O projekcie
TYTUŁ
TransGeoTherm - Energia geotermalna dla transgranicznego rozwoju regionu Nysy. Projekt pilotażowy
OKRES REALIZACJI
2012-2014
ZAMAWIAJĄCY/FINANSUJĄCY
Główny zleceniodawca: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt został sfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.
WYKONAWCA
- Państwowy Instytut Geologiczny – PIB pod przewodnictwem Oddziału Dolnośląskiego,
- saksońska służba geologiczna – Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie (LfULG).
ODBIORCY
Powstałe mapy tematyczne mogą stanowić istotną pomoc dla:
- podmiotów gospodarczych i Inwestorów indywidualnych wstępnie szacujących efektywność GPC,
- organów administracji geologicznej w podejmowaniu decyzji urzędowych dotyczących projektów robót geologicznych sporządzonych w celu wykorzystania ciepła Ziemi,
- władz samorządowych w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii bądź planów ograniczania emisji CO2
Cele
Jego podstawowym zadaniem było upowszechnienie oraz zwiększenie wykorzystania niskotemperaturowej energii geotermalnej na pograniczu saksońsko-polskim w okolicach Zgorzelca i Görlitz.
Efekty
Efektem zadania są:
- mapy określające średnią wartość przewodności cieplnej skał λ [W/m*K] na głębokości 40, 70, 100 i 130 m p.p.t.;
- mapy określające współczynnik mocy cieplnej qv [W/m] dla 1800 h pracy pompy ciepła w ciągu roku na głębokości 40, 70, 100 i 130 m p.p.t.;
- mapy określające współczynnik mocy cieplnej qv [W/m] dla 2400 h pracy pompy ciepła w ciągu roku na głębokości 40, 70, 100 i 130 m p.p.t..
Udostępnianie
Dane są dostępne do pobrania za pomocą aplikacji GeoLOG, która jest dostępna nieodpłatnie na urządzenia mobilne z Google Play i App Store oraz przez Portal CBDG - Geologia zakładka GEOTERMIA.
Zebrane informacje mają charakter wyłącznie poglądowy i nie zastępują one szczegółowej, lokalnej analizy prowadzonej dla rozpatrywanej inwestycji (lokalizacji) na etapie sporządzania Projektu Robót Geologicznych lub innych opracowań eksperckich. PIG-PIB nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie ewentualnie straty i utracone korzyści, wynikające z korzystania z udostępnianych informacji.

Aplikacja mobilna GeoLOG

Portal mapowy Geologia
