O projekcie
TYTUŁ
Wsparcie zrównoważonego rozwoju i wykorzystania płytkiej energii geotermalnej na terenie obszarów objętych programem Mieszkanie Plus w Polsce.
OKRES REALIZACJI
20.04.2017-30.10.2017
ZAMAWIAJĄCY/FINANSUJĄCY
Projekt został sfinansowany z Programu Operacyjnego PL04 "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii" Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.
Geothermal4PL było projektem predefiniowanym przez Ministerstwo Środowiska, które wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej było Operatorem Programu.
WYKONAWCA
- Państwowy Instytut Geologiczny – PIB (partner wiodący),
- Christian Michelsen Research - CMR (partner norweski),
- Norsk Geologisk Undersøkelse - NGU (Norweska Służba Geologiczna),
- Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet - NTNU (Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii).
ODBIORCY
Projekt był skierowany do administracji geologicznej na szczeblu regionalnym i lokalnym, planistów, firm projektujących i instalujących gruntowe pompy ciepła oraz użytkowników instalacji.
Cele
Projekt Geothermal4PL miał na celu wsparcie zrównoważonego rozwoju i wykorzystania płytkiej energii geotermalnej w Polsce, szczególnie na terenie obszarów objętych programem Mieszkanie Plus poprzez wymianę doświadczeń i nabycie nowej wiedzy przez ekspertów z PIG-PIB oraz docelowych użytkowników projektu, dzięki współpracy z Partnerem CMR AS i ekspertami z Norweskiej Służby Geologicznej i Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.
Celem polsko-norweskiego projektu było m.in. uświadomienie potencjalnym inwestorom na terenach Programu Mieszkanie Plus możliwości wykorzystania płytkiej energii geotermalnej do ogrzewania i chłodzenia budynków poprzez zastosowanie gruntowych pomp ciepła.
Efekty
W ramach projektu opracowano mapy i raporty potencjału geotermalnego podłoża skalnego w otworach wiertniczych na wybranych głębokościach dla sześciu obszarów inwestycyjnych wybranych z programu Mieszkanie Plus: Biała Podlaska, Gdynia, Poznań, Warszawa (Pruszków), Wrocław i Zamość, a także przygotowano studium wykonalności zastosowania płytkiej geotermii i wytycznych do przeliczania parametrów geologicznych na parametry geotermalne.
Udostępnianie
Dodatkowe informacje o projekcie oraz udostępnione materiały znajdują się TUTAJ.
Zasadność realizacji
Program Mieszkanie Plus przewidywał budowę energooszczędnych domów wykonanych w innowacyjnych i ekologicznych technologiach i z wysokiej jakości materiałów. Jedną z najczystszych i łatwo dostępnych form energii jest płytka energia geotermalna.
Realizacja projektu wynikała z następujących powodów:
- z potrzeby ukazania możliwości zastosowania płytkiej energii geotermalnej wykorzystywanej za pomocą gruntowych pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków na obszarach objętych programem Mieszkanie Plus,
- z konieczności redukcji emisji gazów i pyłów powstających w wyniku spalania paliw konwencjonalnych
- ze światowej, unijnej i krajowej polityki energetycznej ukierunkowanej na zwiększenie wykorzystania energii odnawialnych, stosowanie technologii zero- i około emisyjnych,
- z potrzeby podniesienia standardów izolacji budynków.