Skład chemiczny

Skład chemiczny minerałów
Skład chemiczny minerałów

Minerały mają charakterystyczny skład chemiczny, często bardzo skomplikowany. Prawie wszystkie pierwiastki chemiczne występują w minerałach. Są to zarówno te bardzo pospolite, tworzące wiele różnych związków chemicznych jak i takie, które można znaleźć tylko w jednym minerale. Około 20 występuje w postaci rodzimej (minerał składający się tylko z atomów jednego pierwiastka). Reszta to różnorodne związki chemiczne, najczęściej sole różnych kwasów.

Czaroit należy do gromady krzemianów ale jego skład nie jest do końca poznany. Podawany w literaturze wzór (Ca, Na)2K[Si4O10|(OH)2] · nH2O jest w pewnym stopniu uogólniony.

Skład chemiczny minerałów
Skład chemiczny minerałów

W przyrodzie rzadko minerały występują w zupełnie czystej postaci. Często składają się z mieszaniny związków i pierwiastków chemicznych. Nie są one przypadkowe, łączy je podobieństwo fizyko-chemicznych właściwości. Przykładem może być galena (PbS), zawierająca często domieszki srebra. Ten pierwiastek tworzy siarczek srebra – argentyt – który ma podobną strukturę krystaliczną i własności jak galena.
Podstawowym warunkiem pełnego poznania minerału jest ilościowe określenie składu chemicznego czyli stężenia poszczególnych składników. Służą do tego różnorodne metody analizy chemicznej, strukturalnej oraz spektroskopowej minerałów.

Previous Next Play Pause