznaki „Zasłużony dla Polskiej Geologii" otrzymali z rąk głównego geologa kraju: Joanna Czebreszuk, Katarzyna Gej, Tomasz Gidziński, Anna Gryczko-Gostyńska, Krzysztof Majer, Grzegorz Mordzonek i Piotr Wesołowski.
Dyplomy nadania wyższych stopni górniczych wręczała dyrektor Ewa Zalewska. Nominacje dyrektorskie otrzymali: Wojciech Morawski, Paweł Aleksandrowski, Janusz Jureczka, Leszek Jurys, Regina Kramarska, Jarosław Lewandowski, Paweł Lewandowski, Paweł Poprawa i Małgorzata Woźnicka.

 

Wyższe stopnie górnicze z rąk dyrektor Ewy Zalewskiej otrzymali (od lewej): Wojciech Morawski, Paweł Aleksandrowski, Leszek Jurys, Regina Kramarska, Paweł Lewandowski, Małgorzata Woźnicka i Paweł Poprawa 

 

Dyrektor Jerzy Nawrocki wręczył nominacje na stopnie inżynierów i techników górniczych, które otrzymali: Małgorzata Bejger, Bogumiła Pisaniec, Renata Cygan, Włodzimierz Wolski i Halina Żuczek.

Trzy osoby otrzymały honorowy medal „Za zasługi dla Państwowego Instytutu Geologicznego": były minister środowiska prof. Maciej Nowicki, hydrogeolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Jan Przybyłek i dyrektor Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych Andrzej Gajewski. Przed wręczeniem medali dyrektor Jerzy Nawrocki przypomniał zasługi odznaczonych dla rozwoju Instytutu.

 

Dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki wręcza medale „Za zasługi dla Państwowego Instytutu".
Od lewej stoją: dyr. J. Nawrocki, A. Gajewski, M. Nowicki i J. Przybyłek

 

Ważną częścią uroczystości było podpisanie umowy o utworzeniu nowej jednostki naukowo-przemysłowej – Geocentrum Polska. Ta organizacja nowego typu powstała z inicjatywy Państwowego Instytutu Geologicznego, dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie stworzyła nowa ustawa o instytutach badawczych. Celem jest ściślejsza integracja potencjałów jednostek naukowych i wielkich przedsiębiorstw przemysłowych, co umożliwi szybszy rozwój w interesujących strony dziedzinach. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa tego typu i, jak przekonywał dyr. Jerzy Nawrocki, otwarta dla następnych firm i instytutów z sektora „geo".
Umowę podpisali w blasku jupiterów: prof. Tadeusz Słomka z Akademii Górniczo-Hutniczej, dyrektor Piotr Such z Instytutu Nafty i Gazu, Jan Szataniak z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, prof. Ryszard Dębicki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uprawnieni przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA nie mogli uczestniczyć w tej uroczystej ceremonii, stosowne dokumenty podpiszą wkrótce.

 

Uroczyste podpisanie umowy dotyczącej utworzenia centrum naukowo-przemysłowego Geocentrum Polska

 

Występ Chóru Państwowego Instytutu Geologicznego pod batutą Wiesława Jelenia

 

Część oficjalną zakończył minikoncert Chóru Państwowego Instytutu Geologicznego, który wystąpił z wiązanką klasycznych melodii sentymentalnych i ludowych, wśród których pojawiła się... „Yellow submarine” jako hołd dla Johna Lennona w 30 rocznicę śmierci. Nagrodzony oklaskami zespół 21 chórzystek i chórzystów (tylko 4 niestety) zszedł ze sceny i po krótkiej przerwie na zmianę aranżacji sali można było przystąpić do następnych, już nieoficjalnych elementów uroczystości barbórkowych – w tym do tradycyjnej Karczmy Piwnej.

 

tekst Mirosław Rutkowski
zdjęcia Barbara Ruszkiewicz