W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie można zobaczyć niezwykle interesującą wystawę „Człowiek – ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina...". Ekspozycja będzie prezentowana do 29 października 2011 r.
Wystawa ukazuje niezwykłe i niepowtarzalne mechanizmy, które kształtowały człowieka oraz przebieg jego linii rodowej. Zwiedzającym przybliża nie tylko niezwykłości ewolucji życia, ale przede wszystkim proces kształtowania się w jej toku człowieka współczesnego.
Twórcy wystawy wykorzystali najróżniejsze środki wyrazu, w tym najnowsze technologie: animacje komputerowe, filmy produkcji BBC oraz stanowiska z interaktywnymi grami. Ponadto można tu zobaczyć rekonstrukcje praprzodków człowieka, eksponatów archeologicznych, jak również okazy zoologiczne. Wystawa powstawała z myślą o wszystkich zainteresowanych teorią ewolucji, w szczególności zaś o dzieciach i młodzieży szkolnej. Dla nauczycieli organizatorzy wystawy przygotowali materiały dydaktyczne zawierające konspekty lekcji poświęconych różnym zagadnieniom ewolucji. Zorganizowanym grupom zapewniają też pomoc przewodników.
Patronat honorowy nad wystawą objęli minister edukacji narodowej Katarzyna Hall oraz prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber, patronat medialny zaś Wiedza i Życie, TVN Warszawa, miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej Dyrektor Szkoły, Radio Tok FM oraz Portal WP.pl
Głównym partnerem wystawy jest Ford Polska, do grona pozostałych należą: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Ziemi PAN, Warszawski Ogród Zoologiczny, Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA, Muzeum Człowieka oraz firma Wild Nature Mosler Bartosz.
Wystawa „Człowiek: ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina..." prezentowana jest na trzech piętrach warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.
Część pierwsza Podwójne ojcostwo teorii ewolucji, poświęcona narodzinom i podstawom teorii ewolucji życia na ziemi, została usytuowana na I piętrze. Prowadzi ona zwiedzających śladami podróży twórców tej teorii, Karola Darwina i Alfreda R. Wallace'a, wskazując te odkrycia, które pomogły im w sformułowaniu rewolucyjnej teorii.
Karol Darwin i Alfred R. Wallace uważani są za ojców teorii ewolucji. Niemal jednocześnie i niezależnie od siebie rozwiązali „tajemnicę tajemnic" - jak 150 lat temu mówiono o pochodzeniu gatunków
Część druga Potomkowie zwycięzców rozmieszczona jest na XXX i VI piętrze PKiN. Koncentruje się na różnych aspektach pochodzenia gatunku Homo sapiens. Spośród wszystkich przodków człowieka na wystawie zostało zaprezentowanych kilkunastu - tych, którzy mieli dla naszej ewolucji istotne znaczenie, albo takich, z których zachowały się szczególnie cenne i kompletne lub też szczególnie spopularyzowane szczątki. Zostali oni przedstawieni na rysunkach, zdjęciach i filmach. Ciekawą ekspozycję tworzą również rozmaite skamieniałości, czaszki oraz narzędzia wyrabiane przez hominidy i ludzi pierwotnych.
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy wypożyczył na tę wystawę gipsowe odlewy czaszki australopiteka Australopicethus africanus, pochodzące z Jaskini Sterkfontein w Afryce Południowej. Czaszka dorosłej samicy, datowana na około 2,5 mln lat, jest jedną z najlepiej znanych skamieniałości paleoantropologicznych. Znaleziona w 1947 roku przez Roberta Brooma, została opisana jako Plesianthropus transvaalensis i uznana za okaz dorosłej samicy (stąd zwyczajowa nazwa Pani Ples), należącej do tego samego gatunku, co odkryty wcześniej Chłopiec z Taung. Znalezisko to było kluczowe w dziejach antropologii, rozwiewało bowiem wątpliwości wielu krytyków co do „ludzkich" cech australopiteków. Chłopiec z Taung, będący formą młodocianą, uważany był za przedstawiciela małp człekokształtnych, który jak wiele naczelnych, bardziej przypominał człowieka jako dziecko, niż po osiągnięciu dojrzałości. Odnalezienie Pani Ples dostarczyło dowodu, że i w postaci dorosłej australopiteki nie traciły swej „człowiekowatości".
Odlewy gipsowe czaszek australopiteka Australopithecus africanus, chłopca z Taung i Pani Ples
Część trzecia Ewolucja kulturowa (VI piętro PKiN) przybliża pojęcie ewolucji kulturowej oraz wyjaśnia jej znaczenie dla rozwoju człowieka współczesnego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat.
Monumentalna rekonstrukcja malowideł z groty Chauveta, położonej na stromym wapiennym klifie na terenie Francji – najznakomitszego znanego nam osiągnięcia człowieka pierwotnego. Kopia tzw. Panelu Lwów
Producentem wystawy jest Agencja Kontakt – Grzegorz Furgo. Agencja ta specjalizuje się w organizacji interaktywnych i nowoczesnych wystaw mających na celu popularyzację nauki, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. W ubiegłych latach agencja ta, we współpracy m. in. z Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB oraz Muzeum i Instytutem Zoologii PAN przygotowała cieszącą się dużym uznaniem polską edycję wystawianej wcześniej w Brukseli ekspozycji „Nasza Ziemia, człowiek – równowaga – środowisko".
Więcej o wystawie „Człowiek – ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina..." na stronie http://www.kontakt.gda.pl/index.php/pl/wystawy/126-czowiek-ewolucja-niezwyka-wystawa.html
Tekst i zdjęcia Maja Kowalska