O projekcie
TYTUŁ
Opracowanie zasad planowania, strategii wykorzystania oraz metod oceny i wykonywania map potencjału płytkiej geotermii w Europie Środkowej.
OKRES REALIZACJI
2016-2019
ZAMAWIAJĄCY/FINANSUJĄCY
Projekt został sfinansowany w ramach Programu Interreg dla Europy Środkowej 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
WYKONAWCA
Partnerem projektu był Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.
ODBIORCY
Powstałe mapy tematyczne mogą stanowić istotną pomoc dla:
- podmiotów gospodarczych i Inwestorów indywidualnych wstępnie szacujących efektywność GPC,
- organów administracji geologicznej w podejmowaniu decyzji urzędowych dotyczących projektów robót geologicznych sporządzonych w celu wykorzystania ciepła Ziemi,
- władz samorządowych w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii bądź planów ograniczania emisji CO2
Cele
Projekt GeoPLASMA-CE miał służyć rozwojowi strategii wykorzystania płytkiej energii geotermalnej do ogrzewania i chłodzenia budynków w Europie Środkowej w celu zmniejszenia emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery.
Efekty
W rezultacie opracowane zostały nowe strategie w 6 różnych obszarach pilotażowych, obejmujących tereny zurbanizowane i rolnicze, tj.: Vogtland (Niemcy) / Zachodnie Czechy, Wałbrzych / Broumov (Czechy), Kraków, Wiedeń, Bratysława i Lublana.
Rezultatem projektu jest platforma internetowa przeznaczona dla ekspertów oraz interesariuszy publicznych i prywatnych, która umożliwi dostęp do istniejącej wiedzy i doświadczeń związanych z wykorzystaniem energii geotermalnej np. w planowaniu przestrzennym, zarządzaniu zasobami energii oraz zagrożeniami związanymi z zanieczyszczeniem atmosfery w Europie Środkowej.
Udostępnianie
Platforma internetowa GeoPLASMA-CE oferuje zestaw interaktywnych map tematycznych związanych z wykorzystaniem płytkiej energii geotermalnej oraz narzędzie do wyszukiwania istotnych danych dla wybranych lokalizacji.
Dane zostały opracowane dla map w skali 1:50 000 i założenia stanowią wyłącznie przybliżony obraz warunków rzeczywistych i co za tym idzie nie zastępują one szczegółowej, lokalnej analizy prowadzonej dla rozpatrywanej inwestycji (lokalizacji) na etapie sporządzania Projektu Robót Geologicznych lub innych opracowań eksperckich. PIG-PIB nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie ewentualnie straty i utracone korzyści, wynikające z korzystania z udostępnianych informacji.