2022
Warsztaty komputerowe
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy zaprasza Państwa na warsztaty komputerowe pt.: „APLIKACJE I PORTALE MAPOWE PIG-PIB DO OBSŁUGI GEOLOGICZNYCH BAZ DANYCH”, organizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
Jednodniowe warsztaty odbywać się będą w następujących terminach:
25 października 2022 r.
lub
26 października 2022 r.
Miejsce warsztatów:
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytucie Badawczy
ul. Rakowiecka 4, Warszawa
sala 15, budynek im. Józefa Morozewicza (Muzeum PIG-PIB).
Z uwagi na ograniczoną ilość sprzętu komputerowego w spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie 20 osób. Zapisywanie na listę odbywa się wg kolejności nadsyłanych zgłoszeń. W przypadku zapełnienia list na oba terminy, w miarę możliwości będziemy organizować kolejne warsztaty o tej samej tematyce, o czym zostaną Państwo poinformowani mailowo lub telefonicznie.
Udział w warsztatach potwierdzony zostanie imiennym certyfikatem.
pdf Formularz zgłoszeniowy (96 KB) dostępny jest na stronie internetowej Geologia Samorządowa, w zakładce Warsztaty 2022. Wypełnione zgłoszenie prosimy przesłać na adres e-mail: powiaty@pgi.gov.pl
Osoba do kontaktu:
Joanna Krasuska 500 162 004; 22 459 22 96
Maria Wojcieszak 22 459 22 96.
Warsztaty organizowane są w ramach realizowanego przez PIG-PIB projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA” serwis geoinformacyjny PIG-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa, który finansowany jest ze środków NFOŚiGW.
pdf Formularz zgłoszeniowy (96 KB)
pdf Program warsztatów (532 KB)
Informacje - szkolenie
W dniach 7-9 września 2022 roku w Licheniu Starym odbyło się szkolenie pt. „Procedury administracyjne w postępowaniach wynikających z przepisów prawa geologicznego i górniczego”, zorganizowane w ramach projektu „Geologia Samorządowa serwis informacyjno-edukacyjny PIG-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa” realizowanego w PIG-PIB. W szkoleniu wzięło udział 170 osób reprezentujących powiatową i wojewódzką administrację geologiczną, jak również przedstawiciele okręgowych urzędów górniczych i PGW Wody Polskie. Zakres merytoryczny szkolenia przygotowany został w oparciu o przeprowadzone konsultacje z użytkownikami serwisu Geologia Samorządowa.
Tematyka szkolenia poświęcona została zarówno teoretycznym jak i praktycznym aspektom zastosowania obowiązujących procedur administracyjnych w pracy zawodowej administracji geologicznej szczebla powiatowego i administracyjnego.
Szkolenie otworzyła Joanna Krasuska – kierownik projektu „Geologia Samorządowa”, która w swoim wystąpieniu przywitała uczestników spotkania, omówiła program szkolenia oraz zachęciła uczestników do aktywnego udziału w sesji referatowej.
Następnie głos zabrał Pan dr inż. Mateusz Damrat – Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, który przedstawił złożoność i wagę problematyki obowiązujących procedur administracyjnych wynikających z przepisów prawnych i życzył zebranym uczestnikom efektywnych obrad.
dr inż. Mateusz Damrat – Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wita uczestników szkolenia
Sesję referatową otworzył i prowadził dr hab. Stanisław Wołkowicz, profesor PIG-PIB.
Zasadniczą częścią szkolenia było omówienie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Zagadnienia te przedstawił uczestnikom szkolenia Pan dr Jacek Murzydło radca prawny z Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu. Szkolenie rozpoczął od zaprezentowania części teoretycznej obejmującej tematykę decyzji administracyjnych i związanych z nimi obowiązkami stron w postępowaniu. Następnie przedstawił właściwości organów i zasady załatwiania spraw, wezwania, terminy oraz zagadnienia dotyczące uprawnień pracowników przy wykonywaniu nadzoru i kontroli prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, a także postępowania w przypadku wymierzenia kar i opłat.
dr Jacek Murzydło podczas wygłaszania referatu
Pani mgr Magdalena Piątkowska – Dyrektor Departamentu Nadzoru Geologicznego i Polityki Surowcowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawiła w swoim wystąpieniu Projektowane zmiany przepisów prawa geologicznego i górniczego istotne z punktu widzenia administracji geologicznej.
mgr Magdalena Piątkowska – Dyrektor Departamentu Nadzoru Geologicznego i Polityki Surowcowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas wygłaszania referatu
Szczegółowe informacje dotyczące zagadnień w zakresie nadzoru i kontroli prowadzonych przez pracowników administracji geologicznej w terenie przedstawiła Pani mgr Agata Spiżewska, geolog wojewódzka województwa świętokrzyskiego. W swoim wystąpieniu omówiła m.in.: kompetencje pracowników administracji geologicznej przy wykonywaniu obowiązków nadzoru i kontroli, ogólny schemat przeprowadzania kontroli, czynności kontrolne, zakres protokołu oraz wyniki kontroli. Natomiast referat prowadzącego sesję dr hab. Stanisława Wołkowicza, profesora PIG-PIB (przygotowany wspólnie z panią dr Krystyną Wołkowicz) dotyczył Kartografii geologicznej ziem polskich do 1919 roku. Pan Profesor w trakcie wykładu zaprezentował fakty historyczne mające wpływ na powstawanie kartografii geologicznej oraz mapy i atlasy historyczne pochodzące z własnej kolekcji.
dr hab. Stanisław Wołkowicz, profesor PIG-PIB podczas referatu, prezentuje mapy geologiczne z własnej kolekcji.
W drugim dniu szkolenia kontynuowano omawianie tematyki wynikających z kodeksu postępowań administracyjnych, przy czym skupiano się na konkretnych zagadnieniach dotyczących postępowań z zakresu hydrogeologii, geologii złóż oraz geologii inżynierskiej. Ponadto przedstawiono pojęcie strony wynikające z prawa geologicznego i górniczego oraz kodeksu postępowania administracyjnego. Prelegentami w drugim dniu byli: mgr Agata Spiżewska geolog wojewódzka województwa świętokrzyskiego oraz dr Jacek Murzydło radca prawny z Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.
mgr Agata Spiżewska podczas wygłaszania referatu.
Na koniec drugiego dnia sesji referatowej dr hab. Stanisław Wołkowicz, profesor PIG-PIB podsumował szkolenie. Zaprezentowane przez prelegentów zagadnienia stworzyły płaszczyznę do dyskusji, niekiedy burzliwej lecz merytorycznej, która często przenosiła się również w kuluary obrad. Uczestnicy, mieli również możliwość przedstawienia swojej opinii i zaproponowania zagadnień do omówienia na kolejnych spotkaniach.
Uczestnicy szkolenia podczas dyskusji.
Ostatniego dnia szkolenia odbyła się sesja terenowa. Uczestnicy sesji terenowej mieli okazję zapoznać się z uwarunkowaniami geologiczno-środowiskowymi prowadzenia działalności odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Konin – odkrywka Tomisławice. Zagadnienia te, jak również historię powstania Kopalni Węgla Brunatnego Konin przedstawił Pan Mariusz Dziamara Kierownik Działu Mierniczo-Geologicznego. Ponadto uczestnicy mieli możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi wydobywania i transportu węgla brunatnego, podczas zejścia do odkrywki. W trakcie wizyty była także możliwość dyskusji z przedstawicielem kopalni. Poruszano zagadnienia związane z aspektami prawnymi i praktycznymi w zakresie rekultywacji odkrywki Tomisławice, kierunkiem rekultywacji, zagadnieniami związanym z ochroną środowiska czy też celowością dalszej ewentualnej eksploatacji.
Uczestnicy wycieczki w odkrywce Tomisławice PAK Kopalni Węgla Brunatnego Konin S.A
Organizatorzy szkolenia składają serdeczne podziękowania Panu Piotrowi Woźnemu Prezesowi Zarządu PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A oraz Panu Mariuszowi Dziamara Kierownikowi Działu Mierniczo-Geologicznego a także pozostałym pracownikom PAK KWB za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc przy organizacji szkolenia.
Materiały
pdf Postępowanie administracyjne część teoretyczna (954 KB) dr Jacek Murzydło
pdf Właściwość organów wg przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (1.08 MB) dr Jacek Murzydło
pdf Zasady załatwiania spraw, wezwania, terminy zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (1.03 MB) dr Jacek Murzydło
pdf Zakres sprawowania nadzoru, kary i opłaty (1000 KB) dr Jacek Murzydło
pdf Uprawnienia pracowników administracji geologicznej w zakresie wykonywania czynności kontrolnych w terenie (771 KB) mgr Agata Spiżewska
pdf Pojęcie strony postępowania definiowanie przez kpa i pgg (1.01 MB) dr Jacek Murzydło
pdf Postępowanie administracyjne w zakresie hydrogeologii (596 KB) mgr Agata Spiżewska
pdf Postępowanie administracyjne w zakresie geologii złóż (1.18 MB) mgr Agata Spiżewska
pdf Postępowanie administracyjne w zakresie wybranych zagadnień z zakresu geologii inżynierskiej (510 KB) mgr Agata Spiżewska
pdf Kartografia geologiczna ziem polskich do 1919 roku (30.36 MB) dr hab. Stanisław Wołkowicz, profesor PIG-PIB, dr Krystyna Wołkowicz
Program
Procedury administracyjne w postępowaniach wynikających z przepisów prawa geologicznego i górniczego
Licheń Stary, 7-9 września 2022 r.
7 września 2022 r.
SESJA REFERATOWA: Hotel Atut - Wielkopolskie Centrum Konferencyjne
9.00-10.00 Rejestracja
10.00-10.15 Powitanie uczestników szkolenia
mgr inż. Joanna Krasuska – kierownik zadania Geologia Samorządowa
dr inż. Mateusz Damrat – Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB
mgr Magdalena Piątkowska – Dyrektor Departamentu Nadzoru Geologicznego i Polityki Surowcowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska
10.15 Rozpoczęcie szkolenia - dr hab. Stanisław Wołkowicz, profesor PIG-PIB
10.15 - 11.00
Projektowane zmiany przepisów prawa geologicznego i górniczego istotne z punktu widzenia administracji geologicznej
mgr Magdalena Piątkowska – Ministerstwo Klimatu i Środowiska
11.00 -11.45 Postępowanie administracyjne część teoretyczna
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
11.45-12.15 Przerwa kawowa
12.15-13.00 Właściwość organów wg przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
13.00-13.45 Zasady załatwiania spraw, wezwania, terminy zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
13.45-14.45 Obiad
14.45-15.30 Zakres sprawowania nadzoru, kary i opłaty
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
15.30-16.15 Uprawnienia pracowników administracji geologicznej w zakresie wykonywania czynności kontrolnych w terenie
mgr Agata Spiżewska – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
16.15-16.45 Dyskusja, indywidualne konsultacje połączone z przerwą kawową
16.45-17.30 Kartografia geologiczna ziem polskich do 1919 roku
dr hab. Stanisław Wołkowicz, profesor PIG-PIB, dr Krystyna Wołkowicz
18.30 Kolacja
8 września 2022 r.
SESJA REFERATOWA: Hotel Atut - Wielkopolskie Centrum Konferencyjne
09.00-9.45 Pojęcie strony postępowania definiowanie przez kpa i pgg
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
9.45-11.30 Postępowanie administracyjne w zakresie hydrogeologii
mgr Agata Spiżewska – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
11.30-12.00 Przerwa kawowa
12.00-14.00 Postępowanie administracyjne w zakresie geologii złóż
mgr Agata Spiżewska – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
14.00-15.00 Obiad
15-16.30 Postępowanie administracyjne w zakresie wybranych zagadnień z zakresu geologii inżynierskiej
mgr Agata Spiżewska – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
dr Jacek Murzydło- Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu
16.30-17.00 Podsumowanie/ Zakończenie części referatowej, rozdanie certyfikatów
17.00-17.30 Dyskusja, indywidualne konsultacje połączone z przerwą kawową
18.30 Kolacja (dla uczestników sesji terenowej)
9 września 2022 r.
SESJA TERENOWA: PAK Kopalnia Węgla Brunatnego S.A. w Kleczewie – odkrywka Tomisławice
8.45 Zbiórka uczestników sesji terenowej w holu hotelu Atut (pobranie suchego prowiantu dla uczestników)
9.00 Wyjazd z hotelu
9.30 Dojazd do punktu widokowego na terenie PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. w Kleczewie - Odkrywka Tomisławice
9.45 Wykład wprowadzający dotyczący PAK KWB Konin S.A. w tym odkrywki Tomisławice
mgr inż. Mariusz Dziamara Kierownik Działu Mierniczo-Geologicznego – TMG
10.00 Szkolenie BHP
10.15 Oprowadzenie po odkrywce Tomisławice
12.30 Zakończenie sesji terenowej, powrót do hotelu
2021
Praktyczne aspekty projektowania prac geologicznych i wynikające z nich obowiązki przedkładania informacji geologicznej
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w ramach realizowanego projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA serwis informacyjno-edukacyjny PIG-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa”, finansowanego ze środków NFOŚiGW zorganizował dla pacowników samorządowej administracji geologicznej warsztaty pt.:
Praktyczne aspekty projektowania prac geologicznych i wynikające z niej obowiązki przedkładania informacji geologicznej
Spotkanie dla
geologów powiatowych i pracowników powiatowej administracji geologicznej odbyło się w dniach 22-23 września 2021 r.
geologów wojewódzkich i pracowników wojewódzkiej administracji geologicznej odbyło się w dniach 13-14 października 2021 r.
Materiały
Przegląd Geologiczny (2021-11) tom 69
pdf Geologia Samorządowa 2021 (32 KB) - Joanna Krasuska, Stanisław Wołkowicz PIG-PIB
pdf Współpraca Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego z samorządową administracją geologiczną (580 KB) - Joanna Krasuska, Kamilla Olejniczak
pdf Prawne przesłanki podejmowania robót geologicznych oraz dokumentowania ich wyników (70 KB) - Aleksander Lipiński
pdf Dane geośrodowiskowe – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji (1.64 MB) - Barbara Palacz, Olimpia Kozłowska, Anna Pasieczna, Agnieszka Konon
pdf Bazy danych hydrogeologicznych – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji (1.98 MB) - Anna Gryczko-Gostyńska, Piotr Herbich, Krzysztof Jóźwiak, Anna Kuczyńska, Anna Mikołajczyk, Grzegorz Mordzonek, Magdalena Nidental, Dorota Palak-Mazur, Aleksandra Paszkiewicz, Sylwiusz Pergół, Agnieszka Piasecka, Monika Połujan-Kowalczyk , Elżbieta Przytuła, Magdalena Regulska, Dorota Węglarz, Małgorzata Woźnicka
pdf Problemy i wyzwania w prowadzeniu Otworowej Bazy Danych Geologiczno-Inżynierskich (p-BDGI) (1004 KB) - Malwina Judkowiak, Izabela Samel, Edyta Majer, Marta Sokołowska, Krzysztof Majer
Prezentacje ze szkolenia dla powiatowej administracji geologicznej
prof. dr hab. Aleksander Lipiński pdf Prawne przesłanki podejmowania robót geologicznych oraz dokumentowania ich wyników (260 KB)
dr Marta Sokołowska, dr Edyta Majer pdf Zasady projektowania prac i robót geologicznych na potrzeby określania warunków geologiczno-inżynierskich (6.42 MB)
dr Tomasz Wojciechowski mgr Paweł Marciniec pdf Projektowanie prac i robót geologicznych – możliwości realizacji i ograniczenia na terenach osuwiskowych (26.00 MB)
mgr Agata Fudała pdf Informacja geologiczna gromadzona na szczeblu powiatowym – praktyczne zasady prowadzenia archiwów. (1.22 MB)
mgr Wojciech Paciura, mgr Dominik Stańczuk pdf Centralna Baza Danych Geologicznych – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji geologicznej (2.77 MB)
mgr Krzysztof Majer, mgr Izabela Samel, mgr Malwina Judkowiak, mgr Michał Jaros, dr Edyta Majer pdf Baza Danych Geologiczno - Inżynierskich (BDGI): Zbiór cyfrowych danych o podłożu budowlanym - problematyka i możliwości (11.34 MB)
mgr inż. Grzegorz Ryżyński pdf Uwarunkowania prawne i perspektywy rozwoju geotermii niskotemperaturowej (3.28 MB)
mgr Dariusz Brzeziński, mgr Martyna Czapigo-Czapla, mgr inż. Joanna Fabiańczyk, mgr Agnieszka Malon, mgr inż. Michał Woroszkiewicz pdf System Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS - informacje o złożach kopalin (3.00 MB) .
mgr Elwira Drążek, dr Ludwina Jarzynowska, mgr inż. Michał Woroszkiewicz pdf System Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS - Rejestr obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla (3.09 MB)
dr Piotr Herbich, mgr Grzegorz Mordzonek, mgr Magdalena Nidental, mgr Aleksandra Paszkiewicz, mgr Sylwiusz Pergół, mgr Agnieszka Piasecka, mgr Monika Połujan-Kowalczyk, mgr Elżbieta Przytuła, mgr Magdalena Regulska, mgr inż. Dorota Węglarz pdf Bazy danych hydrogeologicznych – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji (7.79 MB)
mgr Dorota Palak-Mazur, mgr Anna Mikołajczyk, dr inż. Anna Kuczyńska pdf Baza Danych Monitoringu Wód Podziemnych – zakres i zasady udostępniania zgromadzonych informacji (3.10 MB)
dr Jan Krawczewski, dr Olimpia Kozłowska, mgr Barbara Palacz document Dane geośrodowiskowe - zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji (39 MB)
Prezentacje ze szkolenia dla wojewódzkiej administracji geologicznej
prof. dr hab. Aleksander Lipiński
pdf
Prawne przesłanki podejmowania robót geologicznych oraz dokumentowania ich wyników
(282 KB)
mgr Magdalena Piątkowska
pdf
Problemy dotyczące projektowania i dokumentowania prac geologicznych w zakresie planowania przestrzennego
(1.01 MB)
mgr Magdalena Piątkowska
pdf
Informacja geologiczna - aspekty administracyjno-prawne gromadzenia i udostępniania
(406 KB)
dr Tomasz Wojciechowski mgr Paweł Marciniec
pdf
Projektowanie prac i robót geologicznych – możliwości realizacji i ograniczenia na terenach osuwiskowych
(26.00 MB)
dr Marta Sokołowska, dr Edyta Majer
pdf
Zasady projektowania prac i robót geologicznych na potrzeby określania warunków geologiczno-inżynierskich
(6.77 MB)
mgr inż. Grzegorz Ryżyński Uwarunkowania prawne i perspektywy rozwoju geotermii niskotemperaturowej
Grzegorz Ryżyński Źródła informacji geologicznej wykorzystywanej do projektowania otworowych wymienników ciepła
mgr inż. Zbigniew Będkowski
document
Praktyczne aspekty projektowania prac i robót geologicznych w celu poszukiwania i rozpoznawania złóż odkrywkowych
(1.61 MB)
mgr Agata Fudała
document
Informacja geologiczna gromadzona na szczeblu powiatowym i wojewódzkim – praktyczne zasady prowadzenia archiwów
(3.07 MB)
mgr Elwira Drążek, dr Ludwina Jarzynowska, pdf System Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS - Rejestr obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla (3.12 MB)
mgr Barbara Palacz, dr Jan Krawczewski, dr Olimpia Kozłowska pdf Dane geośrodowiskowe- zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji (6.64 MB)
Program
Program szkolenia dla powiatowej administracji geologicznej
22 września 2021 r. PROJEKTOWANIE I WYKONYWANIE PRAC GEOLOGICZNYCH
9.30 Przywitanie dr hab. prof. Instytutu Stanisław Wołkowicz (prowadzący spotkanie)
Wystąpienie Z-cy Dyrektora PIG-PIB ds. Badań i Rozwoju dr. Piotra Szreka
9.40 -10.20 prof. dr hab. Aleksander Lipiński Prawne przesłanki podejmowania robót geologicznych oraz dokumentowania ich wyników
10.20-10.40 mgr Magdalena Piątkowska Problemy dotyczące projektowania i dokumentowania prac geologicznych w zakresie planowania przestrzennego
10.45-11.10 mgr Magdalena Piątkowska Informacja geologiczna - aspekty administracyjno-prawne gromadzenia i udostępniania
11.10 - 11.35 mgr Justyna Pacuła Projekt robót geologicznych – weryfikacja zgodności projektów z przepisami prawa z punktu widzenia pracownika powiatowej administracji geologicznej
11.35 – 12.00 mgr Mariusz Dyka Dokumentacje z prac geologicznych - praktyczne aspekty sprawdzania zgodności dokumentacji z przepisami prawa oraz projektem robót geologicznych
12.00 – 12.30 Przerwa
12.30 – 12.50 dr Tomasz Wojciechowski, mgr Paweł Marciniec Projektowanie prac i robót geologicznych – możliwości realizacji i ograniczenia na terenach osuwiskowych
12.50 - 13.10 dr Marta Sokołowska, dr Edyta Majer Zasady projektowania prac i robót geologicznych na potrzeby określania warunków geologiczno-inżynierskich
13.10 - 13.30 mgr inż. Grzegorz Ryżyński Uwarunkowania prawne i perspektywy rozwoju geotermii niskotemperaturowej
13.30 – 13.50 dr hab. prof. Instytutu Stanisław Wołkowicz Atlasy geochemiczne
13.50 – 14.30 Dyskusja i podsumowanie I dnia warsztatów
23 września 2021 r. INFORMACJA GEOLOGICZNA
9.30 Przywitanie dr hab. prof. Instytutu Stanisław Wołkowicz (prowadzący spotkanie)
9.35 -10.00 mgr Michał Sokołowski Gromadzenie, archiwizowanie i udostępnianie informacji geologicznej w Narodowym Archiwum Geologicznym.
10.00 -10.25 mgr Agata Fudała Informacja geologiczna gromadzona na szczeblu powiatowym – praktyczne zasady prowadzenia archiwów.
10.25.-10.50 mgr Wojciech Paciura, mgr Dominik Stańczuk Centralna Baza Danych Geologicznych – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji geologicznej.
10.50.-11.25 mgr Dariusz Brzeziński, mgr Martyna Czapigo-Czapla, mgr inż. Joanna Fabiańczyk, mgr Agnieszka Malon, mgr inż. Michał Woroszkiewicz System Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS - informacje o złożach kopalin.
11.25 – 12.00 mgr Elwira Drążek, dr Ludwina Jarzynowska, mgr inż. Michał Woroszkiewicz System Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS - Rejestr obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla
12.00 – 12.30 Przerwa
12.30 -13.15 dr Piotr Herbich, mgr Grzegorz Mordzonek, mgr Magdalena Nidental, mgr Aleksandra Paszkiewicz, mgr Sylwiusz Pergół, mgr Agnieszka Piasecka, mgr Monika Połujan-Kowalczyk, mgr Elżbieta Przytuła, mgr Magdalena Regulska, mgr inż. Dorota Węglarz Bazy danych hydrogeologicznych – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji
13.15 -13.35 mgr Dorota Palak-Mazur, mgr Anna Mikołajczyk, dr inż. Anna Kuczyńska Baza Danych Monitoringu Wód Podziemnych – zakres i zasady udostępniania zgromadzonych informacji
13.35 -13.55 mgr Krzysztof Majer, mgr Izabela Samel, mgr Malwina Judkowiak, mgr Michał Jaros, dr Edyta Majer Baza Danych Geologiczno - Inżynierskich (BDGI): Zbiór cyfrowych danych o podłożu budowlanym - problematyka i możliwości
13.55.- 14.15 mgr Grzegorz Ryżyński Źródła informacji geologicznej wykorzystywanej do projektowania otworowych wymienników ciepła
14.15 - 14.35 dr Jan Krawczewski, dr Olimpia Kozłowska, mgr Barbara Palacz Dane geośrodowiskowe - zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji
14.35 - 15.00 Dyskusja i podsumowanie warsztatów
Program szkolenia dla wojewódzkiej administracji geologicznej
13 października 2021 r. PROJEKTOWANIE I WYKONYWANIE PRAC GEOLOGICZNYCH
9.30 Przywitanie dr hab. prof. Instytutu Stanisław Wołkowicz (prowadzący spotkanie)
Wystąpienie Z-cy Dyrektora PIG-PIB ds. Badań i Rozwoju dr. hab. Piotra Szreka
9.40 -10.20 prof. dr hab. Aleksander Lipiński Prawne przesłanki podejmowania robót geologicznych oraz dokumentowania ich wyników
10.20.-10.45 mgr Magdalena Piątkowska Problemy dotyczące projektowania i dokumentowania prac geologicznych w zakresie planowania przestrzennego
10.45-11.10 mgr Magdalena Piątkowska Informacja geologiczna - aspekty administracyjno-prawne gromadzenia i udostępniania
11.10 - 11.35 dr Marek Kachnic Projekt robót geologicznych – weryfikacja zgodności projektów z przepisami prawa z punktu widzenia pracownika wojewódzkiej administracji geologicznej
11.35 – 12.00 mgr Mariusz Dyka Dokumentacje z prac geologicznych - praktyczne aspekty sprawdzania zgodności dokumentacji z przepisami prawa oraz projektem robót geologicznych
12.00 – 12.30 Przerwa
12.30 – 12.50 dr Tomasz Wojciechowski mgr Paweł Marciniec Projektowanie prac i robót geologicznych – możliwości realizacji i ograniczenia na terenach osuwiskowych
12.50 - 13.10 dr Marta Sokołowska, dr Edyta Majer Zasady projektowania prac i robót geologicznych na potrzeby określania warunków geologiczno-inżynierskich
13.10 -13.30 mgr inż. Grzegorz Ryżyński Uwarunkowania prawne i perspektywy rozwoju geotermii niskotemperaturowej
13.30 – 13.50 mgr inż. Grzegorz Ryżyński Źródła informacji geologicznej wykorzystywanej do projektowania otworowych wymienników ciepła
13.50 – 14.10 mgr inż. Zbigniew Będkowski Praktyczne aspekty projektowania prac i robót geologicznych w celu poszukiwania i rozpoznawania złóż odkrywkowych
14.10 – 14.30 Dyskusja i podsumowanie I dnia warsztatów
14 października 2021 r. INFORMACJA GEOLOGICZNA
9.30 Przywitanie dr Olimpia Kozłowska (prowadząca spotkanie)
9.35 -10.00 mgr Michał Sokołowski Gromadzenie, archiwizowanie i udostępnianie informacji geologicznej w Narodowym Archiwum Geologicznym
10.00 -10.25 mgr Agata Fudała Informacja geologiczna gromadzona na szczeblu powiatowym i wojewódzkim – praktyczne zasady prowadzenia archiwów
10.25.-10.50 mgr Wojciech Paciura, mgr Dominik Stańczuk Centralna Baza Danych Geologicznych – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji geologicznej.
10.50.-11.25 mgr Dariusz Brzeziński, mgr Martyna Czapigo-Czapla, mgr inż. Joanna Fabiańczyk, mgr Agnieszka Malon, mgr inż. Michał Woroszkiewicz System Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS - informacje o złożach kopalin.
11.25 – 12.00 mgr Elwira Drążek, dr Ludwina Jarzynowska, mgr inż. Michał Woroszkiewicz System Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS - Rejestr obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla
12.00 – 12.30 Przerwa
12.30 -13.15 dr Piotr Herbich, mgr Grzegorz Mordzonek, mgr Magdalena Nidental, mgr Aleksandra Paszkiewicz, mgr Sylwiusz Pergół, mgr Agnieszka Piasecka, mgr Monika Połujan-Kowalczyk, mgr Elżbieta Przytuła, mgr Magdalena Regulska, mgr inż. Dorota Węglarz Bazy danych hydrogeologicznych – zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji
13.15 -13.35 mgr Dorota Palak-Mazur, mgr Anna Mikołajczyk, dr inż. Anna Kuczyńska Baza Danych Monitoringu Wód Podziemnych – zakres i zasady udostępniania zgromadzonych informacji
13.35 -13.55 mgr Krzysztof Majer, mgr Izabela Samel, mgr Malwina Judkowiak, mgr Michał Jaros, dr Edyta Majer Baza Danych Geologiczno - Inżynierskich (BDGI): Zbiór cyfrowych danych o podłożu budowlanym – problematyka i możliwości
13.55.- 14.15 mgr Barbara Palacz, dr Jan Krawczewski, dr Olimpia Kozłowska Dane geośrodowiskowe- zakres i udostępnianie zgromadzonej informacji
14.15 - 14.30 Dyskusja i podsumowanie warsztatów
2019
Warsztaty „Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowe zakresu hydrogeologii i ciepła Ziemi”
W dniach 5-6 czerwca 2019 r. w Lądku-Zdroju odbyły się warsztaty pt.: „Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowe zakresu hydrogeologii i ciepła Ziemi” w ramach realizowanego w PIG-PIB projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA serwis informacyjno-edukacyjny PIG-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa”, który finansowany jest ze środków NFOŚiGW. W szkoleniu udział wzięło ponad 70 osób reprezentujących zarówno administrację geologiczną, górniczą, jak również środowisko naukowe oraz branżowe. Zrealizowane warsztaty stanowią kontynuację dwudniowych szkoleń odbywających się w ubiegłych latach ramach ww. projektu. Zakres merytoryczny warsztatów przygotowany został w oparciu o przeprowadzone konsultacje z użytkownikami serwisu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”.
Informacje
Szkolenie otworzyła i uczestników przywitała dr Kamilla Olejniczak – kierownik projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”, która podkreśliła złożoność i wagę zagadnień będących przedmiotem szkolenia, omówiła program warsztatów oraz zachęciła uczestników warsztatów do aktywnego udziału w sesji referatowej i terenowej.
Następnie Pani dr Jolanta Maj, Zastępca Dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych z Ministerstwa Środowiska, powitała uczestników szkolenia i odczytała list Sekretarza Stanu, Głównego Geologa Kraju skierowany do Organizatorów i Uczestników warsztatów.
Dr Jolanta Maj odczytuje list Głównego Geologa Kraju do Uczestników i Organizatorów szkolenia
Uczestników szkolenia przywitał także mgr Roman Kaczmarczyk – Burmistrz Lądka-Zdroju, który otworzył sesję referatową. W swoim wystąpieniu dotyczącym odwiertu geotermalnego LZT-1 omówił szanse i zagrożenia związane z ww. inwestycją oraz podkreślił, że jednym z najistotniejszych działań samorządu jest ochrona wód leczniczych występujących na terenie Lądka-Zdroju.
Mgr Roman Kaczmarczyk, Burmistrz Lądka-Zdroju podczas wykładu
Kolejny referat pt. „Wody lecznicze i termalne - wybrane problemy” przedstawił prof. dr hab. Wojciech Ciężkowski z Politechniki Wrocławskiej.
Prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski podczas wygłaszania referatu
Prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. mgr Joanna Walaszczyk przedstawiła referat pt. „Czym jest współczesne uzdrowisko? Lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce i jego aktualny stan prawny”.
Mgr Joanna Walaszczyk Prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. podczas wygłaszania referatu
Druga część sesji referatowej poświęcona została geotermii niskotemperaturowej. Pierwsze dwa referaty wygłosili pracownicy PIG-PIB tj. „Uwarunkowania prawne geotermii niskotemperaturowej” przedstawił mgr inż. Grzegorz Ryżyński, a „Aspekty środowiskowe wykorzystania geotermii niskotemperaturowej” zaprezentował dr Maciej Kłonowski.
Mgr inż. Grzegorz Ryżyński podczas wygłaszania referatu
Dr Maciej Kłonowski podczas wygłaszania referatu
Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC” mgr inż. Paweł Lachman wygłosił referat pt. „Pompy ciepła – ich znaczenie, rynek w Polsce i perspektywy wzrostu”.
Mgr inż. Paweł Lachman podczas wygłaszania referatu
Trzecią część warsztatów rozpoczął dr Mariusz Socha, który omówił zagadnienia dotyczące wsparcia przez PIG-PIB rozwoju geotermii średniotemperaturowej oraz potencjał i perspektywy wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce.
Dr Mariusz Socha PIG-PIB podczas wygłaszania referatu
W trakcie tej części sesji poruszane były również problemy wynikające ze stosowania przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze w kontekście m.in. projektowania, dokumentowania i ochrony wód podziemnych, termalnych i leczniczych. Problematykę prawną przedstawiła i omówiła dr Teresa Jasiak-Taraziewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w referacie pt. „Wybrane problemy dotyczące postępowań administracyjnych z zakresu hydrogeologii w świetle ustawy prawo geologiczne i górnicze oraz kodeksu postępowania administracyjnego”.
Dr Teresa Jasiak-Taraziewicz podczas wygłaszania referatu
Ostatnie dwa referaty zaprezentowali pracownicy PIG-PIB. Dr Piot Herbich omówił formalno-prawne i merytoryczne aspekty bilansowania poboru wód przez ujęcia studzienne z dyspozycyjnymi i dostępnymi do zagospodarowania zasobami wód podziemnych. Z kolei dr Małgorzata Woźnicka przedstawiła uregulowania ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne w zakresie gospodarowania wodami podziemnymi.
Dr Piotr Herbich podczas wygłaszania referatu
Dr Małgorzata Woźnicka podczas wygłaszania referatu
Podczas sesji referatowej, w trakcie zaplanowanych trzech paneli dyskusyjnych, uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań prelegentom oraz przedstawiali swoje opinie i problemy. Zaprezentowane przez prelegentów zagadnienia stworzyły płaszczyznę do dyskusji, niekiedy burzliwej lecz merytorycznej, która często przenosiła się również w kuluary obrad.
Uczestnicy warsztatów podczas paneli dyskusyjnych
Uczestnicy warsztatów podczas paneli dyskusyjnych
W ramach sesji referatowej przygotowane zostało także stoisko wystawiennicze z udziałem pracowników PIG-PIB w roli ekspertów (mgr Izabella Gryszkiewicz, mgr inż. Grzegorz Różyński, dr Mariusz Socha, mgr Jadwiga Stożek), a uczestnicy szkolenia mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z pracownikami Instytutu. Z inicjatywy Dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych przygotowane zostały dla uczestników warsztatów publikacje z zakresu hydrogeologii i ciepła Ziemi zamówione w ostatnich latach przez Ministerstwo Środowiska.
Stoisko wystawiennicze
Na koniec sesji referatowej dr Kamillę Olejniczak podsumowała warsztaty, zaś dr Jolanta Maj rozdała uczestnikom szkolenia certyfikaty.
Uczestnicy szkolenia podczas rozdania certyfikatów
Uczestnicy szkolenia podczas rozdania certyfikatów
Z inicjatywy Burmistrza Pana Romana Kaczmarczyka dla uczestników warsztatów zorganizowane zostało zwiedzanie Lądka–Zdroju. Pan Grzegorz Szczygieł, Przewodnik Sudecki, Kierownik Wydziału Promocji, Turystyki i Uzdrowiska UMiG w Lądku-Zdroju przygotował wycieczkę pt. „Lądeckie termy na przestrzeni wieków”.
Uczestnicy warsztatów podczas zwiedzania Lądka-Zdroju
Uczestnicy warsztatów podczas zwiedzania Lądka-Zdroju
Kontynuacja zagadnień poruszonych w trakcie sesji referatowej miała miejsce w drugim dniu szkolenia podczas sesji terenowej, w ramach której uczestnicy szkolenia zobaczyli m.in. Przedszkole Publiczne w Lądku-Zdroju, na terenie którego znajduje się 9 płytkich (100 m) odwiertów geotermalnych oraz rozwiązania proekologiczne zastosowane w tym obiekcie.
Przedszkole Publiczne w Lądku-Zdroju
Przedszkole Publiczne w Lądku-Zdroju
Drugim punktem sesji terenowej było miejsce wykonania głębokiego na 2,5 km odwiertu poszukiwawczego LZT-1 (zrealizowanego w ramach przedsięwzięcia pn. „Poszukiwanie wód termalnych otworem LZT-1 w Lądku Zdroju”, które zostało zgłoszone do realizacji w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW pn. Geologia i górnictwo, część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych przez Gminę Lądek-Zdrój. Przedsięwzięcie to po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Środowiska zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Miejsce wykonania odwiertu LZT-1 - wykład prof. dr. hab. inż. W. Ciężkowskiego i Burmistrza Lądka- Zdroju mgr Romana Kaczmarczyka
W części Zdrojowej miasta zostały przedstawione przez Panią Prezes Joannę Walaszczyk oraz Panią Annę Ogórek kierownika zakładu górniczego obecnie eksploatowane ujęcia wód termalnych, leczniczych oraz baza zabiegowa Uzdrowiska Lądek-Długopole.
Joanna Walaszczyk oraz Anna Ogórek z uczestnikami sesji terenowej
Zwieńczeniem sesji terenowej był wykład prof. dr. hab. inż. Wojciecha Ciężkowskiego wygłoszony w XIX-wiecznym budynku „Zdroju Wojciech”, z zabytkowej niecki basenu termalnego, podczas którego uczestnicy warsztatów skorzystali z kąpieli leczniczej.
Uczestnicy szkolenia podczas wykładu prof. dr. hab. inż. Ciężkowskiego w basenie „Zdroju Wojciech”
Zorganizowane przez PIG-PIB spotkanie w formie warsztatów pozwoliło uczestnikom szkolenia nie tylko na zapoznanie się z teoretycznymi zagadnieniami, ale również z praktyczną stroną omawianej tematyki, a także na aktywny udział w trakcie paneli dyskusyjnych oraz podczas sesji terenowej.
Organizatorzy warsztatów składają serdeczne podziękowania Prezes Uzdrowiska Lądek –Długopole S.A Pani Joannie Walaszczyk oraz Burmistrzowi Lądka-Zdroju Panu Romanowi Kaczmarczykowi, a także pozostałym pracownikom ww. instytucji za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc przy organizacji szkolenia.
Tekst: Kamilla Olejniczak Zdjęcia: Joanna Krasuska, Paulina Kostrz-Sikora
Materiały
pdf Pobierz materiały >> (3.93 MB)
Prezentacje
-
pdf
Program warsztatów: Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowe z zakresu hydrogeologii i ciepła Ziemi
(401 KB)
-
pdf
Czym jest współczesne uzdrowisko? Lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce i jego aktualny stan prawny
(1.06 MB)
J. Walaszczyk -
pdf
Wody lecznicze i termalne - wybrane problemy
(3.24 MB)
W. Ciężkowski
-
pdf
Uwarunkowania prawne geotermii niskotemperaturowej
(2.88 MB)
G. Ryżyński
-
pdf
Aspekty środowiskowe wykorzystania geotermii niskotemperaturowej
(3.00 MB)
M. Kłonowski
-
pdf
Pompy ciepła - rynek w Polsce i analiza ekonomiczna
(2.24 MB)
P. Lachman
-
pdf
Potencjał i perspektywy wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. Wspieranie przez PIG-PIB rozwoju geotermii średniotemperaturowej
(3.73 MB)
M. Socha, I. Gryszkiewicz, J. Stożek
-
pdf
Wybrane problemy dotyczące postępowań administracyjnych z zakresu hydrogeologii w świetle ustawy prawo geologiczne i górnicze oraz kodeksu postępowania administracyjnego
(489 KB)
T. Jasiak-Taraziewicz
-
pdf
Formalno-prawne i merytoryczne aspekty bilansowania poboru wód przez ujęcia studzienne z dyspozycyjnymi i dostępnymi do zagospodarowania zasobami wód podziemnych
(1.43 MB)
P. Herbich
-
pdf
Uregulowania ustawy Prawo wodne z dnia 20.07.2017 r. w zakresie gospodarowania wodami podziemnymi
(775 KB)
M. Woźnicka
Prelegenci
Prof. dr hab. inż. WOJCIECH CIĘŻKOWSKI - jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej (1974). Od 1998 r. jest kierownikiem Zakładu Geologii i Wód Mineralnych na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, a w latach 2012-2016 pełnił także funkcję dziekana tego Wydziału. Główny kierunek jego zainteresowań to poszukiwanie, eksploatacja i ochrona wód leczniczych i termalnych Polski, z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod badań wód podziemnych. Jest autorem i współautorem ponad 250 prac naukowych, z czego ponad 150 opublikowano (w tym dziewięć książek, z których sześć pod jego redakcją naukową). Z prac niepublikowanych ok. 40 wdrożono do praktyki (m.in. dokumentację hydrogeologiczną złoża wód leczniczych Krynicy-Zdroju). Wypromował ośmiu doktorów. Jest członkiem wielu gremiów, m.in.: Komitetu Górnictwa PAN, Komitetu Nauk Geologicznych PAN, Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych oraz Głównej Geologicznej Komisji Egzaminacyjnej przy Ministrze Środowiska. Posiada uprawnienia geologa górniczego oraz geologiczne kat. IV.
Mgr IZABELLA GRYSZKIEWICZ - jest absolwentką Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność geologia inżynierska). W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe w realizacji projektów i dokumentacji z zakresu geologii złożowej, geotermii i ochrony środowiska. Od 2005 roku pracowała w Przedsiębiorstwie Geologicznym Polgeol S.A (od 2017 r. HPC Polgeol S.A.) kierując m.in. działem geologii złożowej i ochrony środowiska. Uczestniczyła w pełnym zakresie prac od momentu poszukiwania kopaliny aż do uzyskania koncesji na wydobycie kopaliny ze złoża, w tym wód termalnych (projekty robót geologicznych, dokumentacje geologiczne złoża kopaliny, projekty zagospodarowania złóż, decyzje środowiskowe, uzyskanie koncesji). Od 2018 r. jest zatrudniona w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z zagospodarowaniem wód podziemnych zaliczonych do kopalin. Koordynuje zadanie Państwowej Służby Geologicznej pn. „Prowadzenie Banku Danych Wód Podziemnych zaliczonych do Kopalin (solanki, wody lecznicze i termalne)”, a także bierze udział w zadaniu „Ocena potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych termalnych w wybranych obszarach zurbanizowanych wraz z analizą geośrodowiskowych oraz ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania”. Posiada uprawnienia geologiczne kategorii II, IV oraz VII.
Dr PIOTR HERBICH - absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studia na kierunku hydrogeologia ukończył w 1973 r., zaś stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w 1983 r. W latach 1973-2000 pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 r. jest zatrudniony w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Od 2001 r. jest Głównym koordynatorem Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000. Od 1992 jest członkiem Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych przy Ministrze Środowiska (od 2014 Zastępcą Przewodniczącego KDH). W latach 1999 – 2015 - członek Komisji Opracowań Kartograficznych przy Ministrze Środowiska, aktualnie - Komisji Opracowań Geologicznych w PIG-PIB. Od 2006 jest członkiem Sekcji Gospodarki Wodnej i Jakości Wód Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. Posiada uprawnienia do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi kat. V. Jest autorem i współautorem ponad 120 publikacji naukowych, poradników i instrukcji oraz ponad 200 dokumentacji, projektów badań, ekspertyz, opinii, ocen i raportów oddziaływania na środowisko w dziedzinie hydrogeologii i gospodarki wodnej, w tym – odwadniania kopalń odkrywkowych i jego wpływu na środowisko.
Dr TERESA JASIAK-TARAZIEWICZ - absolwentka Wydziału Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego; w roku 2003 uzyskała tytuł doktora nauk o Ziemi z zakresu hydrogeologii. Posiada uprawnienia geologiczne kategorii IV. W latach 2002-2005 była pracownikiem Wydziału Geologii Urzędu Wojewódzkiego. Od 2006 r. jest zatrudniona w Wydziale Geologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Kierownika Działu Koncesji Geologicznych i Hydrogeologii.
Mgr ROMAN KACZMARCZYK - absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu na kierunkach: zarządzanie przedsiębiorstwem oraz informatyka w zarządzaniu. W ciągu 25 lat pracy nabywał doświadczenia w zakresie zarządzania, marketingu oraz turystyki, prowadząc m in. własną firmę oferującą usługi informatyczne, internetowe, sieciowe i programistyczne dla firm. Współtwórca i operator serwisów internetowych reklamujących i promujących region Sudetów i Lądka-Zdroju. Funkcję Burmistrza Lądka-Zdroju pełni od 2014 r. Realizuje szereg działań w zakresie promowania i wdrażania elektromobilności. Jest także Członkiem Rady Programowej Programu Dolny Śląsk - Zielona Dolina Żywności i Zdrowia - jedynego w Polsce programu stanowiącego oficjalną strategię rozwoju regionu, osadzonego w Krajowej Inteligentnej Specjalizacji Żywność Wysokiej Jakości wpisanego do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Będąc aktywnie zaangażowany w poprawę warunków życia ludności na obszarach górskich w Sudetach jest także jednym z inicjatorów koncepcji stworzenia strategii rozwoju obszarów górskich na Dolnym Śląsku - Sudety 2030. Ściśle współpracuje ze Światowym Stowarzyszeniem Weteranów Misji Pokojowych ONZ. Ponadto podejmuje i koordynuje szeroko zakrojone działania promocyjne i inwestycyjne, w tym udziela się w wydarzeniach i inicjatywach promujących nie tylko Lądek-Zdrój, ale także region powiatu kłodzkiego - wysokiej jakości wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych, z których wiele ma charakter międzynarodowy. Jego osobistym staraniem Lądek-Zdrój został przyjęty w 2019 r. do prestiżowego stowarzyszenia Europejskich Historycznych Miast Termalnych (EHTTA).
Dr MACIEJ KŁONOWSKI - ukończył studia magisterskie na kierunku geologia w zakresie hydrogeologii na Uniwersytecie Wrocławskim w 1994 r. W latach 1994-1995 odbył studia na Wydziale Geologii University College Dublin na poziomie M.Sc., a w latach 1996-1997 był słuchaczem studiów podyplomowych „European Postgraduate Course in Environmental Management” na Wageningen Agricultural University, gdzie uzyskał stopień Master of Environmental Management. Studia doktoranckie odbył na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Oslo, tam też w 2005 r. obronił pracę doktorską. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe „Zarządzanie Projektem Badawczym i Komercjalizacja Wyników Badań” na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Dr Kłonowski od 1996 r. jest zatrudniony w Państwowowym Instytucie Geologicznym, przy czym w latach 2005-2009 był oddelegowany do pracy w Europejskim Stowarzyszeniu Służb Geologicznych EuroGeoSurveys na stanowisku asystenta Sekretarza Generalnego i doradcy naukowego. W latach 2009-2010 koordynował w PIG-PIB prace grup roboczych ds. nowego portalu internetowego i strategii działań na lata 2010–2015. Dr Kłonowski uczestniczył także w projektach międzynarodowych związanych z geotermią niskotemperaturową: TransGeoTherm, GeoPLASMA-CE, Geothermal4PL (koordynator projektu), MUSE (kierownik polskiej części projektu). Od 2014 r. realizował tematy związane m.in. z integracją danych złóż węglowodorów w Polsce, monitoringiem światowych działań składowania CO2, koncesjami węglowodorowymi oraz rozpoznaniem warunków i wykorzystaniem geotermii niskotemperaturowej w Polsce. Jest autorem recenzowanych artykułów naukowych (m.in. w: „Geological Quarterly”, „Environmental Geology”), konferencyjnych, a także recenzentem artykułów naukowych. W latach 2010-2016 koordynował realizacje Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W 2012 r. był członkiem Komitetu Organizacyjnego międzynarodowego seminarium “Ca and Mg in Groundwater – Distribution and Significance”, a w roku 2017 Światowego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Hydrogeologów. Od 2010 r. jest członkiem grupy roboczej Zarządzanie Danymi Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. W 2016 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla polskiej geologii”. Od roku 2000 posiada uprawnienia geologiczne kategorii V.
Mgr inż. PAWEŁ LACHMAN - absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej na kierunku inżynieria środowiska. W latach 1992-1994 zatrudniony jako specjalista ds. techniki grzewczej w firmie Hydrosolar w Krakowie. Od 1995 r. jest zatrudniony jako inżynier szkoleniowy w firmie Vaillant sp. z o.o. a później Vaillant Saunier Duval sp. z o.o. Posiada ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie z prowadzenia szkoleń dla instalatorów i projektantów branży grzewczej oraz OZE (termiczne kolektory słoneczne, pompy ciepła, układy hybrydowe pomp ciepła, kotły kondensacyjne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, systemy hydrauliczne c.o. ogrzewania i ciepłej wody użytkowej). Od 2011 roku pełni funkcję prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła czołowego stowarzyszenia branży pomp ciepła w Polsce. Koordynator i członek zespołu autorskiego branżowych wytycznych PORT PC w zakresie pomp ciepła cz. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. W latach 2011-2012 prowadził kursy certyfikowanego Instalatora OZE w zakresie pomp ciepła w ramach europejskiego systemu szkoleń „Instal+RES” (Politechnika Krakowska). Od 2014 r. prowadzi kursy certyfikowanego Europejskiego Instalatora OZE w zakresie pomp ciepła w ramach europejskiego systemu szkoleń „Eucert”.
ANNA OGÓREK - absolwentka Technikum Geodezyjnego ze specjalizacją geologa. Pracę zawodową rozpoczęła w Przedsiębiorstwie Geologicznym „Zachód Wrocław”. Od 1976 roku pracuje w Uzdrowisku „Lądek - Długopole” S.A. Od 1985 r. pełni funkcję Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego, do niedawna łącząc przeważnie te obowiązku z innymi na kierowniczych stanowiskach.
Mgr inż. GRZEGORZ RYŻYŃSKI - absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością geologia inżynierska. oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania ze specjalnością energooszczędne technologie w budownictwie. Doświadczenie w dokumentowaniu geologiczno-inżynierskim zdobył podczas pracy w Instytucie Techniki Budowlanej w latach 2006-2011. Od 2012 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym. Jest zaangażowany w działania Instytutu związane z geotermią niskotemperaturową (członek sieci badawczej COST GABI TU1405– Geothermal Energy Applications in Buildings and Infrastructure). Od roku 2017 koordynuje w PIG-PIB zadanie państwowej służby geologicznej pn.: „Ocena potencjału energetycznego i uwarunkowań środowiskowych dla wsparcia zrównoważonego rozwoju geotermii niskotemperaturowej”. Posiada kwalifikacje geologiczne kategorii VII.
Dr MARIUSZ SOCHA - absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalność: geologia złożowa i gospodarcza, a także absolwent studiów doktoranckich Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalność: wody termalne. Studia ukończył w 2008 r. broniąc rozprawę doktorską „Geośrodowiskowe uwarunkowania wykorzystania energii wód termalnych paleogeńsko-mezozoicznego zbiornika podhalańskiego” Od 2009 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym zajmując się zagadnieniami związanymi z oceną ryzyka geologicznego, zagospodarowaniem wód podziemnych zaliczonych do kopalin, a także ocenami opłacalności eksploatacji tego typu wód. Od 2017 r. kieruje Zespołem Wód Uznanych za Kopaliny w Programie Geologia Złożowa i Gospodarcza Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB. Koordynuje zadanie Państwowej Służby Geologicznej pn. „Ocena potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych termalnych w wybranych obszarach zurbanizowanych wraz z analizą geośrodowiskowych oraz ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania”. Jest zaangażowany w działania Instytutu związane z promocją wykorzystania potencjału energii geotermalnej. Uczestnik i prelegent na wielu konferencjach naukowych poświęconych tematyce geotermalnej. Brał udział między innymi w Pomorskich Dniach Energii 2018, Forum Przemysłu w Karpaczu, oraz targach POLEKO w Poznaniu. Współautor wielu publikacji z zakresu oceny możliwości wykorzystania wód termalnych. Od wielu lat związany z samorządem terytorialnym i pracą na rzecz społeczności lokalnych, w kadencji 2014-2018 radny Gminy Lesznowola.
Mgr JADWIGA STOŻEK - ukończyła w 2011 r. Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja: hydrogeologia). Od 2012 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z hydrogeologią wód zaliczonych do kopalin oraz wód zwykłych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów związanych z ich zagospodarowaniem i badaniami składu chemicznego wód leczniczych. Realizuje zadania Państwowej Służby Geologicznej w tematach pn. „Prowadzenie Banku Danych Wód Podziemnych zaliczonych do Kopalin (solanki, wody lecznicze i termalne)” oraz „Ocena potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych termalnych w wybranych obszarach zurbanizowanych wraz z analizą geośrodowiskowych oraz ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania”. Pełni funkcję administratora bazy danych Banku Danych Wód Podziemnych Zaliczonych do Kopalin (moduł Mineralne), działającej w ramach Systemu Przetwarzania Danych Państwowej Służby Hydrogeologicznej.
Mgr JOANNA WALASZCZYK - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Roberta Schumana w Strasburgu (Francja). Specjalista ds. polityk publicznych w Europie, zarządzania HR oraz pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym unijnych. Od stycznia 2019 r. Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Uzdrowiska Lądek – Długopole S.A. z siedzibą w Lądku-Zdroju. Wcześniej wieloletni pracownik samorządowy, obecnie od 2014 roku radna Rady Powiatu Kłodzkiego.
Dr MAŁGORZATA WOŹNICKA - absolwentka Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności hydrogeologia. Studia ukończyła w 1998 r, zaś stopień doktora uzyskała w 2004 r. Po kilkuletniej pracy na Wydziale Geologii UW od 2006 r. jest zatrudniona w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Początkowo zaangażowana była w prace w zakresie hydrogeologii regionalnej oraz kartografii hydrogeologicznej. Obecnie zajmuje się tematyką gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochrony oraz analizą ryzyka i zagrożeń dla wód podziemnych. Jest odpowiedzialna za koordynację i realizację zadań państwowej służby hydrogeologicznej, określonych w ustawie Prawo wodne. Aktualnie pełni funkcję kierownika Programu Hydrogeologia i Środowisko w PIG-PIB. Posiada uprawnienia geologiczne IV kategorii. Jest członkiem Komisji Opracowań Geologicznych w PIG-PIB oraz Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych działającej przy Ministrze Środowiska.
Kontakt
e-mail: powiaty@pgi.gov.pl
dr Joanna Fajfer
e-mail: joanna.fajfer@pgi.gov.pl
tel. (32) 296 48 40
mgr inż. Joanna Krasuska
e-mail: joanna.krasuska@pgi.gov.pl
tel. (22) 459 24 76
dr Kamilla Olejniczak
e-mail: kamilla.olejniczak@pgi.gov.pl
tel. 500 162 004
2018
Warsztaty „Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowo-społeczne odkrywkowej eksploatacji kopalin”
W dniach 3-4 października 2018 r. w Bogatyni odbyły się warsztaty pt.: „Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowo-społeczne odkrywkowej eksploatacji kopalin”, zorganizowane w ramach realizowanego w PIG-PIB projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA serwis informacyjno-edukacyjny PIG-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa”. W szkoleniu udział wzięło ponad 70 osób reprezentujących zarówno administrację geologiczną, górniczą, jak również środowisko naukowe oraz branżowe. Zrealizowane warsztaty stanowią kontynuację dwudniowych szkoleń odbywających się w ubiegłych latach ramach w/w projektu. Zakres merytoryczny warsztatów przygotowany został w oparciu o przeprowadzone konsultacje z użytkownikami serwisu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”.
Informacje
W 2018 roku tematem przewodnim zorganizowanego przez PIG-PIB szkolenia były aspekty administracyjno-prawne i społeczno-środowiskowe odkrywkowej eksploatacji kopalin. Szkolenie otworzyła i uczestników przywitała dr Kamilla Olejniczak – kierownik projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”, która podkreśliła złożoność i wagę zagadnień będących przedmiotem szkolenia, omówiła program warsztatów oraz zachęciła uczestników warsztatów do aktywnego udziału w sesji referatowej i terenowej.
Następnie uczestników szkolenia przywitał mgr inż. Leszek Sondaj – Dyrektor PGE GiEK S.A. Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów, który otworzył sesję referatową. W swoim wystąpieniu zaprezentował historię eksploatacji węgla brunatnego na terenach KWB Turów oraz podkreślił, że jednym z najistotniejszych działań obok priorytetowego wydobycia węgla w Oddziale KWB Turów jest ochrona środowiska, w tym rekultywacja obszarów pogórniczych, oczyszczanie wód pokopalnianych oraz zmniejszenie emisji hałasu. Z kolei współpraca z partnerami społecznymi stanowi kluczowy czynnik powodzenia podejmowanych przez Kopalnię projektów rozwojowych. Pan Dyrektor Leszek Sondaj omówił także program sesji terenowej, która odbyła się następnego dnia szkolenia.
Mgr inż. Leszek Sondaj Dyrektor PGE GiEK S.A. Odział KWB Turów podczas wygłaszania referatu
Kolejny referat przestawił pracownik PIG-PIB dr Jacek Kasiński, który jako współautor referatu z mgr Pawłem Urbańskim scharakteryzował potencjał surowcowy złóż węgla brunatnego zlokalizowanych na terenie kraju, w tym ich lokalizacje, zasoby udokumentowane i perspektywiczne oraz możliwości eksploatacji metodami niekonwencjonalnymi.
Dr Jacek Kasiński PIG-PIB podczas wygłaszania referatu
Natomiast wpływ odkrywkowej eksploatacji kopalin na środowisko, obejmujący swoim zasięgiem zarówno oddziaływanie bezpośrednie i pośrednie, stanowił temat wykładu przedstawionego przez dr hab. inż. Jacka Szczepińskiego – Dyrektora „Poltegor Instytutu” Instytutu Górnictwa Odkrywkowego.
Dr hab. inż. Jacek Szczepiński Dyrektor Poltegor–Instytut Instytut Górnictwa Odkrywkowego podczas wygłaszania referatu
W drugiej części szkolenia wygłoszony został przez pracowników PIG-PIB – dr Małgorzatę Woźnicką oraz dr Piotra Herbicha referat pt. „Badania państwowej służby hydrogeologicznej w obszarze górnictwa odkrywkowego” . W swoim wystąpieniu przedstawili oni zagadnienia dotyczące dokumentowania i bilansowania zasobów wód podziemnych, ocenę stanu ilościowego JCWPd, oddziaływania odkrywki na stan wód podziemnych scharakteryzowali rolę monitoringu badawczego w rejonach górnictwa odkrywkowego.
Dr Małgorzata Woźnicka PIG-PIB podczas wygłaszania referatu
Dr Piotr Herbich PIG-PIB podczas wygłaszania referatu
Zagadnienia społeczne, w tym analizę konfliktów społecznych generowanych przez górnictwo i możliwości ich zapobiegania oraz łagodzenia zaprezentował uczestnikom spotkania dr hab. inż. Wojciech Naworyta pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Dr hab. inż. Wojciech Naworyta Akademia Górniczo–Hutnicza w Krakowie podczas wygłaszania referatu
W trakcie tej sesji poruszane były również problemy wynikające ze stosowania przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze w kontekście m.in.: określenia rodzaju dokumentowania kopaliny, zasad dotyczących ustalenia wysokości wynagrodzenia za ustanowienie użytkowania górniczego czy rozliczenia strat w celu prawidłowego określenia wielkości opłaty eksploatacyjnej. Problematykę prawną przedstawił i omówił Geolog Wojewódzki mgr inż. Waldemar Kaźmierczak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Mgr inż. Waldemar Kazimierczak Geolog Wojewódzki Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podczas wygłaszania referatu
Ostatnia część sesji referatowej poświęcona została zagadnieniom związanym z dokumentowaniem złóż, eksploatacji kopalin na podstawie koncesji „starościańskiej” oraz rekultywacji i zagospodarowaniu gruntów przekształconych w wyniku odkrywkowej działalności górniczej. Pan mgr Roman Różniak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przedstawił problemy dotyczące dokumentowania złóż. Omawiane były m.in. następujące kwestie: podział i łączenie złóż, przerosty w złożu a straty w zasobach przemysłowych czy tez dolna granica złoża a przybierki.
Mgr Roman Różniak Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podczas wygłaszania referatu
Następnie Pan mgr Mariusz Dyka przedstawił współdziałanie geologa powiatowego z innymi organami administracji w postępowaniu koncesyjnym w aspekcie uzyskania dodatkowych decyzji czy zgód np. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach czy decyzji dotyczącej wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej.
Mgr Mariusz Dyka Starostwo Powiatowe w Gliwicach podczas wygłaszania referatu
Ostatnim wystąpieniem kończącym sesję referatową był wykład poświęcony rekultywacji terenów po odkrywkowej eksploatacji górniczej. Pani mgr inż. Jolanta Pargieła ze Starostwa Powiatowego w Staszowie omówiła aspekty prawne związane z prowadzeniem rekultywacji terenów pogórniczych oraz przedstawiła najczęstsze problemy z jakimi borykają się pracownicy starostw, podczas prowadzonych postępowań administracyjnych, związanych z wydawaniem decyzji w zakresie rekultywacji.
Mgr inż. Jolanta Pargieła Starostwo Powiatowe w Staszowie podczas wygłaszania referatu
Podczas sesji referatowej, w trakcie zaplanowanych trzech paneli dyskusyjnych, uczestnicy spotkania, mieli możliwość zadawania pytań prelegentom oraz przedstawiali swoje opinie i problemy. Zaprezentowane przez prelegentów zagadnienia stworzyły płaszczyznę do dyskusji, niekiedy burzliwej, lecz merytorycznej, która często przenosiła się również w kuluary obrad.
Uczestnicy warsztatów podczas paneli dyskusyjnych
Na koniec sesji referatowej podsumowane zostały warsztaty oraz Dyrektor PGE GiEK S.A. Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów mgr inż. Leszek Sondaj rozdał uczestnikom szkolenia certyfikaty.
Dyrektor Leszek Sondaj wręcza certyfikaty uczestnikom warsztatów
Dyrektor Leszek Sondaj wręcza certyfikaty uczestnikom warsztatów
Kontynuacja zagadnień poruszonych podczas sesji referatowej miała miejsce w drugim dniu szkolenia na wycieczce terenowej, która odbyła się na terenie PGE GiEK S.A. Oddział Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Uczestnicy warsztatów zapoznali się w praktyce z procesem rekultywacji zwału zewnętrznego w kierunku leśnym oraz terenu wokół zbiornika retencyjnego. Teren ten poddany został rekultywacji biologicznej również w kierunku leśnym. Ponadto zaprezentowano również miejsce odzysku odpadów – popiołów z elektrowni- w procesie wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych odpadami.
Widok odkrywki KWB Turów
Widok odkrywki KWB Turów
Widok odkrywki KWB Turów
Uczestnicy warsztatów na tle odkrywki KWB Turów
Uczestnicy podczas sesji terenowej, punkt widokowy odkrywki KWB Turów
Widok zrekultywowanego zwałowiska zewnętrznego w kierunku leśnym KWB Turów
Uczestnicy szkolenia na tle zrekultywowanego zwałowiska zewnętrznego KWB Turów
Uczestnicy warsztatów oglądają w siedzibie KWB Turów wystawę poświęconą kopalni i eksploatacji węgla brunatnego
Zorganizowane przez PIG-PIB spotkanie w formie warsztatów pozwoliło uczestnikom szkolenia nie tylko na zapoznanie się z teoretycznymi zagadnieniami, ale również z praktyczną stroną omawianej tematyki, a także na aktywny ich udział w trakcie paneli dyskusyjnych oraz podczas sesji terenowej.
Materiały
pdf
Pobierz materiały >>
(20.65 MB)
Prezentacje
-
pdf
Program warsztatów
(654 KB)
-
pdf
Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowo-społeczne odkrywkowej eksploatacji kopalin KWB Turów - historia i przyszłość najstarszej polskiej kopalni odkrywkowej
(5.39 MB)
L. Sondaj
-
pdf
Złoża węgla brunatnego w Polsce i ich potencjał surowcowy
(2.68 MB)
J. Kasiński, P. Urbański
-
pdf
Wpływ odkrywkowej eksploatacji kopalin na środowisko
(3.21 MB)
J. Szczepiński
-
pdf
Badania państwowej służby hydrogeologicznej w obszarze górnictwa odkrywkowego
(3.90 MB)
P. Herbich, M. Woźnicka
-
pdf
Aspekty społeczne związane z działalnością górniczą
(2.04 MB)
W. Naworyta
-
pdf
Praktyczne problemy wynikające ze stosowania przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze z punktu widzenia geologa wojewódzkiego
(383 KB)
W. Kaźmierczak
-
pdf
Wybrane zagadnienia związane z dokumentowaniem kopalin
(541 KB)
R. Różniak
-
pdf
Eksploatacja kopalin na podstawie koncesji "Starościańskiej"
(564 KB)
M. Dyka
-
document
Rekultywacja i zagospodarowanie gruntów przekształconych w wyniku odkrywkowej eksploatacji kopalin na podstawie koncesji udzielonej przez Starostę
(907 KB)
J. Pargieła
Prelegenci
Mgr MARIUSZ DYKA jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologia. Jest wieloletnim pracownikiem administracji rządowej i samorządowej, obecnie jest Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gliwicach oraz Geologiem Powiatowy w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Posiada uprawnienia geologiczne z zakresu hydrogeologii kategorii V, geologii inżynierskiej kategorii VII, geologii złożowej kategorii III. Z ramienia Powiatu Gliwickiego jest przewodniczącym Komisji Ekologii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz członkiem Komisji Geologii i Górnictwa Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Jest członkiem Stowarzyszenia Hydrogeologów Polskich oraz był wieloletnim członkiem Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry przy Dyrektorze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz członkiem Regionalnej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Katowicach. Prowadzi szkolenia z zakresu ochrony środowiska i geologii, publikuje artykuły dotyczące w/w tematyki między innymi w czasopismach „Surowce i maszyny budowlane” oraz „Kruszywa”.
Dr PIOTR HERBICH jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studia na kierunku hydrogeologia ukończył w 1973 r., zaś stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w 1983 r. W latach 1973-2000 pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 r. jest zatrudniony w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Od 2001 r. jest Głównym koordynatorem Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000. Od 1992 jest członkiem Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych przy Ministrze Środowiska (od 2014 Zastępcą Przewodniczącego KDH). W latach 1999 – 2015 - członek Komisji Opracowań Kartograficznych przy Ministrze Środowiska, aktualnie - Komisji Opracowań Geologicznych w PIG-PIB. Od 2006 jest członkiem Sekcji Gospodarki Wodnej i Jakości Wód Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. Posiada uprawnienia do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi kat. V. Jest autorem i współautorem ponad 120 publikacji naukowych, poradników i instrukcji oraz ponad 200 dokumentacji, projektów badań, ekspertyz, opinii, ocen i raportów oddziaływania na środowisko w dziedzinie hydrogeologii i gospodarki wodnej, w tym – odwadniania kopalń odkrywkowych i jego wpływu na środowisko.
Dr JACEK KASIŃSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności geologia stratygraficzno-poszukiwawcza. Od roku 1979 pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym, zajmując się przede wszystkim problematyka złóż węgla brunatnego. Przez kilkanaście lat pełnił funkcje kierownika Pracowni Geologii Złóż Węgla Brunatnego. Brał udział w realizacji szeregu międzynarodowych programów badawczych dotyczących złóż węgla brunatnego, m.in. we współpracy ze służbami geologicznymi Niemiec, Chin i Stanów Zjednoczonych. Jest autorem lub współautorem kilku opracowań syntetycznych na temat złóż węgla brunatnego, m.in. „Węgiel kamienny i węgiel brunatny” (w „Atlasie zasobów surowców i odpadów mineralnych oraz zagrożeń środowiska w układzie gminnym”), „Atlas geologiczny trzeciorzędowej asocjacji brunatnowęglowej w polskiej części niecki żytawskiej”, „Mining and processing waste as a potential environmental hazard in Poland”, „Waloryzacja i ranking złóż węgla brunatnego w Polsce”, „Potencjał zasobowy węgla brunatnego w Polsce i możliwości jego wykorzystania” oraz „Atlas złóżwęgla brunatnego i obszarów prognostycznych w Polsce (w druku). Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji (w tym ponad 100 dotyczących złóż węgla brunatnego) i licznych opracowań archiwalnych, w tym dokumentacji złóż węgla brunatnego.
Mgr inż. WALDEMAR BOGDAN KAŹMIERCZAK jest absolwentem Wydziału Górnictwa i Geologii, Politechniki Wrocławskiej, od 1997 roku zatrudniony był w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim na stanowisku inspektora. W zakresie swoich obowiązków sprawował nadzór i kontrole w zakładach górniczych, dla których wojewoda był organem nadzoru geologicznego. W 1999 r. uzyskał kwalifikację do zatrudnienia na stanowisku Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego w zakładach górniczych odkrywkowych wydobywających kopaliny pospolite bez użycia materiałów wybuchowych. W 2001 r. uzyskał kwalifikację do zatrudnienia na stanowisku osoby średniego dozoru ruchu specjalności górniczej oraz górniczej techniki strzałowej w zakładach górniczych odkrywkowych. W 2006 został zatrudniony w Urzędzie Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na stanowisku głównego specjalisty. W zakresie jego obowiązków był nadzór i kontrole w zakresie wykonywania przez przedsiębiorcę uprawnień z tytułu koncesji na eksploatacje kopalin. Od 2011 r. sprawuje funkcje Geologa Województwa Dolnośląskiego i jednocześnie Dyrektora Wydziału Geologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Posiada upoważnienie do wydawania w imieniu marszałka decyzji (koncesji) wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.2017.2126 t.j.), do sprawowania nadzoru i kontroli w zakresie wykonywania przez przedsiębiorców uprawnień z tytułu koncesji oraz nadzoru nad projektowaniem prac geologicznych.
Dr hab. inż. WOJCIECH NAWORYTA jest adiunktem w Katedrze Górnictwa Odkrywkowego AGH w Krakowie. Doktorat w TU Bergakademie Freiberg w RFN w dziedzinie prognozowania wpływu eksploatacji podziemnej na powierzchnię terenu. Specjalizuje się w dziedzinie modelowania złóż, projektowania górniczego oraz w dziedzinie szeroko pojętego wpływu górnictwa na środowisko w tym: przyrodę, krajobraz, społeczeństwo. Członek Society of Mining Professors, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wyceny Złóż Kopalin. W 2015-2016 członek Komisji Zasobów Kopalin. Ekspert zewnętrzny Komisji Europejskiej w procesie oceny projektów finansowanych w ramach programu Horizon 2020 Surowce i Środowisko. Kierownik zespołu wykonującego Projekt zagospodarowania złoża węgla brunatnego Gubin, Ościsłowo. Współautor raportów oddziaływania na środowisko dla eksploatacji węgla brunatnego i innych kopalin. Uczestniczył w akcji promocyjnej budowy kompleksu energetycznego na bazie złoża Gubin w cyklicznych audycjach Radia Zachód, gazetach o zasięgu krajowym regionalnych i lokalnych, w Senacie RP, na forum lokalnym, wojewódzkim i polsko-niemieckim.
Mgr inż. JOLANTA PARGIEŁA jest absolwentką Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i podyplomowych studiów w zakresie ,,Górnictwa odkrywkowego” oraz „Eksploatacji Ujęć Wód Podziemnych” na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Posiada uprawnienia geologiczne kat. III. Jest wieloletnim pracownikiem administracji samorządowej, od 2005 r. realizuje zadania administracji geologicznej, ochrony środowiska i rekultywacji., obecnie pełni funkcję Geologa Powiatowego i jest głównym specjalistą ds. ochrony środowiska w zakresie rekultywacji w Starostwie Powiatowy w Staszowie.
Mgr ROMAN RÓŻNIAK jest absolwentem Instytutu Nauk Geologicznych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał tytuł mgr geologii w specjalności stratygraficzno-poszukiwawczej. Od 1992 roku pracuje w branży związanej z surowcami mineralnymi. Doświadczenie zawodowe z dziedziny geologii złóż i górnictwa, zdobył podczas pracy w kopalniach surowców skalnych i kruszyw naturalnych oraz w organach nadzoru górniczego i administracji geologicznej, jako inspektor zakładów górniczych do spraw geologii w Okręgowym Urzędzie Górniczym we Wrocławiu oraz Kierownik Działu Geologii Złożowej w Wydziale Geologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Mgr inż. LESZEK SONDAJ jest absolwentem Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej na kierunku górnictwo i geologia w zakresie technika odkrywkowej eksploatacji złóż oraz studiów podyplomowych w zakresie: problemów geologii inżynierskiej i geotechniki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony środowiska Akademii Hutniczo-Górniczej w Krakowie, zarządzania przez koszty na Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu i zarządzania procesami produkcyjnymi i finansowymi w górnictwie węgla brunatnego na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Jest wieloletnim pracownikiem Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W trakcie kariery zawodowej przechodził kolejne jej szczeble począwszy od referenta ds. technicznych na Oddziale zwałowania wewnętrznego, poprzez nadgórnika, sztygara zmianowego, zastępcy, a następnie sztygara oddziałowego, Kierownika Robót Górniczych Zwałowania, aż po Naczelnego Inżyniera Górniczego, a obecnie Dyrektora Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Posiada kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku Kierownika Ruchu Zakładu w zakładach górniczych odkrywkowych (OUG Wrocław nr rej. BWA/0013/155/07 z dnia 08-01-2008). Członek Rady Nadzorczej Bastgum Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Rogowcu oraz Prezes Zarządu Związku Pracodawców Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego. Aktywnie działa na forum Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego, w zakresie wypracowywania rozwiązań dotyczących branży przez trzy zainteresowane strony – rząd, pracodawców i związki zawodowe.
Dr hab. inż. JACEK SZCZEPIŃSKI jest absolwentem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku hydrogeologia i geologia inżynierska. Stopień Doktora oraz Doktora Habilitowanego Nauk Technicznych uzyskał na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Od 2013 roku pełni funkcję dyrektora "Poltegor - Instytut" Instytut Górnictwa Odkrywkowego we Wrocławiu. Jest autorem około 100 artykułów i komunikatów naukowych publikowanych w Polsce i za granicą dotyczących między innymi wpływu kopalń odkrywkowych na środowisko, zmian warunków hydrogeologicznych w rejonie kopalń, zagospodarowania wyrobisk poeksploatacyjnych oraz polityki dotyczącej przemysłu węglowego.
Mgr PAWEŁ URBAŃSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności geologia stratygraficzno-poszukiwawcza. Studia ukończył w 2005 r., a od 2006 r., jest zatrudniony w Państwowym Instytucie Geologicznym-Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Jest specjalistą w zakresie geologii stratygraficzno-poszukiwawczej, geologii złożowej i gospodarczej. Zajmuje się kartografią złożową i oceną zasobów złóż kopalin. Prowadzi i koordynuje badania w zakresie geologii węgla brunatnego oraz badania w zakresie mineralizacji kruszcowej. Sporządza projekty robót geologicznych, dokumentacje geologiczne, sprawozdania merytoryczne oraz finansowe z bieżących prac geologicznych. Posiada uprawnienia geologiczne w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin objętych własnością górniczą posiada kwalifikacje geologiczne kategorii II.
Dr MAŁGORZATA WOŹNICKA jest absolwentką Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności hydrogeologia. Studia ukończyła w 1998 r, zaś stopień doktora uzyskała w 2004 r. Po kilkuletniej pracy na Wydziale Geologii UW od 2006 r. jest zatrudniona w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Początkowo zaangażowana była w prace w zakresie hydrogeologii regionalnej oraz kartografii hydrogeologicznej. Obecnie zajmuje się tematyką gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochrony oraz analizą ryzyka i zagrożeń dla wód podziemnych. Jest odpowiedzialna za koordynację i realizację zadań państwowej służby hydrogeologicznej, określonych w ustawie Prawo wodne. Aktualnie pełni funkcję kierownika Programu Hydrogeologia i Środowisko w PIG-PIB. Posiada uprawnienia geologiczne IV kategorii. Jest członkiem Komisji Opracowań Geologicznych w PIG-PIB oraz Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych działającej przy Ministrze Środowiska.
Kontakt
e-mail: powiaty@pgi.gov.pl
dr Joanna Fajfer
e-mail: joanna.fajfer@pgi.gov.pl
tel. (32) 296 48 40
mgr inż. Joanna Krasuska
e-mail: joanna.krasuska@pgi.gov.pl
tel. (22) 459 24 76
dr Kamilla Olejniczak
e-mail: kamilla.olejniczak@pgi.gov.pl
tel. 500 162 004
2017
Warsztaty „Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowe terenów objętych ruchami masowymi Ziemi”
W dniach 17-18 maja 2017 r. w siedzibie Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie odbyły się warsztaty pt.: „Aspekty administracyjno-prawne i środowiskowe terenów objętych ruchami masowymi Ziemi” w ramach realizowanego w PIG-PIB projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA serwis informacyjno-edukacyjny PIG-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa”. W spotkaniu udział wzięło ponad 70 osób reprezentujących zarówno administrację geologiczną, jak również środowisko naukowe oraz branżowe.
Warsztaty te stanowią kontynuację spotkań dwudniowych (obejmujących sesję referatową oraz sesje terenową), adresowanych do użytkowników serwisu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”, zapoczątkowanych w ubiegłym roku w Oddziale Górnośląskim PIG-PIB w Sosnowcu. Są one następstwem cyklicznych spotkań, jednodniowych, które organizowane były przez PIG-PIB w Warszawie w ubiegłych latach. Obecna forma warsztatów obejmuje sesję referatową na której uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami merytorycznymi oraz sesję terenową stanowiącą praktyczny wkład w pogłębianie wiedzy uczestników. W oparciu o przeprowadzone konsultacje z użytkownikami serwisu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”, tegorocznym tematem przewodnim zorganizowanych warsztatów były zagadnienia dotyczące ruchów masowych Ziemi.
Informacje
Uczestników warsztatów powitała dr Kamilla Olejniczak – kierownik projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”, która przedstawiła program sesji referatowej i terenowej oraz zachęcała uczestników do dyskusji. Następnie, Zastępca Dyrektora PIG-PIB ds. służby geologicznej dr Edyta Majer przywitała uczestników szkolenia i otworzyła warsztaty, w słowach przewodnich przedstawiła złożoność problematyki inwestycyjnej na terenach objętych ruchami masowymi ziemi i życzyła zebranym owocnych obrad.
Zastępca Dyrektora PIG-PIB ds. służby geologicznej dr Edyta Majer podczas otwarcia warsztatów
Sesję referatową rozpoczął dr Janusz Jeziorski z Ministerstwa Środowiska, który wygłosił referat pt.: „Czy w zakresie ruchów masowych Ziemi są potrzebne zmiany legislacyjne?”
Dr Janusz Jeziorski z Ministerstwa Środowiska wygłaszający referat
Pierwszy blok tematyczny sesji referatowej dotyczył zasad dokumentowania ruchów masowych, postępowania w ocenie projektów i dokumentacji na obszarach osuwiskowych oraz dobrej praktyki dokumentowania geologicznego na terenach objętych ruchami masowymi. Autorami prezentacji byli pracownicy PIG-PIB dr Ziemowit Zimnal, mgr Paweł Marciniec, prof. dr hab. Antoni Wójcik, dr Zbigniew Frankowski.
W drugiej część sesji referatowej, omówiony został monitoring instrumentalny i nowe metody badań osuwisk oraz przedstawione zostały sukcesy i porażki w stabilizacji osuwisk, a także zaprezentowana została analiza i monitoring zjawisk geodynamicznych za pomocą badań geofizycznych – tomografia elektrooporowa ERT oraz georadar GPR. Drugi blok tematyczny przygotowali pracownicy PIG-PIB dr Tomasz Wojciechowski, dr Piotr Nescieruk, prof. dr hab. Antoni Wójcik oraz mgr inż. Hanna Bukowy-Olejnik i mgr Dawid Sowiński – GEOSOLUM S.C.
W trzecim bloku sesji referatowej Panowie mgr Paweł Marciniec i dr Tomasz Wojciechowski omówili System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) – etap III, a Pani mgr inż. Agnieszka Chećko z Urzędu Miejskiego w Jaworznie przedstawiła aspekty prawne i administracyjne związane z zagospodarowaniem terenów zagrożonych osuwaniem mas ziemnych, z perspektywy administracji geologicznej szczebla powiatowego.
Dr Tomasz Wojciechowski Kierownik Programu Geozagrożenia wygłaszający referat dotyczący SOPO
W trakcie sesji referatowej, przewidziane zostały panele dyskusyjne podczas których uczestnicy spotkania, mieli okazję zadawać pytania prelegentom oraz przedstawiać swoje opinie. Zaprezentowane zagadnienia podczas sesji referatowej stworzyły płaszczyznę do burzliwej dyskusji merytorycznej, zarówno na panelu dyskusyjnym jak i w kuluarach.
Uczestnicy warsztatów podczas panelu dyskusyjnego
Prof. dr hab. Antoni Wójcik i dr Edyta Majer podczas panelu dyskusyjnego
Na koniec sesji referatowej omówiona została wycieczka terenowa, podsumowane zostały warsztaty oraz Zastępca dyrektora PIG-PIB ds. służby geologicznej dr Edyta Majer rozdała uczestnikom szkolenia certyfikaty.
Kontynuacja zagadnień związanych z ruchami masowymi w praktyce (na przykładzie nowego, powstałego w 2010 r. osuwiska w Kłodnem, gmina Limanowa) oraz przykłady ich właściwego zabezpieczenia (osuwisko w Kurowie, gmina Chełmiec oraz osuwisko na górze św. Justa w Tęgoborzy, gmina Łososina Dolna) miała miejsce w drugim dniu warsztatów podczas sesji terenowej. Sesja ta rozpoczęła się w miejscowości Kłodne krótkim przedstawieniem zagadnień geologicznych prezentujących przyczyny powstania osuwiska oraz działań związanych z jego monitorowaniem.
Prof. dr hab. Antoni Wójcik, mgr Paweł Marciniec, dr Tomasz Wojciechowski prezentujący zagadnienia dotyczące osuwiska w Kłodnem
Uczestnicy sesji terenowej podczas prezentacji zagadnień dotyczące osuwiska w Kłodnem
Następnie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z efektem uaktywnienia się osuwiska w środowisku jak i samym osuwiskiem zlokalizowanym na południowych stokach góry Chełm.
Obiekty budowlane zniszczone przez osuwisko na stoku góry Chełm
Osuwisko na stoku góry Chełm
Uczestnicy sesji terenowej na stokach góry Chełm
Kolejnym etapem sesji terenowej, było przedstawienie przykładów zabezpieczeń osuwiska w Kurowie zlokalizowanego w rejonie drogi powiatowej nr 975 na odcinku Dąbrowa-Zakliczyn oraz osuwiska na górze św. Justa w Tęgoborzy przez które przebiega droga krajowa z Krakowa do Nowego Sącza oraz omówienie problematyki związanej z wyborem właściwej metody zabezpieczeń.
Zabezpieczenie osuwiska w Kurowie, które zlokalizowane jest w rejonie drogi powiatowej nr 975 na odcinku Dąbrowa-Zakliczyn
Prof.dr hab. Antoni Wójcik i mgr Paweł Marciniec prezentujący zagadnienia dotyczące osuwiska w Kurowie, które zlokalizowane jest w rejonie drogi powiatowej nr 975 na odcinku Dąbrowa-Zakliczyn
Prof. dr hab. Antoni Wójcik prezentuje zagadnienia dotyczące osuwiska na górze św. Justa w Tęgoborzy przez które przebiega droga krajowa z Krakowa do Nowego Sącza
Warsztaty te z jednej strony, przedstawiły zgromadzonym złożoność problematyki geologiczno-inżynierskiej i prawnej na terenach objętych ruchami masowymi w aspekcie ich ponownego zagospodarowania w procesie inwestycyjnym, natomiast z drugiej strony stworzyły możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce samorządowej. Przede wszystkim jednak stanowiły płaszczyznę wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami a ekspertami uczestniczącymi w szkoleniu.
Tekst: dr Kamilla Olejniczak, dr Joanna Fajfer
Zdjęcia: mgr inż. Joanna Krasuska, dr Joanna Fajfer
Materiały
pdf
Pobierz materiały >>
(6.54 MB)
Prezentacje
-
pdf
System Osłony PrzeciwOsuwiskowej (SOPO) - etap III
(3.25 MB)
P. Marciniec, T. Wojciechowski
-
pdf
Monitoring instrumentalny i nowe metody badań osuwisk
(8.03 MB)
T. Wojciechowski, P. Nescieruk -
pdf
Dobre praktyki dokumentowania na terenach objętych ruchami masowymi
(9.85 MB)
Z. Frankowski
-
pdf
Czy w zakresie ruchów masowych Ziemi potrzebne są zmiany legislacyjne?
(382 KB)
J. Jeziorski
-
pdf
Analiza i monitoring zjawisk geodynamicznych za pomocą badań geofizycznych - tomografia elektrooporowa ERT oraz georadar GPRH
(938 KB)
Bukowy-Olejnik, D. Sowiński
-
pdf
Aspekty prawne i administracyjne związane z zagospodarowaniem terenów zagrożonych osuwaniem mas ziemnych, z perspektywy administracji geologicznej w powiecie
(1020 KB)
A. Chećko -
pdf
Postępowanie w ocenie projektów i dokumentacji na obszarach osuwiskowych
(7.36 MB)
P. Marciniec, A. Wójcik -
pdf
Podstawy i zasady dokumentowania ruchów masowych
(7.46 MB)
Z. Zimnal, A. Wójcik
-
pdf
Osuwiska i zagrożenia budowli - sukcesy i porażki przy stabilizacji osuwisk w świetle wierceń i obserwacji inklinometrycznych
(11.25 MB)
A. Wójcik
Prelegenci
Mgr inż. HANNA BUKOWY-OLEJNIK posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i budownictwa. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii oraz Wyższej Szkoły Technicznej, studia inżynierskie na kierunku budownictwa. Posiada uprawnienia geologiczne kat. VII, XI i XII oraz certyfikat: „Ustalenie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych na podstawie aktualnych przepisów prawnych i wytycznych metodologicznych zawartych w normach Eurokodowskich” oraz certyfikat „ Projektowanie geotechniczne z wykorzystaniem wyników badań terenowych i laboratoryjnych wg Eurokodu 7*”. Hanna Bukowy-Olejnik posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. nadzór geotechniczny nad inwestycjami sporządzanie projektów uzdatniania pogórniczego terenu wraz z wykonywaniem robót w terenie: otwory uzdatniające i zatłaczanie zaczynu zestalającego. Jest współwłaścielką firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).
Mgr AGNIESZKA CHEĆKO posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii, geologii złóż i górnictwa, rekultywacji terenów pogórniczych oraz w pracy administracji geologicznej. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i podyplomowych studiów na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w zakresie ochrony zasobów mineralnych oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w zakresie koncesjonowania działalności eksploatacyjnej. W latach 1995 – 2000 była inspektorem Działu Górniczego Kopalni Piasku Szczakowa w Jaworznie. Od 2000 roku realizuje zadania administracji geologicznej szczebla powiatowego w Urzędzie Miejskim w Jaworznie. Obecnie pełni funkcję Geologa Powiatowego miasta Jaworzna i jest Kierownikiem Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Pani Agnieszka Chećko realizuje projekty związane z badaniami wód podziemnych i edukacją geologiczną. Jest członkiem Rady Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego, Rady Naukowej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Społecznej Rady Konsultacyjnej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Dr ZBIGNIEW FRANKOWSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności geologia inżynierska i hydrogeologia. Pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym, Centrum Geozagrożeń, Zespół Geologii Inżynierskiej. Prowadzi badania z zakresu metodyki badań polowych i interpretacji wyników. Jest współautorem wytycznych i instrukcji dotyczących dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla obiektów hydrotechnicznych, liniowych i energetycznych oraz wytycznych badań podłoża gruntowego różnymi metodami polowymi. Wykonał liczne opracowania (dokumentacje), których celem było ustalenie przydatności gruntów dla posadowienia różnych obiektów. Prace te dotyczyły między innymi elektrowni: Dolna Odra, Kozienice, Jaworzno III, Bełchatów i Żarnowiec, metra warszawskiego, kopalni odkrywkowych Machów i Adamów, zbiornika Włocławek. Od 1987 roku bierze udział w pracach badawczych dotyczących: poszukiwania perspektywicznych lokalizacji dla składowiska odpadów promieniotwórczych, oceny bezpieczeństwa Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie, monitoringu wybranych elementów środowiska w otoczeniu KSOP i geologicznej oceny projektowanych lokalizacji elektrowni jądrowej. Uczestniczył w pracach dotyczących ograniczenia zanieczyszczenia wód podziemnych. Jest współautorem kilku arkuszy Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1 : 50 000. Jest autorem i współautorem wielu ocen oddziaływania na środowisko projektowanych inwestycji i istniejących obiektów. Jest współautorem opracowań związanych z wykonywaniem map geologiczno-inżynierskich i instrukcji wykonywania atlasów geologiczno-inżynierskich przy wykorzystaniu techniki komputerowej. Brał udział w opracowaniu atlasów dla Warszawy, Katowic, Trójmiasta, Wrocławia, Jastrzębia Zdroju – Rybnika – Żor i Łodzi. Jest współautorem „Instrukcji sporządzania map warunków geologiczno-inżynierskich w skali 1 : 10 000 i większych dla potrzeb planowania przestrzennego w gminach”, PIG, 1999; „Zasad sporządzania dokumentacji geologiczno-inżynierskich”, Ministerstwo Środowiska, 1999; „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla celów likwidacji kopalń”, Ministerstwo Środowiska, 2009; „Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskich warunków posadowienia obiektów budownictwa morskiego i zabezpieczeń brzegu morskiego”, PIG–PIB, 2009 i „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb rekultywacji terenów zdegradowanych” PIG–PIB, 2012. "Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskiego", PIG-PIB, 2018; brał udział w opracowaniu wytycznych na potrzeby budowy i modernizacji infrastruktury kolejowej Igo-1 oraz wytycznych badań podłoża budowlanego w drogownictwie, 2016 - 2018 Jest autorem i współautorem kilkuset publikacji i opracowań dokumentujących podłoże budowli.
Dr JANUSZ JEZIORSKI jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego w dziedzinie geografia (specjalność: geomorfologia). Stopień doktora geologii (specjalność: kartografia geologiczna, stratygrafia czwartorzędu) uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geomorfologii, kartografii geologicznej i stratygrafii czwartorzędu. Był pracownikiem Państwowego Instytutu Badawczego – Państwowego Instytutu Geologicznego, Komitetu Badań Naukowych oraz Kancelarii Sejmu. Obecnie Pan Janusz Jeziorski zatrudniony jest w Ministerstwie Środowiska w Departamencie Nadzoru Geologicznego jako Radca Ministra.
Mgr PAWEŁ MARCINIEC jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1994 roku zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania z zakresu geologii Karpat i zapadliska przedkarpackiego. Współautor 6 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000 oraz 10 arkuszy Mapy Geologiczno – Gospodarczej Polski z obszaru Karpat. Od 2006 udział w projekcie System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO). Współautor Instrukcji MOTZ. Obecnie pracownik Programu Geozagrożenia PIG-PIB.
Dr PIOTR NESCIERUK jest absolwentem Instytutu Nauk Geologicznych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor Nauk o Ziemi w specjalności geologia regionalna. Od 1988 roku zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania z zakresu geologii Karpat i zapadliska przedkarpackiego. Koordynator regionu karpackiego i współautor 10 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000. Od 1997 roku zajmuje się problematyką osuwisk i zagrożeń z nimi związanych. Współautor Instrukcji MOTZ i metodyki badań monitoringu instrumentalnego osuwisk. Autor licznych publikacji związanych z problematyką nowoczesnych metod pomiarowych stosowanych do oceny geozagrożeń. Obecnie pracownik Programu Geozagrożenia PIG-PIB.
Dr ZBIGNIEW PERSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w roku 2000 obronił prace doktorska w dziedzinie Nauk o Ziemi. Pracował w Katedrze Geologii Podstawowej UŚ i na Wydziale Geodezji Matematycznej Uniwersytecie Technicznym w Delft (Holandia). Od 2010 zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania w zakresie teledetekcji a szczególnie interesują go zastosowania skaningu laserowego i satelitarna interferometria radarowa w monitorowaniu geozagrożeń. Od 2008 bierze udział w projekcie SOPO.
Mgr DAWID SOWIŃSKI posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i geofizyki. Jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii ze specjalnością geofizyka. Posiada uprawnienia geologiczne kat. X, XI i XII oraz uprawnienia niższego dozoru ruchu o specjalności geologicznej i hydrogeologicznej w zakładach wykonujących roboty geologiczne techniką wiertniczą tj. wierceń w ramach poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin do głębokości większych niż 500 m oraz w ramach wierceń geologiczno – inżynierskich i sejsmicznych. Pan Dawid Sowiński posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. Jest współwłaścielem firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).
Dr TOMASZ WOJCIECHOWSKI jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 2010 roku obronił pracę doktorską w zakresie wykorzystania nowoczesnych metod w badaniach osuwisk. Pracował w Katedrze Geologii Podstawowej UŚ, a od 2011 roku pracuje w PIG-PIB. Autor licznych publikacji w zakresie osuwisk i zagrożeń geologicznych. Współautor dokumentacji monitoringu osuwisk oraz Map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi. Od 2008 roku bierze udział w projekcie SOPO. Kierownik Programu Geozagrożenia. Koordynator ds. podatności i prognoz osuwiskowych.
Prof. dr hab. ANTONI WÓJCIK jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W PIG-PIB od 1972. Autor ponad 200 publikacji. Główny konsultant merytoryczny oraz weryfikator Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi oraz wieloletni koordynator Szczegółowej Mapy geologicznej Polski dla regionu karpackiego jak i współautor ponad 20 map geologicznych. Promotor prac magisterskich i doktorskich z zakresu problematyki osuwiskowej. Autor i współautora ponad 50 publikacji dotyczących osuwisk, w tym „Atlasu osuwisk małopolski”, Kopca Kościuszki i innych. Współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi i uczelnianymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
Dr ZIEMOWIT ZIMNAL jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1992 roku zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania z zakresu geologii czwartorzędu Karpat i zapadliska przedkarpackiego. Współautor 11 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50000. Od 2006 bierze udział w projekcie System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO). Współautor Instrukcji opracowania Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi (MOTZ). Obecnie pracownik Programu Geozagrożenia. Koordynator ds. aktualizacji map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi.
Kontakt
e-mail: powiaty@pgi.gov.pl
dr Joanna Fajfer
e-mail: joanna.fajfer@pgi.gov.pl
tel. (32) 296 48 40
mgr inż. Joanna Krasuska
e-mail: joanna.krasuska@pgi.gov.pl
tel. (22) 459 24 76
dr Kamilla Olejniczak
e-mail: kamilla.olejniczak@pgi.gov.pl
tel. 500 162 004
2016
Warsztaty „Aspekty geologiczno-środowiskowe terenów pogórniczych”
Ponad 70 osób, reprezentujących zarówno administrację geologiczną, jak i środowisko naukowe oraz branżowe, wzięło udział warsztatach pt. „Aspekty geologiczno-środowiskowe terenów pogórniczych”, zorganizowanych w dniach 21-22 września 2016 r. w siedzibie Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu. Warsztaty stanowiły kontynuację jednodniowych spotkań adresowanych do użytkowników serwisu informacyjno-edukacyjnego PIG-PIB „Geologia Samorządowa”, które odbywały się cyklicznie w ubiegłych latach. W tym roku organizatorzy wprowadzili nową formę warsztatów i oprócz jednodniowej sesji referatowej, na której przedstawili zagadnienia związane z problematyką terenów pogórniczych, zorganizowali drugiego dnia sesję terenową. W jej trakcie pokazali przykłady efektywnej rekultywacji i zapoznali uczestników warsztatów z metodyką wykonywania profilu georardarowego.
Informacje
Spotkanie otworzył dyrektor Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu i kierownik Programu Bezpieczeństwo Energetyczne – dr Janusz Jureczka. Po powitaniu gości dyrektor Jureczka przedstawił złożoność problematyki inwestycyjnej na terenach pogórniczych i życzył zebranym owocnych obrad. Dalszą część spotkania poprowadziła dr Kamilla Olejniczak – kierownik projektu Geologia Samorządowa.
Otwarcie warsztatów przez dr Janusza Jureczkę dyrektora Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu
Podczas sesji referatowej uczestnikom warsztatów zaprezentowano m.in.: zasady dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich na terenach pogórniczych, zagadnienia wpływu eksploatacji górniczej na stan podłoża gruntowego oraz na istniejące obiekty budowlane, a także omówiono możliwości adaptacji terenów inwestycyjnych objętych wpływem płytkiej eksploatacji górniczej, jak również przywracania im wartości użytkowych.
Uczestnicy warsztatów podczas sesji referatowej w Oddziale Górnośląskim Państwowego Instytutu Geologicznego
Dr Zbigniew Frankowski z PIG-PIB podczas dyskusji z uczestnikami warsztatów
Doskonałą płaszczyznę do ożywionej dyskusji merytorycznej, prowadzonej zarówno na panelu dyskusyjnym, jak i w kuluarach, stworzyło wystąpienie dotyczące kompetencji administracji geologicznej szczebla powiatowego w procesie inwestycyjnym, jakie wynikają z uregulowań prawnych. Sesję referatową zakończyła prezentacja dobrych praktyk zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych w odkrywkowych zakładach górniczych.
Rozdanie przez dr Janusza Jureczkę dyrektora Oddziału Górnośląskiego PIG-PIG certyfikatów uczestnikom warsztatów
Temat zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych po odkrywkowych zakładach górniczych kontynuowano podczas sesji terenowej w drugim dniu warsztatów. Sesja ta rozpoczęła się od zwiedzenia zakładu SIBELCO Poland Sp. z o.o. w Bukownie, gdzie uczestnikom szkolenia zaprezentowano wieloletni proces rekultywacji wyrobisk po eksploatacji piasku kwarcowego ze złoża Szczakowa oraz nowoczesny proces technologiczny wydobycia i przeróbki kruszywa, który spełnia wymagania odbiorców. Kolejnym punktem programu była wizyta w kamieniołomie Gródek, a następnie w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej „GEOsfera”, wybudowanym na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie. W trakcie zwiedzania ośrodka szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziła prezentacja wykonania profilu georadarowego i interpretacja uzyskanych wyników.
Rekultywacja na terenie kopalni piasku kwarcowego Szczakowa SIBELCO Poland Sp. z o.o. w Bukownie
Uczestnicy warsztatów zwiedzają zakład przeróbczy piasku kwarcowego SIBELCO Poland Sp. z o.o. w Bukownie
Uczestnicy warsztatów na terenie kopalni piasku kwarcowego Szczakowa SIBELCO Poland Sp. z o.o. w Bukownie
Wizyta w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej „Geosfera”. Eksponaty prezentuje kierownik ośrodka, mgr Agnieszka Chećko
Pokaz wykonywania profilu georadarowego w kamieniołomie Sadowa Góra w Jaworznie. Zajęcia prowadzą mgr inż. Hanna Bukowy-Olejnik i mgr Dawid Sowiński z GEOSOLUM S.C.
Warsztaty umożliwiły przede wszystkim wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami a ekspertami prowadzącymi szkolenie. A program warsztatów ukazał złożoność problematyki geologiczno-środowiskowej i prawnej na terenach pogórniczych przy czym objął wiele aspektów ich ponownego zagospodarowania w procesie inwestycyjnym, stwarzając w ten sposób możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce samorządowej.
Prelegenci
mgr inż. HANNA BUKOWY-OLEJNIK posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i budownictwa. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii oraz Wyższej Szkoły Technicznej, studia inżynierskie na kierunku budownictwa. Posiada uprawnienia geologiczne kat. VII, XI i XII oraz certyfikat: „Ustalenie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych na podstawie aktualnych przepisów prawnych i wytycznych metodologicznych zawartych w normach Eurokodowskich” oraz certyfikat „ Projektowanie geotechniczne z wykorzystaniem wyników badań terenowych i laboratoryjnych wg Eurokodu 7*”. Pani Hanna Bukowy-Olejnik posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. Prowadzi nadzór geotechniczny nad inwestycjami sporządzanie projektów uzdatniania pogórniczego terenu wraz z wykonywaniem robót w terenie: otwory uzdatniające i zatłaczanie zaczynu zestalającego. Jest współwłaścielką firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).
mgr AGNIESZKA CHEĆKO posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii, geologii złóż i górnictwa, rekultywacji terenów pogórniczych oraz w pracy administracji geologicznej. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i podyplomowych studiów na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w zakresie ochrony zasobów mineralnych oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w zakresie koncesjonowania działalności eksploatacyjnej. W latach 1995 – 2000 była inspektorem Działu Górniczego Kopalni Piasku Szczakowa w Jaworznie. Od 2000 roku realizuje zadania administracji geologicznej szczebla powiatowego w Urzędzie Miejskim w Jaworznie. Obecnie pełni funkcję Geologa Powiatowego miasta Jaworzna i jest Kierownikiem Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Pani Agnieszka Chećko realizuje projekty związane z badaniami wód podziemnych i edukacją geologiczną. Jest członkiem Rady Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego, Rady Naukowej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Społecznej Rady Konsultacyjnej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
mgr MARIUSZ DYKA posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii i ochrony środowiska oraz na stanowisku pracownika administracji rządowej i samorządowej. Jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii. Od X.1994-VI.1995r. pracował w Przedsiębiorstwie Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem Sp. z o.o. w Zabrzu, na stanowisku dozoru przy pracach związanych z gospodarowaniem odpadami górniczymi (składowanie i rekultywacja). Do IV.1999 r. był pracownikiem administracji rządowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w Wydziale Ochrony Środowiska. Obecnie pełni funkcję Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Gliwicach oraz Geologa Powiatowego w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Posiada uprawnienia geologiczne z zakresu hydrogeologii kategorii V, geologii inżynierskiej kategorii VII, geologii złożowej kategorii III. Z ramienia Powiatu Gliwickiego jest przewodniczącym Komisji Ekologii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz członkiem Komisji Geologii i Górnictwa Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry przy Dyrektorze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, jak również Regionalnej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Katowicach. Jest członkiem Stowarzyszenia Hydrogeologów Polskich. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń w których uczestniczą pracownicy zarówno branży komunalnej w tym wodociągowo kanalizacyjnej, pracownicy przemysłu (różne branże w tym branża energetyczna i górnictwo) jak i samorządowcy. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu: stosowania przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze, stosowania przepisów ustawy prawo wodne, zagadnień związanych z gospodarką odpadami, ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym, uwarunkowań prawnych prowadzenia prac rekultywacyjnych. Publikuje artykuły dotyczące w/w tematyki między innymi w czasopismach „Surowce i maszyny budowlane” oraz „Kruszywa”.
dr ZBIGNIEW FRANKOWSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności geologia inżynierska i hydrogeologia. Pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym, Centrum Geozagrożeń, Zespół Geologii Inżynierskiej. Prowadzi badania z zakresu metodyki badań polowych i interpretacji wyników. Jest współautorem wytycznych i instrukcji dotyczących dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla obiektów hydrotechnicznych, liniowych i energetycznych oraz wytycznych badań podłoża gruntowego różnymi metodami polowymi. Wykonał liczne opracowania (dokumentacje), których celem było ustalenie przydatności gruntów dla posadowienia różnych obiektów. Prace te dotyczyły między innymi elektrowni: Dolna Odra, Kozienice, Jaworzno III, Bełchatów i Żarnowiec, metra warszawskiego, kopalni odkrywkowych Machów i Adamów, zbiornika Włocławek. Od 1987 roku bierze udział w pracach badawczych dotyczących: poszukiwania perspektywicznych lokalizacji dla składowiska odpadów promieniotwórczych, oceny bezpieczeństwa Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie, monitoringu wybranych elementów środowiska w otoczeniu KSOP i geologicznej oceny projektowanych lokalizacji elektrowni jądrowej. Uczestniczył w pracach dotyczących ograniczenia zanieczyszczenia wód podziemnych. Jest współautorem kilku arkuszy Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1 : 50 000. Jest autorem i współautorem wielu ocen oddziaływania na środowisko projektowanych inwestycji i istniejących obiektów. Jest współautorem opracowań związanych z wykonywaniem map geologiczno-inżynierskich i instrukcji wykonywania atlasów geologiczno-inżynierskich przy wykorzystaniu techniki komputerowej. Brał udział w opracowaniu atlasów dla Warszawy, Katowic, Trójmiasta, Wrocławia, Jastrzębia Zdroju – Rybnika – Żor i Łodzi. Jest współautorem „Instrukcji sporządzania map warunków geologiczno-inżynierskich w skali 1 : 10 000 i większych dla potrzeb planowania przestrzennego w gminach”, PIG, 1999; „Zasad sporządzania dokumentacji geologiczno-inżynierskich”, Ministerstwo Środowiska, 1999; „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla celów likwidacji kopalń”, Ministerstwo Środowiska, 2009; „Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskich warunków posadowienia obiektów budownictwa morskiego i zabezpieczeń brzegu morskiego”, PIG–PIB, 2009 i „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb rekultywacji terenów zdegradowanych” PIG–PIB, 2012. "Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskiego", PIG-PIB, 2018; brał udział w opracowaniu wytycznych na potrzeby budowy i modernizacji infrastruktury kolejowej Igo-1 oraz wytycznych badań podłoża budowlanego w drogownictwie, 2016 - 2018 Jest autorem i współautorem kilkuset publikacji i opracowań dokumentujących podłoże budowli.
mgr inż. GRAŻYNA KACZMAREK posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii złóż i górnictwa oraz rekultywacji terenów pogórniczych. Jest absolwentką Wydziału Geodezji Górniczej i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Od 1995-2006 była pracownikiem, a następnie w latach 2006-2014 kierownikiem działu mierniczo-geologicznego zakładu górniczego „Kopalnia Piasku Szczakowa w Jaworznie”. Od 2014 roku jest pracownikiem Sibelco Poland Sp. z o.o. w Bukownie, zatrudnionym na stanowisku kierownika działu zrównoważonego rozwoju w Polsce. Firma Sibelco zajmuje się eksploatacją i przeróbką kruszyw na całym świecie, od roku 2013 firma rozpoczęła działalność w Polsce tj. w Tomaszowie Mazowieckim i Bukownie. Pani Grażyna Kaczmarek posiada uprawnienia mierniczego górniczego w odkrywkowych zakładach górniczych, nadane przez. Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz zajmuje się obsługą mierniczą zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi tj. wody mineralne i wody termalne.
mgr DAWID SOWIŃSKI posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i geofizyki. Jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii ze specjalnością geofizyka. Posiada uprawnienia geologiczne kat. X, XI i XII oraz uprawnienia niższego dozoru ruchu o specjalności geologicznej i hydrogeologicznej w zakładach wykonujących roboty geologiczne techniką wiertniczą tj. wierceń w ramach poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin do głębokości większych niż 500 m oraz w ramach wierceń geologiczno – inżynierskich i sejsmicznych. Pan Dawid Sowiński posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. Jest współwłaścielem firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).
Kontakt
e-mail: powiaty@pgi.gov.pl
dr Joanna Fajfer
e-mail: joanna.fajfer@pgi.gov.pl
tel. (32) 2964852
mgr inż. Joanna Krasuska
e-mail: joanna.krasuska@pgi.gov.pl
tel. (22) 4592476
dr Kamilla Olejniczak
e-mail: kamilla.olejniczak@pgi.gov.pl
tel. 500 162 004
Mapa przedstawiająca trasę przejazdu z dworca PKP do siedziby OG PIG-PIB w Sosnowcu