O projekcie
TYTUŁ
Optymalizacja zasobów niskotemperaturowej energii geotermalnej na potrzeby zielonej transformacji (OptiSGE)
OKRES REALIZACJI
01.09.2023 – 31.08.2024
ZAMAWIAJĄCY/FINANSUJĄCY
Główny zleceniodawca: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Projekt został sfinansowany w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
WYKONAWCA
Lider projektu: Państwowy Instytut Geologiczny – PIB pod przewodnictwem Oddziału Dolnośląskiego.
Partner projektu: Norweskie Centrum Badawcze NORCE
ODBIORCY
Projekt był skierowany do administracji geologicznej na szczeblu regionalnym i lokalnym, planistów, firm projektujących i instalujących gruntowe pompy ciepła oraz użytkowników instalacji.
Cele
Celem projekt OptiSGE było wzmocnienie zielonej transformacji poprzez wdrożenie innowacyjnych metod oceny i wykorzystania zasobów niskotemperaturowej energii geotermalnej dla wsparcia gospodarki i społeczeństw w Polsce i Norwegii.
Efekty
Badania polegały na gromadzeniu danych referencyjnych przy użyciu techniki rozproszonych pomiarów temperatury (ang. Distributed Temperature Sensing - DTS) w otworach geologicznych, wykorzystującej interrogator i światłowodowy czujnik temperatury.
Wyniki badań dostarczyły danych niezbędnych do określenia optymalnego wykorzystania zasobów geotermii niskotemperaturowej.
W efekcie powstała warstwa punktowa z lokalizacją 23 otworów z bazy danych CBDH, w których dokonano profilowania temperaturowego.
Karty otworów zawierają informacje o numerze i nazwie otworu z bazy CBDG, współrzędnych x i y w układzie WGS84, głębokości i rzędnej. Zawierają również profil temperaturowy wraz z datą wykonania pomiaru.
Wyniki OptiSGE, pomimo różnych uwarunkowań w Norwegii i Polsce, dostarczyły wspólnych rozwiązań do zidentyfikowania najlepszego projektu systemu SGE w oparciu o lokalne potrzeby energetyczne i zasoby naturalne, z korzyścią dla społeczeństw w obu krajach.
Udostępnianie
Dane są dostępne do pobrania za pomocą aplikacji GeoLOG, która jest dostępna nieodpłatnie na urządzenia mobilne z Google Play i App Store oraz przez Portal CBDG - Geologia zakładka GEOTERMIA.
Informacje o projekcie znajdują się również na stronie Norweskiego Centrum Badawczego NORCE.
Zebrane informacje mają charakter wyłącznie poglądowy i nie zastępują one szczegółowej, lokalnej analizy prowadzonej dla rozpatrywanej inwestycji (lokalizacji) na etapie sporządzania Projektu Robót Geologicznych lub innych opracowań eksperckich. PIG-PIB nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie ewentualnie straty i utracone korzyści, wynikające z korzystania z udostępnianych informacji.

Aplikacja mobilna GeoLOG

Portal mapowy Geologia
